Hamster

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:21

    Hamster alırken daha aktif oldukları akşamüstü ve akşamı tercih ederseniz davranışlarını daha iyi gözlemleyebilirsiniz.
Hamster alırken neler yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine;
1. Kafes temiz olmalı, yiyecek ve su kafeste bulunmalı.
2. Görevliye hamsterın yaşını sorun. 4-9 hafta uygun yaş sınırlamasıdır. Hamsterınızın bu yaşlarda olması hem onun sağlığı (daha küçük yaşlar), hem de sizin kafa sağlığınız (daha büyük yaşlarda eğitim) açısından yararlı olacaktır.
3. Hoşunuza giden hamsterı seçtikten sonra;
*Hamsterin burnu kuru olmalı, akmamalı.
*Hamsterin davranışlarında anormallikler olmadığı gibi hareketli ve çevresine ilgili olmalı.
*Gözleri yuvarlak, akıntısız, tam açık ve parlak olmalı.
*Hamsterin tüyleri parlak, düzgün olmalı. Kel kalmış kısımlar olmamalı.
*Hamsterin ağzı düzgün olmalı, fazla salya olmamalı.
*Kuyruk bölgesi ve civarı temiz ve kuru olmalı.
*Hamsterin kulakları temiz olmalı.
Çoğumuz hamster deyince biraz sevmeyiz onu, çünkü daha önce hiç bakmamışız, size hamster bakmak için 7 sebep:
Bir hamsterı dolaştırmanız gerekmez.
Bir hamster bağırıp çağırıp komşularınızı rahatsız etmez.
Bir hamster fazla yemek seçmez.
Bir hamsterı yıkamanız gerekmez.
Bir hamster çok nadir ısırır.
Bir hamsterın tüyleri evinizin muhtelif yerlerine yayılmaz.
Bir hamsterın tüylerini kesmeniz gerekmez.
Son yıllarda yapılan araştırmalarla, bilim dünyasında hayvanların da insanlar gibi duyguları olduğu, iç güdü ile değil planlı ve programlı hareket ettikleri görüşleri ağırlık kazanmaya başladı.
Berlin Üniversitesi’nin araştırmasına göre hayvanlar da davranışlarını planlıyor, eğleniyor hatta yakınları öldüğünde uzun süre yas tutuyor.
Hamsterler üzerinde yapılan deneylerde de hamsterlerin yandaki kafeslerde duran arkadaşları için “empati” gösterdikleri, bazı oyunlarda da eğlendikleri ortaya çıkarıldı.
Tüm bunlar hayvanların bilinç ve duygulara sahip olduğuna yönelik olasılıkları arttırdı. Pfizer gibi dev bir ilaç şirketi öğrenme bozukluğu çeken köpekler ve ağrıları için ilaçlar geliştirmeye başladı.


Hamster için yapılan yorumlar : 5 Yorum yapıldı


 1. Kadı  yorumladı. 09:53 - 25 / 03 / 2009:

  Hamster yalnız yaşamayı seven bir hayvandır. Bu yüzden kafesinde istediğinde saklanabileceği yerler olmalıdır. Dişi hamster, eğer çiftleşmeye hazır değil ise kafesine konan erkeği öldürebilir. Eğer birden fazla hamster aynı kafeste yaşıyor ise kafes büyük olmalı ve her birinin saklanabileceği ayrı yerler bulunmalıdır. Kavga ettiklerini görürseniz hemen ayrı kafeslere yerleştirin.

 2. Destan  yorumladı. 09:54 - 25 / 03 / 2009:

  4-7 haftalık hamster evcilleştirmek için idealdir. Yavru hamster sahibine çabuk alışır. İlk birkaç gün yerine alışması için onu yalnız bırakın ve elinize almayın. Onunla konuşun, böylece sesinizi tanıyacaktır. Yemini her akşam üstü kafes tabanına kendi elinizle koyun. Birkaç gün sonra yemi koyduktan sonra hamster yemini yerken elinizi yakınlarda tutun. Daha sonraki günlerde yemi elinizden sunun. Elinize korkusuzca binmeye başlayınca diğer elinizle sırtını okşayabilirsiniz. Elinize alıştıktan sonra ellerinizde ve kolunuzda yürütebilirsiniz.

 3. Ferrah  yorumladı. 09:54 - 25 / 03 / 2009:

  Haftada bir yapacağınız temizlik yeterlidir. Aksi taktirde yuvası bozulan ve sakladığı yiyecekleri kaybeden hamster huzursuz olacaktır. Kafeste kullanılan taban malzemesi çok önemlidir. Hamster kokusu ile yaşadığı alanı işaretler. Kafesi çok sık temizler iseniz bu kokunun yok olması onu yuvasına yabancılaştırır ve strese sokar. Bu yüzden dışkıyı hızla kurutacak, kafesi uzun süre sağlıklı tutacak taban malzemesi kullanılmalıdır.

 4. Sinan  yorumladı. 09:54 - 25 / 03 / 2009:

  Doğada hamster gündüz uyur, gece yiyecek arar. Eğer hamster uyurken onunla oynamak isterseniz onu nazikçe uyandırın. Tam uyanana kadar parlak ışıktan koruyun. Hamster ancak korktuğu zaman dişler. Korktuğunda kulakları geriye kıvrılır. Kulakları dik hale gelene kadar onunla sakin bir tonda konuşun, ondan sonra elinize alabilirsiniz. Hamster oldukça hareketli bir hayvandır. Kafesinden kaçmak için en küçük fırsatı bile değerlendirecektir. Kaçtığında yakalamak için içinden çıkamayacağı bir leğenin içine en sevdiği yiyeceği koyun. Leğene çıkabileceği şekilde bir rampa oluşturun ve bu yola da en sevdiği yiyecekten ufak kırıntılar koyunuz. Gündüz uyuyan, gece yem arayan bir hayvan olduğu için tuzağınız ancak ortalık karanlık ve sakin olduğunda işe yarayacaktır.

 5. ziya  yorumladı. 09:55 - 25 / 03 / 2009:

  Hamster dayanıklı bir hayvandır. Kafes temizliğine göstereceğiniz özen, kaliteli taban malzemesi ve uygun yemlerle sağlıklı bir ömür geçirecektir. Hamster insanlardan nezle kapabilir. Bu yüzden nezle olanlar kafesten uzak durmalıdır. Sağlıklı bir hamsterin; vücudu yuvarlak, gözleri parlak ve canlı, burnu akıntısız, tüyleri düzgün ve parlak, hareketli ve çevresi ile iletişimli olmalıdır. Ortamın kirli olması hamster gibi mikroba duyarlı bir canlıyı hasta edebilir. Kafesin temizliği ihmal edilmemeli. Hamsterinizi aşırı sıcaktan koruyunuz. Eğer ısı 27°C ‘ nin üstüne çıkarsa hamster derin uykuya dalar ve vücut fonksiyonları yavaşlar. Bu durumda onun öldüğünü sanabilirsiniz. Bu özellik onun çöldeki yüksek sıcaklık ile başa çıkmasını sağlar.
  Dişi hamsterlerde cinsel organı ile anüsü arasındaki mesafe daha uzundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap