Fare

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:01

Farenin (Mus musculus) anayurdu Avrasya’nın güney kesimi ile Akdeniz çevresi ülkeleridir.Cep Faresi; kanguru faresi; sıçrayan fare vb. fare cinsinin örnek türleridir.


Sıçangiller ailesinden, birçok türü bulunan kemirici cinsi (Mus). Hayvanbilimcilerin Mus cinsi üyelerini “Fare” Rattus cinsi üyelerini de “Sıçan ” adı altında toplamalarına karşın aslında bu ayrım pek kesin değildir ve görünüşleri çok büyük ölçüde benzedeği için, genellikle her iki cinsin üyelerinden irilerine sıçan, küçüklerine ise fare denmektedir. Ayrıca, pekçok kemirici türüne de, sıçangillerle ilgileri olmamasına karşın, genel görünüşlerinin benzemesinden ötürü, “fare” adı verilmiştir. Fareler insanlarla birlikte her yana yayılmıştır ve evlerdeki, ambarlardaki yiyeceklere zarar vermesinin yanı sıra, yerken bulundukları yerleri kirleterek, çeşitli hastalıkların yayılmasında da sebep olmuşlardır. Cinsin üyeleri arasında ekin faresi, ağaç faresi, v.b. fare türleri sayılabilir.

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap