Japon Balığında Sürekli Hareketsizlik ve Sabit Durma

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:19

Japon balıkları akvaryuma ilk başlayan akvaryum severler tarafından gerek boyu gerekse de renkleri için tercih edilen balıklardandır. Akvaryuma alınan japon balığında hareketsizlik, sürekli belirli bir yerde kalma ve saklanma gibi durumlar bu konumuzda incelenecektir.

Akvaryumda balıkların daha rahat ve doğal ortamındaymış gibi yaşayabilmesi sizin bu ortamı onlara sağlamanızla mümkündür. Öncelikle aşağıdaki ortamı akvaryumunuzda sağlamalısınız. Bu sayede balıklarınız kendilerini daha rahat hisseder.

  • Sıcaklık: Yapay seleksiyon türlerde 18°C – 24°C , vahşiye yakın türlerde (4-30 °C)
  • En Az Akvaryum Hacmi: Oranda, ryukin, ranchu gibi balıklar için 40 litre; comet shubunkin gibi tek kuyruklu ve daha iri boylara ulaşanlar için 70 litre.
  • Su Sertliği: 5 – 19 °dH
  • pH: 6.0 – 8.0

Bununla birlikte balık yemleme oldukça önemlidir. Japon balıkları ve koilerin midesi olmadığı için doyma hissi de yoktur.Bu nedenle ne kadar yem atarsanız atın,yeme girişimde bulunacaktr.Buna paralel olarak da en çok görülen sorunlardan biri kabızlıktır.Bunu önlemek için ya haftada bir gün yeşil sebzeler(bezelye,ıspanak vb.) haşlanarak verilmeli ya da imkanınız yoksa bir gün aç bırakılmalıdır. Bu sayede balıklarınız daha hareketli olacaktır.


Japon balıkları orta ve dipte yüzen balıklardır. Akvaryumda sıcaklık konusuna özellikle dikkat edilmelidir ve haftalık / iki haftada bir su değişimi ile ortama canlılık verilmelidir. Su değişimini sık yapıyorsanız %20 civarında değişim yapabilirsiniz.

Hareketsiz bir japon balığında kısaca şu hususlara dikkat edilir.

  • Japon balığım hareketsiz duruyor diyenler akvaryum su cıcaklığını japon balıkları için ideal sıcaklığa getirmeleri gerekmektedir.
  • Japon balığım hep aynı yerde, hereksetsiz diyenler su sıcaklığı kadar yemleme noktasında da dikkatli davranmalıdır.
  • Japon balığınızın daha önceki hereketliliğine sahip olması için dip malzemesi seçimine, su sıcaklığına, yemlemeye ve bunlarla birlikte ortamın oksijen miktarına dikkat etmelisiniz.
  • Suyun oksijen miktarını artırmak için filtrelerden faydalanabilirsiniz.
  • Belirli aralıklarla su değişimi ile daha sağlıklı balıklar elde edebilirsiniz. Su değişiminde suyun tamamı yerine belirli oranlarda değişim yapmanızı ve dinlendirilmiş su kullanmanızı tavsiye ederim.
Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap