Frontoza

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:17

Frontoza balıkları akvaryumdaki ihtişamıyla ve görselliğiyle bilinen akvaryum balıklarındandır.  Erkek frontozalar ile dişiler arasında boy ve boyut arasında farklılıklar vardır. Beslenme durumlarına göre boyları bir yıl içerisinde 16 cm. ye kadar ulaşabilmektedir. Erkek frontosa balıkları boyu 16 cm. olarak görülürken, dişi frontosa balıkları 10 cm. boyundadır.

Frontoza balıkları için akvaryum şartları da oldukça önemlidir. Frontoza için hazırlanacak akvaryumun sıcaklığı, 25 ile 28 derece aralığında bulunmalıdır. Dekor olarak farklı malzemeler tercih edilebilir. Akvaryumun dibine kesinlik ile kum konulmalı ve kayalık ya da kovuk gibi dekorlar tercih edilmelidir. Akvaryum içerisinde bulunan suyun sertliğinin azaltılmaması gerekmektedir. Çünkü frontosa balıkları, sert suları seven balık cinsleri olarak bilinmektedir.

Latince Adı: Cyphotilapia frontosa
Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün Derin Kayalıkları
Frontoza Beslenme Biçimi: Etçil. Frontozaların beslenmesinde genellikle oranı yüksek pul veye granül yemler kullanılması tavsiye edilmektedir. Etçil balıklar oldukları için, su piresi, artemia, kan kurdu, küçük salyangozlar ile beslenilebilir. Haftada 2 gün yem değişimi yapmak balıkların bağırsak sağlıkları için ve büyümeleri için olduça önemlidir. Bu nedenle bu balık cinsini besleyen kişiler arada yem değişimlerini ihmal etmemelidir.


Dayanıklı yavrular, artemia larvaları, ince su piresi ve toz yemlerle kolayca yetiştirilebilirler. İyi beslenme ve sık su değişimleri ile yavrular daha çabuk büyümektedir. Yaklaşık 10-12 ayda, erkekler yaklaşık 16 cm, dişiler ise 10 cm boyundayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Davranış Biçimi: Yutamayacağı boydaki balıklara karşı barışçıl.
Frontoza Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif
Yüzme Seviyesi: Taban
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha iri olur. Hörgüçleri de daha gelişkindir.
Frontoza Üreme: 25 – 70 Yumurtayı 28 Gün Ağzında Kuluçkaya Yatırır Erkek Dişi Oranının 1/3 Olması Önerilir.
Sıcaklık: 24 °- 25 °
En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm
Frontoza En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre
Su Sertliği: Çok Sert
pH: 8,5 – 9,1

Mavinin açıklı koyulu tonları ve kalın dikey bantlara sahip iri balıklardır. İlerleyen yaşla birlikte, hem erkek hem de dişide alın hörgücü belirir. Frontoza cichlidlerin erkekleri kendi aralarında çok geçimsizdirler; akvaryum ne kadar büyük olursa olsun iki erkek frontozanın bir araya konulmaması tavsiye edilir. Küçük bir akvaryumda erkek frontoza, dişileri yaralayabilir. Bir erkekle iki dişinin yaşayacağı bir akvaryum en azından 1,5 metre uzunluğunda olmalıdır. İri yapısına rağmen frontoza, saldırgan yapılı orta ve küçük boylu çiklitlerden rahatsız olabilir. Frontoza az hareket eden yavaş bir balıktır; genellikle kumları kazmaz ve bitkilere bir zarar vermez. Arkadaş türler olarak diğer sakin Tanganika çiklitleri önerilebilir.

Frontozalar uygun akvaryum koşulları sağlandığında kolayca yumurta bırakırlar. 2-2.5 yaşında cinsel olgunluğa erişir. Dişi Frontozalar yumurtalarını düz bir yüzeye sıralar. Bu sırada dişiyi takip eden erkek, yumurtaları döller. Ortalama yumurta sayısı 20 ile 70 arasında değişebilmektedir. Döllenmiş yumurtaları dişi tek tek toplayarak 27 derece sıcaklıkta 28 gün kadar süren bir kuluçka dönemi boyunca ağzında saklar. Tecrübesiz genç dişilerin ara sıra yumurtalarını yedikleri gözlenir.

Bir önceki yazımız olan Zebra balıkları ve yavruları başlıklı makalemizde akvaryum zebra balıkları, balık videoları ve Çizgili ciklet balığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap