Japon Balığı Sağlıklı Beslenmeli

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:13

Tüm balıklar için beslenme önemlidir. Bazı akvaryum balıkları bitkisel ağırlıklı, bazı akvaryum balıkları hayvansal ağırlıklı bazıları da ikisi ile de beslenmeli. Akvaryum balıklarının sağlığının olumlu veya olumsuz ilerlemesinin en önemli etkenlerinden birinin beslenme olduğunun unutulmaması bir gerçektir. Japon balıklarının yemlenmesinde japon balıkları için özel olarak üretilmiş yemlerin kullanılması önemlidir. Japon balıklarının sindirim sistemleri diğer balık türlerine göre farklılık gösterir. Tropikal balıklarda mide memelilerdeki gibi belirginken japon balıklarında neredeyse bağırsak ile aynıdır. Bu nedenle çabuk sindirilebilir gıdalara ihtiyaç duyarlar.


  • Japon balıkları diğer balıklara göre daha farklı bir beslenme şekline sahiplerdir. Özellikle aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır. Günde 1-2 defa yemleme yeterlidir. Su sıcaklığı düştükçe balıkların yeme olan ihtiyacı azalır. Bu dönemlerde yem miktarı azaltılmalıdır.
  • Haftada veya 15 günde bir balıklara canlı yem vermek balıkların gelişimi için iyi olacaktır.
  • Japon balıkları için üretilmiş yüksek karbonhidratlı yemler dışında, spiriluna içerikli yemler, ve su piresi, gammarus gibi canlı yemlerden oluşan geniş bir menüde beslemek gerekmektedir.
  • apon balıkları sürekli beslenen ve buna paralel olarak dışkı üreten balıklardır. Ayrıca sürekli kumu karıştırdıkları için dipteki pislikleri de havalandırırlar. Bu nedenle akvaryumda bir iç filitre(mekanik filtrasyon için) destekleyici filtre olarak bulunmalıdır. Buna ek olarak bir şelale filtre yada bir dış filtre biyolojik filtrasyonu gerçekleştirmelidir.
  •  Bunlara ek olarak ıspanak, havuç, bezelye gibi sebzelerle hazırlanacak ev karışımlarından da vermekte fayda vardır. Hatta bu karışımlara biraz sarımsak suyu ekleyerek balıkların iç parazitlere yakalanma şansını da azaltmış oluruz.
  • Haftada veya 15 günde bir balıkları 1 günlüğüne aç bırakmak sindirimleri için faydalı olacaktır. 
  • Japon balıkları için haftada veya 15 günde bir verilemsi için güzel bir tarif vardır. Bu tarifi hazırlayıp derin dondurucuda saklayarak haftalık olarak verebilirsiniz.

1 birim ıspanak

1 birim havuç

1 birim tatlı kırmızı biber

1 birim karides veya yağsız balık eti

Tüm malzemeler haşlanır. Bir mikser yardımıyla tüm malzemeler iyice parçalanarak karıştırılır.

Eğer balık yüksek karbonhidratlı besinlerle beslenmezse bir çok vücut fonksiyonu bozulmaya başlar. Öncelikle aşırı yaplanma balığın karaciğerini zorlar. Bu balığı halsizleştirir. Ayrıca beslenme bozuklukları balığın renginde değişikliklere de neden olmaktadır. Balığın rengide solma, parlaklığın gitmesi, balığın üzerinde beyaz veya siyah lekeler oluşması gibi renk bozuklukları sıklıkla beslenme sorunlarından kaynaklanmaktadır. Tabi bu renk bozulmaları başlı başına beslenme bozukluğuna işaret etmez. Özellikle siyah veya beyaz lekelenmeler güneş ışığı görmeyen akvaryumlardaki balıklarda da görülebilir. Bu noktada balığın davranışlarına bakmakta fayda vardır. Davranışlarında bir halsizlik, rahatsızlık veya yavaşlama gözleniyorsa öncelikle yemleme düzenine ve yem içeriğine bakmak gerekir.

Japon Balığı Sağlıklı Beslenmeli için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Saner  yorumladı. 00:03 - 03 / 01 / 2018:

    Makalelerinizi beğenerek takip ediyorum. Çünkü ne zaman ziyaret etsem çok sayıda bilgi öğrenmiş olarak çıkıyorum. Hatta bilmem inanır mısınız bazı makalelerinizi yalnızca bir kez değil tekrar tekrar okuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap