Akvaryum iç Filtre Nedir? İç Filtre Ne İşe Yarar?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:22

Akvaryum ekipmanlarından biri olan iç filtre konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Akvaryumda iç filtre nasıl kurulur? Akvaryum iç Filtre Nedir? İç Filtre Ne İşe Yarar? Detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Akvaryum için kullanılan ve karıştırılan iç filtreler ile dış filtre arasındaki temel farkı şu şekilde açıklayabiliriz. Dış fitre akvaryumun biyolojik temizliğini (bakteri kültürü) yapar.İç filtre ise daha çok mekanik temizliğini yapar. İç filtreler sadece akvaryumunuzda mekanik temizleme yapan küçük hacimli akvaryumlarda kullanılan ekipmanlardır. Sudan çektiği kaba pislikleri içerisinde tutar ama o pislikler hala akvaryumun içerisindedir.

Küçük akvaryumlarda daha çok kullanılan iç filtre akvaryum suyunun temizliği ve havalandırma için tasarlanmıştır. Delikli bir çardak içerisinde bulunan sünger sayesinde, filtre kire dayanıklıdır ve genellikle sık temizlik gerektirmez. Yakaladığı kirli kabarcıkları koruyucu plastik konteynırına saklar ve böylece akvaryum suyuna uzun ömürlü verimli filtrasyon sağlar. Akvaryum temizliği esnasında bu bölümlerin temizlenmesi iç filtrenin sağlıklı çalışması için gereklidir.


İç Filtre Kullanımında Dikkat Edilecekler

*Filtrenin takılacağı priz kontrol edilmelidir. Pirizdeki arızalar aletin bozulmasına neden olabilir. Filtrenin fişi prize tam olarak oturmalı ve sabit olmalıdır.
*Filtrenin takılacağı piriz ıslanmayacak şekilde ve uzak konumda olmalıdır.
*Filtre prizden uzak bir konumda çalıştırılacaksa, gücüne uygun bir uzatma kablo kullanılmalıdır.
*Filtre sürekli çalışır vaziyette kalmalıdır. Fişi çekildikten sonra temizlik yapılması tavsiye edilir.
*Filtrenin temizliği sadece su ile yapılmalı ve deterjan kullanılmamalıdır.
*Filtrenin işlevini tam olarak yapabilmesi için filtresi sürekli kontrol edilerek temizlenmelidir.
*Filtrenin elektrik kablosunun hasar görmemesine dikkat edilmelidir. Bozulduğu taktirde tamir edilmemelidir.
*Elektrik akışındaki bozukluklar filtrenin performansında azalmaya neden olabilir.
*Filtre başka bir amaçla kullanılmamalıdır. Su dışında çalıştırılmamalıdır. Isı kaynaklarının yakınında muhafaza edilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Tropheus Balıkları Beslenmesi başlıklı makalemizde Tropheus Balıkları, Tropheus Beslenme ve Yem Markası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap