Japon Balığının Dişi veya Erkek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:28

Yavru Japon BalığıJapon Balığının Dişi veya Erkek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Japon balığının doğada bir sürü çeşidi vardır. Bu yüzden ve japon balığının kendine has özelliklerinden dolayı japon balıklarında cinsiyet ayrımı sanıldığı kadar kolay değildir.

Özellikle küçük boylardaki japonların cinsiyet ayrımını yapmak daha da zordur. Aşağıda akvaryumculardan aldığım ve bazı web sitelerinde bulduğum cinsiyet ayırma yollarını ekledim. Siz defarklı yollar biliyorsanız bize yorum olarak bildirin.

  • Üreme Döneminde; Erkek japon balığın solungaç kapakları üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir.(Sivilceye benzer beyaz benekler).(japon baligi kac gunde dogurur)
  • Erkek japon balığın anüsü ufak ve anüs yüzgecine nerdeyse bitişiktir. Çiftleşme anında çıkan spermleri bu yüzgeç vasıtası ile yayar. Dişi japon balıkta ise anüs büyük ve anüs yüzgecine uzaktır. Çünkü aşırı yapışkan olan Japon balığı yumurtası anüs yüzgecine yapışmasın diyedir.
  • Japon balığı ıslak havlu üzerine yatırılır. Anüse yakın karın boşluğuna hafifçe bastırılır. Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa dişidir. Bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkek japonda ise balık boyunca uzanan sert kıkırdağımsı bir karın vardır.

Kısaca bir kaç maddede özetlemek gerekirse;
*Yumurtlama zamanı karnı yumurta dolan dişinin dolgunluğu 

*Yumurtlama zamanı erkeğin solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçlerinde oluşan parlak parlak bant 
*Dişilerin anüslerinin dışarı çıkık olması 
*Erkeklerin anüslerinin içeriye girik olması 
*Yumurta dökme zamanı erkeğin dişiyi kovalaması 
*Erkeklerin gövdelerinin dişilere göre daha uzun olması 
*Dişilerin gövdelerinin erkeğe göre daha basık olması
*Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha büyük olurlar. (aynı tür japonlarda) 
*Çiftleşme döneminde erkeklerin solungaçlarında küçük sivilceler çıkar. 

 

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap