Japon Balığı Hakkında Geniş Bilgi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:58

Japon Balığı Resimleri

Japon Balıkları ve Japon Balığı Akvaryumu

Japon balıkları Avrasya’ da yaşayan Carassius gibelio balığının alt türü olan ve Orta Asya’ da yaşayan Armur Havzası’ nda Carassius carassius Japon balıklarının atası olarak bilinen türden yüksek çiftleştirmesinden üretilmiş balıktır. Japon balıkları ince ve geniş yapraklı bitlilerle beslenirler.

Bunlar Java bitkileri ağırlıklı ( Elodea canadensis, Elodea nuttallii gibi) bitkilerdir. Bu bitkiler akvaryumda ortam sağlanarak konulabilir. çünkü Elodea türü bitkilerin japon balıklarınca öğütülmesi çok kolaydır ve bu bitkilerin akvaryumda büyümesi de çok hızlıdır. Japon balıkları için balık başına en az 10lt su düşmeli ve akvaryum en az 100lt olmalıdır. Daha küçük akvaryumlarda da balıklar yaşatılabilirse de balıkların sağlığı açısından pek uygun değildir.Kum japon balığı akvaryumlarında çok önemli bir dekor ve aksesuarıdır. Japon balıkları sürekli olarak kumu karıştıran balıklardır. Seçilen kumun çok ince veya çok kalın olmaması gerekir. Genellikle kumu ağızlarına alır ve geri boşaltırlar ve bunu yapmayı da oldukça severler. Japon balığı akvaryumuna konulacak ısıtıcı 22 dereceye ayarlanmalı. Bu japon balıkları için ideal olanıdır. Japonlar soğuk sudan hoşlanırlar. Bu yüzden arasıra akvaryuma 1-2 parça buz atılabilir. Buz miktarını iyi ayarlamalısınız.Akvaryumdaki su miktarına göre ayarlama yapın su sıcaklığını 1-2 derece düşürmsi kafi. Bunu haftada bir kez yapmanız da yeterli olacaktır. Bunun yerin akvaryum suyunun yaklaşık %20sini değiştirmeniz de aynı etkiyi görür. Su değişimini de seveceklerdir.

Japon balıkları için hazırladığınız akvaryumun çok aksesuarlı olmasına gerek yok.

Japon Balığı Akvaryumu
–Japon Balığı Akvaryumu–

Sade bir akvaryum dekoru da japon balıklarınız için idealdir. Çünlü japon balıkları canlı doğuranlara kıyasla büyük akvaryumdur ve görsel olarak da akvaryumunuzu doldurur. Bu yüzden bitki, kaya gibi dekoru akvaryumun köşe, kenarlarına uygulayabilirsiniz, tabi bu zevkiniz kalmış, ama balığın gezmesi için de yer bulundurmalısınız.

Japon Balığı Cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Japon balığı cinsiyet ayrımı zorluğu türlerine göre değişmektedir ama genel olarak cinsiyet ayrımı zordur. Cinsiyet ayrımı için anüse bakılabilir. Erkek japon balığın anüsü ufak ve karna yapışık dişininki ise geniş ve karından ayrıdır. Erkek japonları üreme döneminde de cinsiyeti belli olur. Yumurtlama zamanı erkeğin solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçlerinde oluşan parlak parlak bant japon balığın cinsiyetini ele verir.Çiftleşme döneminde erkeklerin solungaçlarında küçük kabarcıklar çıkar.

Japon Balığı Beslemesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Japon balıklarının sindirim sistemleri diğer balık türlerine göre farklılık gösterir. Tropikal balıklarda mide memelilerdeki gibi belirginken japon balıklarında neredeyse bağırsak ile aynıdır. Bu nedenle çabuk sindirilebilir gıdalara ihtiyaç duyarlar.

Japon Balığı Beslenmesi
–Japon Balığı Beslenmesi–

Aşırı protinli beslenmeden kaçınılmalı. Fazla protein vücutta yağa dönüşerek balıkta yağlanmaya neden olur. Her ne kadar dışardan bakıldığında balık büyüyor gibi görünsede aslında balık gün geçtikçe yağ deposuna dönüşüyor ve ölüme yaklaşıyordur.
Akvaryumda ısıtıcı kullanılmıyorsa su ısısı mvsimlere göre farklılaşacaktır, su ısısı düştükçe japon balıklarının yem ihtiyacı azalacağından bu dönemlerde az yemleme yapmak gerekmektedir. Ama önrimiz bir ısıtıcı alarak su ısısını sabitlemenizden yana.
*
Japon balıkları Beslenme
*Japon Balığı Daha Geniş Bilgi
*Japon balıkları Beslenme
*Japon Balığı Üremesi
*Japon Balığı Beslenmesi
*Japon Balığı Seçimi
*Hasta Japon Balığı
*Yavru Japonların Bakımı

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Japon Balığı Hakkında Geniş Bilgi için yapılan yorumlar : 28 Yorum yapıldı


 1. japon akvaryumu  yorumladı. 19:15 - 03 / 02 / 2012:

  benim 2 tane japon balığım var biri ilk başta hiç yemek yemiyordu diğeri hemen yemi kapıyordu ama şimdi yemek yemeyen balığım daha çok yiyor birazda şişmanlamaya başladı ne yapmalıyım birde yumurtladığını nasıl anlayabiliriz?

 2. zühal  yorumladı. 13:36 - 18 / 06 / 2012:

  benim 5 tane japon balığım vardı ve hepsi birer gün arayla öldüler öleden önce beyaz noktalar vardı üzürlerinde ve akvaryumu temizlememe rağmen son zamanlarda pis kokmaya başlamıştı balıklarım neden öldü çok kötü oldum biri bana durumu açıklaya bilir mi lütfen

 3. ilko  yorumladı. 19:06 - 27 / 06 / 2012:

  arkadaşlar benim bi sorum olacaktı bi akvaryumda üç japonum var bi de teleskop gözlülerden var teleskop gözlü olan mamasını yemiyor bana yardımcı olabilirmisiniz

 4. baran  yorumladı. 10:03 - 08 / 07 / 2012:

  arkadaşlar herkese selamlar benim 200 lt akvaryumum vardı içinde hertür balıkta vardı her çeşitten 1 veya iki tane siyah moli balığım 85 adet doğurdu ama 1 ay baktıktan sonra deprem dolasılığıyla yıkıldı hepsi öldü anlatmak istediğim şey ise ben 5 aydır bir fonusta 2 adet japon besliyorum 3 günde bir komple suyunu değişiyorum temizliyorum günde iki kez yemleme yapıyorum ve gayet sağlıkları iyi çok şükür maşallah

 5. batuhan  yorumladı. 12:37 - 01 / 08 / 2012:

  yem yememesine bakmayın akvaryuma alışınca yem yemeye başlıyorlar

 6. esra  yorumladı. 10:53 - 11 / 12 / 2012:

  bnmde 7 tane japonum var 🙂 Isıtıcı aldım ve şuan çok mutlular 🙂

 7. cihan  yorumladı. 11:05 - 23 / 03 / 2013:

  arkadaşlar eşimin isteği üzerine 1,5 yıl önce 2 adet japon balığı almıştım küçük bir fanusun içinde yaşıyorlardı.inanın ayda bir sularını değiştirdiğim oluyordu.fanusun içinde o kadar büyüdüler sığmaz oldular daha dün komple set aldım 1m lik akvaryum motor vs. ve 20 ye yakın balık aldım ve o fanusta dev gibi olan japon balığımın dev akvaryumda sabah bir kalktım gözü şişmiş ve kızarmış..bence her canlı mutlu olduğu yerde yaşamasını bilir..çokta üzerine düşmemek şartıyla.saygılar…

 8. ....  yorumladı. 13:23 - 17 / 01 / 2014:

  Benim bir japon balıgim verdi fanusta 4 yıl yasadi sonra onun yanina bir balik daha aldım önceki balıgım oldu neden?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap