Japon Balığı Hakkında Bilgi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:35

Japon balıkları insanlara kolayca alışabilen bir balıktır. Küçük akvaryumlarda ısıtıcı konulmadan oda sıcaklığında barındırılabilirler. Özellikle son yıllarda ülkemizde küçük kavanoz tipi akvaryumlarda bakılmaları yaygınlaşmış olsa da tavsiyemiz normal bir akvaryumda gerekli şartlar sağlanarak balık bakımının yapılmasıdır.

Genel olarak japon balıkları için akvaryum su sıcaklığı 23-26 dereceler arasında olmalıdır. Japon balıkları her ne kadar serin su balıkları olsalar da akvaryumlarında bir ısıtıcı bulunması gerekmektedir. Isıtıcı asıl görevi suyu ısıtmak değil su ısısını sabit tutmaktır. Bu nedenle su sıcaklığı 22 derece gibi düşük bir dereceye ayarlanıp su bu sıcaklıkta sabit tutulmalıdır. Su değerleri de akvaryumda ayarlanırsa sağlıklı bir balık beslemiş olursunuz. Su Ph’ı 6.00-8.00 arasında olmalıdır.


Japon balıkları fazla sert suları sevmezler , bu nedenle sertlik 5-19 dH arası olmalıdır. Koi olarak adlandırılan türevleri havuzlarda 59 cm boy, 4.5 kg ağırlığa ulaşabilirler. Japon balıkları için akvaryumda balık başına 10 litre su düşmeli ve Japon beslenecek olan akvaryum en az 100 litre olmalıdır. Akvaryumun dip kısmına konulan çakılların keskin değil yuvarlak olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü Japon balıkları dipteki yemleri toplar iken kumları da ağızlarına alırlar ve kumlar sert köşeli olur ise ağızda yara yapabilir.

Japon balıklarının yemlenmesinde japon balıkları için özel olarak üretilmiş yemlerin kullanılması önemlidir. Japon balıkları diğer balıklara göre daha farklı bir beslenme şekline sahiplerdir. Özellikle aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır. Günde 1-2 defa yemleme yeterlidir. Su sıcaklığı düştükçe balıkların yeme olan ihtiyacı azalır. Bu dönemlerde yem miktarı azaltılmalıdır. Eğer başka türlerle yaşatmak istiyorsanız en uyumlu balık türleri pangasyus, cüce vatoz ve çöpçü türlerdir. Bitki olarak da Japon balıkları için önerilecek birkaç tür vardır. Bunlar anubias, saz, amazon türleridir. Bu bitkileri seçmemizin nedeni, kalın yapraklı oluşlarıdır. İnce yapraklı bitki türlerine Japon balıklarınız zarar verecektir. Bunun için Japon balığı akvaryumlarında ince yapraklı bitkiler kullanılmamasına dikkat edilir.

Etiketler:,

Japon Balığı Hakkında Bilgi için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. eyup  yorumladı. 13:43 - 20 / 08 / 2014:

    üretimi sasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap