Japon Balığı & Üremesi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:21

Balık üretmek içain sağlıklı dişi ve erkek balık lazımdır.japon balığı Şimdi gülmeye başlayabilirsiniz sanki biz bilmiyorduk diye  ama birçok insan iki ayni cinsiyetten balıktan üretmeye çalışırlar. Neden mi? Çünkü eğer bazen bir cinsiyetteki balık eğer akvaryumda karsı cinsten balık bulamazsa kendi cinsinden diğer balık ile esleşir, ve olayı dehada karıştırmak için biri erkek balık gibi dineride dişi balık gibi hareket etmeye başlayabilirler. Bu melek balıklarında sıkça rastlanır. Bezende akvaryumu olan şahıs balıkların cinsiyetlerini ayırt edemediğinden dolayı iki ayni cinsiyetten baliği ayni akvaryumda üretmeye çalışır.

Japon balıklarının dişi ve erkek olduğunu ayırt etmek balığına göre çok zor değildir. Balıkları ayırt edilebilmek için ergenlik cağına erişmiş vade üreme mevsiminde üremeye hazır duruma gelmiş olmaları gerekir.

Japon balıkları genellikle iki yasına ulaşınca üremeye hazır duruma gelirler, ama bu bulundukları akvaryumun su ısısı, yedikleri yem gibi etkenlerden dolayı değişebilir. Size boy olcusu veremiyorum; ‘su boyda olunca…’ gibi, çünkü her tur Japon baliği değişik boya ulaşır. Benim tanıdıklar 4-5 yasından büyük balıklar ürerken artık verimin düştüğünden bahsediyorlar. Yani üretmek için balık 2 ve 4 yasları arasında olmalı. Genellikle yaz ayları üreme mevsimidir Japon balıkları için, fakat akvaryumda su ısısı ayarlanabildiğinden akvaryumda üreme mevsimi yılın 365 günü denilebilir. üreme ‘mevsiminde’ dişi balıklar daha toplu gözükürler (yumurtalar oluştuğu için) özellikle yukarıdan bakıldığında. Erkek Japon balıkları ise kafa ve solungaç kapaklarının üzerinde kabarıklıklar oluşur (sivilce gibi!). Ayrıca üreme mevsiminde balıklarınızı izleyerek tahminlerinizi doğruluyabilirsiniz, nitekim esas üreme başlamadan önce erkek balıklar dişilerin peslerinden yüzerler birkaç gün. Üretmek istediğiniz balıkların iyi beslenmiş olmaları şarttır.

Üretme zamanında birkaç hafta önceden çeşitli ve kaliteli yemlerle beslenmeliler (Canlı, dondurulmuş ve kuru yemler). Akvaryumda üretmek için en küçük akvaryum 60x30x38cm (boy x derinlik x genişlik) boyunda olmalıdır. Uzun alçak akvaryumlar, kısa derin akvaryumlardan daha elverişlidirler bu durum için. İdeal olarak akvaryum sabah güneşini alacak bir yere konur, fakat direk güneş ışığından kaçınılmalıdır.

Akvaryumun dibine dere kumu koymaya lüzum yoktur fakat birkaç demet sik yapraklı bitki konulmalı veyahuttu naylon yünden yapılan saçaklar konulur (Ben bu naylon saçaklarla birçok balık turu üretiyorum). Bir köseye havayla çalışan basit bir sünger filtre konur. Bazen suyun ısısını birkaç derece düşürmek Japon balıklarını üretmeye teşvik eder, bazıları bir iki küp buz atarlar akvaryuma suyun derinliğini düşürdüklerinde. Ama dikkat su sadece birkaç derece düşmeli! Japon balığı üretiminin bir yöntemi akvaryumu bir parça cam veya içi gözükür plastik ile iki kompartımana ayırıp bir kenara iki erkek Japon baliği ile öteki tarafa bir dişi konur. Su en azından 15 derece olmalıdır. Geceleyin suyun derinliğini 10-13cm derinliğe indirip aradaki cami kaldırın. Sabah üreme başlamalıdır. Fakat başlamazsa birkaç gün balıkları öyle bırakın yine birsek olmazsa suyu eski yüzeyine getirip yine kompartımanlara ayıcın balıkları ve bir hafta on gün sonra yine deneyin. vüreme olur olmaz anne ve babaları hemen akvaryumdan çıkartmalı aksi takdirde yumurtalarını yerler.

Tek bir dişi Japon baliği birkaç bin yumurta yumurtlayabilir bir seferde. Eğer dinlendirilirse bir dişi Japon baliği bir ayda birkaç kere üreyebilir. Yumurtalar 18-20 derece arasında tutulmalı ve filtreler çok yavaş çalışmalıdır bu ara.

Yavrular 4-5 günde yumurtadan çıkarlar. Daha alçak ısıda bu sure uzar. Yavrular ilk 48 saat sadece oldukları yerde dururlar. Bundan sonra beslenmeye başlanabilir. Japon balıklarını sağmak için balıklar yukarda belirtildiği gibi üremeye hazır duruma getirilirler. üremeye hazır balıklar yumurta ve döllerini kolay salarlar. üremeye hazır olmayan baliği sağmaya çalışmak onun ölümüne yol açabilir.

Erkek ve dişi balığı akvaryumdan alinmiş su ile yarim doldurulmuş iki ayrı kovada tutun. Bir kase yede yarim akvaryum suyunuzdan ve birkaç sik yapraklı bitkiden koyun. önce erkek balığı sağmak daha uygundur. Yumuşak bir kepçe ile erkek balığı yakalayın (fazla strese yapmayacağını hissediyorsanız çabucak elinizle de yakalayabilirsiniz). Islak ellerle baliği kasede suyun altında tutun ve bas parmak ve işaret parmaklarını kullanarak balığın ortasından anüsüne doğru hafifçe (masaj yapar gibi) bastırarak okşayın. Az miktarda beyaz dol bırakılır. Hemen baliği kovasına geri koyup dolu suya yavaşça çalkalayarak karıştırılır. Dol sadece bir iki dakika ise yara vaziyette durur. dişi balığı ayni şekilde yakalayıp yumurtalar sağılır ve kaseye yayılır. birçok yumurtanın bir araya gelip birbirine yapışmasını önleyin. Ayni erkek ve dişi ile bu olay 2-3 kere tekrarlanabilir, fakat her seferinde yeni bir kase kullanılması gerekir. On onbeş dakika sonra fazla su kaseden dökülerek yumurtaların yapıştığı bitkiler ve yumurtalar yavruların yetiştirilmesi için kullanılacak akvaryuma konur.

Etiketler:, , ,

Japon Balığı & Üremesi için yapılan yorumlar : 360 Yorum yapıldı


 1. ibrahim  yorumladı. 18:40 - 31 / 01 / 2012:

  nasıl yumurta oldunu anlarız

 2. haydar  yorumladı. 00:38 - 15 / 02 / 2012:

  japondan yavru almak ımkansızı oynamak gıbı bırseydır..aradan aylarda gecse yıllarda gecse ne boyutu degısıyor ne uzunlugu hep aynı kalan cok yavas buyuyen bır balıktır buyudugunu bıle soylemek anlamsız..zevk sus balıgı ıcın en guzel bakılıck turden bır balık.. bende var satıyorum 23 tane 9 aydır baktıgım japon balıkları gayet saglıklı ve guzel ızmırde oturuyorum 120 lıtre tertemız bakımlı bır akvaryumum var ıcınde 1adet buyuk motor 1 adet kucuık motor kum kırmızı tasları bır adet buyuk pembe florasanı süs delıklı testisi ızmırde oturan arkadaslar ılgılensın vazgecgonlumsenbuasktann@hotmail.com hersey dahıl 200 ytl ye satılıktır..

 3. Aybüke  yorumladı. 20:07 - 27 / 02 / 2012:

  Benim fanusta iki tane dişi ve erkek balığım var suyunu nasıl ve nezaman değiştiricem fanusta yaşamaları güvenli mi?

 4. yusuf  yorumladı. 20:06 - 04 / 03 / 2012:

  2 günde bir yıka fakat cok salıksız

 5. cenk can  yorumladı. 12:19 - 14 / 03 / 2012:

  yorumları okudum şok oldum yok japon yavrulamazz yok çok zor ne alaka kardeşler ben defalarca yavru aldım halada alıyorum detayları bildikten sonra lepistesten daha kolay yavru alınır sizin bilmediginiz tek şey sabah erken yumurta dökerler hepsi bu bu yüzden sizde anlamassınız ne oldugunu sizde bu sayede onları hiç yumurtlamıyor sanarsınız onlar yumurtlar ama siz farkında olamıyosunuz yapmanız gereken tek şey var 45 günde bir dişi balıgı tutun altına yavaşça bastırın yumurta varsa zaten elinize yapışır dişi ve erkek ayrımıda çok basittir japondi taabi bilene birde çifleşme dönemimde erkege dikkat edin yüzgeç kısmında kepek gibi beyazlıklar göreceksiniz bu erkegin çiftleşmeye hazır kudurmuş çıldırmış bir erkek olduguna işarettir birde arkadaslar yazmış balıgın karnına vuruyor diye bu kavga degildir japon balıgı kavga etmez bu çok önemli çünkü erkek dişinin karnına vurarak yumurta döktürüyor ama siz sanıyosunuz ki kavga ediyorlar alakası yok yumurta döktürüyor erkek dişiye herşey bu kadar basit yumurtlama konusunda en basit balık japondur emin olun saygılarımla cenk

 6. ahli balıgı  yorumladı. 16:59 - 15 / 03 / 2012:

  benim iki tane ahli balıgım var biri büyük digeri kücük,büyük olan devamlı kumları agzıyla biryerlere yıgıyor,ve küçügü kovalayıp duruyor,bu ne anlama geliyor

 7. gamze  yorumladı. 19:39 - 12 / 04 / 2012:

  arkadaşlar bende bugün japon balıı aldım bana yardım edin cinsiyetini nerden anlıycam kaç saate yemek vercem ve onlara neler yapmam lazım anlatın yalvarırım 🙁

 8. rem  yorumladı. 11:12 - 26 / 04 / 2012:

  Ya arkadaslar ben dün Japon aldım iki tane ve büyükler iki avucunuzu kapattığınızda icine sığacak kadar bı 5-6 cm falan .. Abi adamlar yüzmüyor dipte oturuyorlar yüzeye falan çıkmıyorlar ve gayrette sağlıklı görünüyorlar.benekleri falan yok yani yaralı mantarı gibi görünmüyorlar ama yüzmüyorlar.irde 1 yasından itibaren uruyolarmis.bunlar bir yasindamidir ve nasıl kiz veye erkek olduğunu anlayabilirim?

 9. ömer  yorumladı. 10:25 - 06 / 05 / 2012:

  arkadaşlar benim fanusta iki tane japon balığım var…birinden bağırsak şeklinde epeyce uzun bir şey çıkıyor kıç tarafından….aceba bu nedir ??? hastalık mı yoksa yumurluyor mu??? Yardımcı olursanız çok sevinirim….

 10. damla  yorumladı. 17:33 - 27 / 01 / 2013:

  bende 4 japon balıkları var.erkek balıklar dişilerin karnına vurursa dogurmaya başlar

 11. mine  yorumladı. 17:47 - 22 / 06 / 2013:

  Arkadaslar japon baligim tuvaleti uzun ve birakmiyor neden ?

 12. Bilge  yorumladı. 14:00 - 31 / 07 / 2013:

  benim şapkalı japon balıklarım var bir tanesini vucüt ile kuyruğnun birleştiği kısımda yara gibi bir şey var kanlanmış.aldığımız akvaryumcu kavga ettiği için olmuştur dedi.hareketleri azaldı.yapabileceği bir şey varmıdır bu arada akvaryumum 30 litre toplam üç balığım var filtrem var ısıtıcım yok herhangi bir ilaç kullanmalımıyım?

 13. Taha  yorumladı. 10:44 - 04 / 03 / 2014:

  Benim baliklar 2 aydir birbirini kovaliyo ama hala bi etkilesim yok acil yardim

 14. emirhan  yorumladı. 13:54 - 24 / 10 / 2014:

  Ben 3 tane japon aldim daha amatorum cinaiyetlerinide bilmiorum ne zaman buyuyebilirler cok cabuk olurlermi

 15. Mehmetcan varol  yorumladı. 21:13 - 29 / 12 / 2014:

  Arkadaşlar benim 5 tane japon balıklarım var ve 1 tanesinin altında sarı sarı noktacıklar var nedenini öğrenebilirmiyim

 16. CEREN  yorumladı. 22:23 - 23 / 01 / 2016:

  Merhaba , benim sorunum sizinkilerden biraz farklı çünkü üremeleri için hiç bir şey yapmadım ama üremişler. Teleskop japon bu arada 3 tanelerdi iki tanesi yeni öldü hangisi babası bilmiyorum ve üremeden dolayı ölmüş olabilirler mi? Şuanda 3 yavruyu ağ içine koydum güvendeler ancak 2 yavru daha anne balığın üstüne yapışmış biri karnına biri solungacına.Onları elimle alıp diğer yavruların yanına koymalımıyım yoksa büyük balık hırpalanırmı alırsam? Ne yapıcağımı bilmiyorum yavruları yemesini önlemek istiyorum.Şimdiden teşekkürler.

 17. Tolga  yorumladı. 16:05 - 10 / 09 / 2016:

  200 litre tank aldım içindede yaklaşık 4 cm 4.5 cm 14 adet japon um var uzunluğu 1 metre akvaryum sizce uygun mudur daha da buyutiyimmi tank ı

 18. Muho  yorumladı. 18:54 - 09 / 12 / 2016:

  Benim balığın akvaryumun dibinde duruyo ve karnı şişkin ölcek diye korkuyorum yardım edermisiniz

 19. sude  yorumladı. 17:43 - 08 / 02 / 2017:

  arkadaşlar Japon balığımın hamile olduğundan şüpheleniyorum kendi doğurur mu sadece dişiyi yavruluğa alsam erkeği sağmasam olur mu sağabileceğimi sanmıyorum ne olucak bizim halimiz yavrular anne karnında kalmayacak ya bu arada akvaryum 100 lt ne yapmalıyım acilll

 20. Vli  yorumladı. 12:04 - 28 / 10 / 2017:

  Arkasından sarkan bağırsak gibi şey dışkıdır korkmayin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap