Beyaz Benek Hastalığından Akvaryum Sıcaklığını Artırarak Kurtulun

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:57

Beyaz benek akvaryuma balık üzerinden girer ve diğer balıklara da bu şekilde yayılır. Cryptocaryon irritans’ın yaşam süresi 15 – 20 gün arasındadır. Eğer yeni aldığımız balığı 4 ile 6 hafta arasında karantina akvaryumunda tutarsak ve bu süre içerisinde balık üzerinde beyaz benek gözlemlenmezse; bu, çok büyük ihtimalle, balığın beyaz benek taşımadığı anlamına gelir.

Türkiye’de beyaz benek diye bilinen bu parazitler, balığın üzerini beyaz tebeşir tozu yada ince kum tanesi gibi kaplanmış gibi gösterirler.Zamanında önlem alınamazsa, büyük yıkım ve ölümlere sebep olurlar.  Hastalık önce yüzgeçlerde ortaya çıkar.Hastalığın ilk aşamasında, balık yüzgeçlerini kapatır ve akvaryum içinde dekorlara yada kuma sürtmeye başlar.Daha ileriki aşamada, balığın yüzgeçlerinden başlayarak, tüm gövdesinde beyaz lekeler oluşmaya başlar. Akvaryumda iyi su değerleri, iyi bir beslenme ve stressiz bir ortam yaratarak
bu beneklerden kısa sürede kurtulunabilir.


  • Hastalıkta erken teşhis çok önemlidir.Hastalık teşhis edildiği anda, akvaryum ısısını kademeli olarak yükseltmek  30-31C’de 4 gün boyunca tedavi etmek gerekir.
  • Akvaryuma kaya tuzu eklenebilir. (Not:Bitkili akvaryumlar için tuz önerilmez)
  • Beyaz benek hastalığı, erken teşhis aşamasında, tedavisi en kolay hastalıktır.
  • Tedaviyi tüm akvaryumunuza uygulamanız gerekir.En yakın akvaryum firmasına danışarak, beyaz benek hastalığı için geliştirilen ilaçlardan satın alabilirsiniz.

Hastalık tedavisi bilgileri tamamen bir öngörü olup,  bağlayıcı bir bilgi unsuru olarak kullanılmamalıdır.Hastalık tedavi yöntemlerinin kullanılmasından meydana gelebilecek olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu değildir.

Bir önceki yazımız olan Discus bilgilenme.... başlıklı makalemizde discus, Discus Bakımı ve Discus balığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap