Akvaryumda Japon Balığı Nasıl Yetiştirilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:32

Ülkemizde akvaryumda balık besleyen akvaryum severler her geçen gün artıyor. Balık beslemeye başlayan çoğu kişiler ilk önce balık beslemeye japon balığı ile başlar. Japon balıkları gerek büyüklükleri gerekse de renkleri ile ilk başlayanları oldukça fazla etkiler ve dikkat çekici görünümünden dolayı tercih sebebi olur.  Canlı renkleri ve gösterişli kuyruğuyla ilgi çeken Japon balığına Avrupa’da goldfish deniyor. Asya kökenli olan Japon balıkları ılık sulardan hoşlanıyor.

Akvaryumda hangi balığı beslersek besleyelim beslediğimiz balığın ismini bilerek bu balıkların doğal ortamını araştırmalı ve akvaryumumuzu yapabildiğimiz oranca bu doğal ortama benzetmeye çalışmalıyız. Japon balıklarının sağlıklı bir ortamda yaşabilmesi için de bu kural geçerlidir ve akvaryumun Japon balığının doğal yaşam ortamına benzetilmesi gerekir. Japon balıkları ve diğer balıklar kesinlikle fanus gibi dar hacimli mekanlara hapsedilmemelidir. Japon balıkları için akvaryum suyunun sıcaklığı ortalama 18–24 C derece olması gerekmektedir. Bununla birlikte su pH değeri de önemlidir. Akvaryum suyunun pH değeri 6–8 arasında olmalıdır. Türkiye’deki musluk suları ortalama olarak bu pH değerindedir. Ancak akvaryuma eklenmeden önce en az 3–4 gün dinlendirmeli, bu işlemden sonra balıklar akvaryuma dâhil edilmelidir.

Japon balıkları ve koilerin midesi olmadığı için doyma hissi de yoktur.Bu nedenle ne kadar yem atarsanız atın,yeme girişimde bulunacaktr.Buna paralel olarak da en çok görülen sorunlardan biri kabızlıktır.Bunu önlemek için ya haftada bir gün yeşil sebzeler(bezelye,ıspanak vb.) haşlanarak verilmeli ya da imkanınız yoksa bir gün aç bırakılmalıdır.

Japon balığı akvaryumunda canlı bitki bulundurabilirsiniz. Bununla birlikte japon balığı akvaryumlarında dekorasyon sade olmalıdır. Canlı bitki olarak kalın yapraklı bitkiler tercih edilmelidir. Aksi takdirde bitkiler Japon balığı ince yapraklı bitkileri yiyecektir. Japon akvaryumuna eklenebilecek kalın yapraklı canlı bitkilere örnek olarak; Anubias, Saz ve Crypto gibi bitkiler verilebilir.


Akvaryuma misket, bozuk para gibi balığın yutabileceği büyüklükteki maddelerin atılması balığın bu maddeleri yutmasına veya bu maddelerin suda salınım yapmasına sebep olacak ve bu da balığı zehirleyecektir. Yine ince taneli keskin köşeli kumları akvaryumda tercih etmemeye çalışmalıyız. Japon balığı dipte yem ararken bir miktar kumu ağzına çeker. Bu sebeple tabanda iri taneli malzeme olursa ya da keskin kumlar olursa, sonuç Japon balığını ölümüyle sonuçlanacaktır. Japon balığı kendi zemindeki kumu ağzına alıp bırakarak yiyecek arar, o yüzden akvaryum zeminindeki kum ince olmalıdır. Kalın malzemeli bir zemin onların bu alışkanlıkları yüzünden ölmelerine sebep olabilir.Akvaryum tabanı için midye kırığı veya quartz gibi ufak taneli malzemeler seçilmelidir.

Japon balıkları strese girince; durgunluk,hareket etmememe ve çok nadir de olsa yemek yememe gibi davranışlar görülebilir.Böyle durumlarda var olan suyunu biraz değiştirmemek ve balığın kendine gelmesini beklemek gerekir.

Japon balığı başka balıklarla karma beslenmek isteniyorsa Japon balıklarıyla aynı akvaryuma konulacak diğer balıklar, Japon balığından çok küçük ya da çok büyük olmamalıdır. Japon balığı, kendinden çok küçük olan balıkları yeme girişiminde bulunacaktır. Kendinden daha büyük olan balıklar ise Japon balığının uzun kuyruğunu yiyebilirler. Japon balıkları barışçıldır. Akvaryumlarda başka türlerle uyum içerisinde yaşabilirler. Genel olarak 35 santimetre boya ulaşabilmektedirler. Japon balıklarına doğal ve sağlıklı akvaryumlarda bakıldığında yaklaşık 25 yıl yaşayabilirler.

Japon balıklarının hastalanması,dayanıklı olmalarının bilinmesine rağmen oldukça kolaydır.Sularının çok sık değiştirilmesinden kaynaklanan su ısısı değişiklikleri ve devamlı suyu değişmesinden dolayı oluşan yeni ortama alışma durumu hayvanı strese sokar.Stres balıklarda hastalıkların baş sebebidir.

Japon balıklarının cinsiyetini anlamak için bazı yöntemler vardır. Dişi Japon balıklarının anal açıklığı, erkek Japon balıklarına göre biraz daha aşağı bölgededir. Bunun sebebi de, çiftleşme esnasında dişilerin anal açıklığından dökülen yumurtaların anal yüzgece yapışmasını önlemektir. Erkek Japon balıklarında ise anal açıklık, anal yüzgece yakın olup, çiftleşme esnasında anal yüzgeç sayesinde spermi yumurtaların üzerine daha rahat bir şekilde dağıtmayı sağlamaktır. Bu şekilde dişi veya erkek olduğunu anlamanız için balığınızın 10-11 cm boya gelmiş olması gerekmektedir. Japon balıklarında çiftleşme erkek balığın dişiyi kovalamasıyla gerçekleşir. Kovalama sırasında dişinin döktüğü yumurtaları bu şekilde döller ve dişinin yumurta dökmesini sağlar.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap