Japon Balıkları & Beslenmesi

Japon BalığıJapon balıkları genellikle karbonhidrata ve  çabuk sindirilebilir gıdalara ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı diğer balıklardan daha fazla zamanlarını besin arayarak geçirirler. Buda onların sürekli olarak hareket halinde olmalarına neden olur. Midenin bu yapısı nedeniyle japon balıkları yüksek enerji değerine sahip gıdaları ön plana çıkarıyor.

Fazla protein vücutta yağa dönüşerek balıkta yağlanmaya neden olur. Her ne kadar dışardan bakıldığında balık büyüyor gibi görünsede aslında balık gün geçtikçe yağ deposuna dönüşüyor ve ölüme yaklaşıyordur.  Bu yüzden japon balıklarına düşük proteinli ve yüksek karbonhidratlı yemler vermek gerekiyor. 

Japon balıkları için üretilmiş yüksek karbonhidratlı yemler dışında, spiriluna içerikli yemler, ve su piresi, gammarus gibi canlı yemlerden oluşan geniş bir menüde beslemek gerekmektedir. Canlıyem ile beslemeyi haftada 2 den fazla yapmak iyi değildir. Ayrıca haftada veya 15 günde bir balıkları 1 günlüğüne aç bırakmak sindirimleri için faydalı olacaktır.

Japon balıkları serin su balıkları olduğundan bir çok kişi akvaryumlarına ısıtıcı takmazlar. Bu nedenle yılın değişik dönemlerinde su sıcaklıkları farklılık gösterir. Su ısısı düştükçe japon balıklarının yem ihtiyacı azalacağından bu dönemlerde az yemleme  yapmak gerekmektedir. Yine aynı şekilde su ısısı yükseldiğinda balıkların metabolizmaları hızlanacağı ve yem ihtiyaçları artacağından dolayı yemlemeyi arttırmak gerekecektir. Bu da bir çok akvaryumsever için ayarlanması zor bir dengedir. Bu nedenle akvaryum ısısı bir ısıtıcı yardımıyla 21-24 derece aralarında bir değerde sabitlenmelidir.  Böylece sıcaklık farklarından oluşacak beslenme sorunları ortadan kalkacaktır.


Eğer balık yüksek karbonhidratlı besinlerle beslenmezse bir çok vücut fonksiyonu bozulmaya başlar. Öncelikle aşırı yapılanma balığın karaciğerini zorlar. Bu balığı halsizleştirir. Ayrıca beslenme bozuklukları balığın renginde değişikliklere de neden olmaktadır. Balığın rengide solma, parlaklığın gitmesi, balığın üzerinde beyaz veya siyah lekeler oluşması gibi renk bozuklukları genellikle beslenme sorunlarından kaynaklanmaktadır. Tabi bu renk bozulmaları başlı başına beslenme bozukluğuna işaret etmez. Özellikle siyah veya beyaz lekelenmeler güneş ışığı görmeyen akvaryumlardaki balıklarda da görülebilir. Bu noktada balığın davranışlarına bakmakta fayda vardır. Davranışlarında bir halsizlik, rahatsızlık veya yavaşlama gözleniyorsa öncelikle yemleme düzenine ve yem içeriğine bakmak vedikkat etmek gerekir.


Beslenmeden kaynaklanan en büyük sorunların balık vücudunun içinde oluştuğu düşünüldüğünde bunların ne kadar zor farkedileceği ve bazende farkedilemeyeceği ortaya çıkar. Bu nedenledir ki balıklar için yem alırken öncelikli olarak yem içeriğine göz atmak çok önemlidir. Japon balıklarının üzerinde çıkan siyah noktalar balığın ölümüne neden olabilir, bu noktalar yukarıda da ifade edildiği gibi genellikle protein ağırlıklı beslemeden kaynaklanır.

Bir önceki yazımız olan Beta Resimleri başlıklı makalemizde akvaryum, akvryum ve balık beta hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Japon Balıkları & Beslenmesi

881 - “Japon Balıkları & Beslenmesi

 1. arkadaşlar benim 7 tane japon balıgım vardı sonradan bir tane çingene japon aldım ilk biray bişey yoktuı daha sonra diger balığımın kanadında bir yara gördüm ve balık iki gün sonra öldü ve bi balıgımın daha kanadı yara opldu yaralı balıgı ayıordım ve çingene japondan şüphelendim ve balıklarını onun ısırdıgını gördüm çingene japon baya büyük bunun nedeni çifleşmek istemesi olabilirmi lütfen nedenini söyleyin

 2. **** Çingene japonu nedir?
  Japonlar birbirini ısırmaz bu dönemde. Sadece yanak yanağı sürter. Burunuyla güvdesine dokunur… gibi hareketler varsa, bu o balığın çiftleşmesi demektir. Ko gibi bir türden bahsediyorsan Çingene japonu derken o zaman hak verebilirim. Koiler gözlerini de yer japonların. Eğer japonların küçükse kuyruk yüzgeç dahi bırakmaz. Akvaryum dekorlarında keskin kaya mercan türü birşeyler varsa büyük olasılıkla yara bunlardan olmuş olabilir. Balıklar insanlar gibi değildir bu konuda. Erkek kovalarken dişi kaçar. Eğer kaya da yoksa suyunun değişmesi gerekir. Ve iç parazitte olabilir.

 3. arkadaşlar benim 5 tane japon balığım var-vardı ama 3 tanesi öldü 2 tane kaldı ölmelerinin nedeni ne olabilir acaba hatta 3. ölen çok fena can çekişti balıkların ölmelerinin nedeni ne olabilir?

 4. Arkadaşlar bende japon balıkları için hazırlanmış yemden var kahverengi bişi nasıl beslemem gerekir?

 5. o yara değil kene gibi bişe bendede varde bi iki tane öle olmuştu baktım biri kıpkırmızı oldu öldu diyeride öle olcaktı keneyi elimle kopartım bende 42 tane japon var hepsi 15 satim 10 satim işte

 6. ben uzun zamandır japon balıgı beslıyorum suan kavaryum aldım onceden fanusta beslıyorum beslenme konusunda herkes farklı sey soyledı satan aldıgım balıkcılar bırı ıkı gunde bır yem bır balık ıcın dıgerı her gun bır yem bır balık ıcın dedı kımsıde sabah aksam bır yem dedı ama ben ıkı gunde bır yem verdım bır balık ıcın suan akvaryumdalar yerlerı genıs oldu yemı nasıl vermelıyım devamlı yuzuyorlar cok hareketlıler her bırı yarı yerde nasıl beslemelıyım cunku kendılerı yemlerını ıyı hazmedıyor suan ve yemı ıyıce uflıyorum ama bana ufalama dıyolar balıkcılr sızce dogru bısey mı yapıyorum ufalayarak ve akvaryumda nasıl kac gunde kac yem vermelıyım

 7. benim japonbalıklarımdan 6 tane wardı ama 1 te ölüdü 2 günsonra 1 tane daha öldü 2 günsonra bitane daha öldü bunların olmesinin sebebi ne olabilir çok üzüldüm!!!

 8. arkadaşlar benimde 6 tane japon balıgım vardı 2 si öldü balıklarımdan biri 2 kuyr,ukluydu digerleri 4 2 kuyruklu ikidebir öbür balıkları iteliyor neden buyüzden 2 balıgım öldüüüü

 9. arkadaşlar ben bugün ikik japon balığı aldım birbirlerine çok yakınlar. çiftleşmek mi istiyorlar belkide başka biişi yardım edin bekliyorum….

 10. benim 6tane japon balığm vardı yaklaşık 3 sendir besliyordum balıkları sonradan 1 balık aldım o balık öldü ve diyerleride ölmeye başladı acaba hastalıkmı bulaştı?

 11. arkadaşlar 6 tane japon balığım var bunların dişi veya erkek olduğunu bilmiyorum yardım edin lütfen

 12. süs balıkları nasıl çoğaldığını çözemedim o yüzden bana yardım cı olursanız sevinirim…

 13. slm arkadaşlar sorduğunuz soruların hepsini inceledim. nacizane tavsiyelerim olacak umarım faydalı olurum…

  1- japon balıklarını beslediğiniz akvaryumda filtre kesinlikle kullanın günlük su değişimi filtrenin yerini aslaa tutmaz ve hastalıklara zemin oluşturur.
  2- japon balıkları son derece uysal canlılardır ve açıkçası hantal yapılıdırlar. yanlarına agresif bir balık koyduğunuzda japon balıklarınızı yaralayabilecek hatta öldürebilecektir.
  3- akvaryumunuzda (fanusta sakın beslemeyin) dinlenmiş su kullanın. su en az 1 hafta dinlenmiş olsun ve her 5lt su için bir çay kaşığı kaya tuzu atın.
  4-yemlemeyi sayıya bağlı kalarak yapmayın. balığın boyutları ve hareketliliği etkileyecektir yem mikterını benim önerim şudur. hergün ağız büyüklüğünün 2 katı kadar yem.
  üremesi.
  sağma metodu ile üretebilirsiniz. doğal yöntem akvaryumlarda çok çok zor olur. erkek dişiyi sürekli kovalıyorsa ve dişinin karnı iyice şişmişse muhtemelen çiftleşmeye hazırdır. sağma yöntemini detaylı anlatmam uzun sürer internetten ve kitaplardan bulabilirsiniz.

 14. benim 1 tane japon balığım var arkadaşlar ve fanusta besliyorum yem vermeyi tam anlayamadım nasıl yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz;?

 15. Herkese Selam;
  Bende geçen hafta 2 adet japon balığı aldım.Netten araştırıp da bir bakayım dedim.Amma da çok bakım ve özen istiyorlarmış.Nerdeyse altlarını bağlatacaklar.Çok çok uzun yıllar önce lepistes beslerdik evimizde.Hiçde bakım gerektirmeyen ve sürekli çoğalan balıklar olduklarını hatırlıyorum.Japon balıklarım için çok küçük bide akvaryum aldım.Ama su filtresi ve ısıtıcı kullanmıyorum.Aldığım balıkçı fanusta büyütebileceğimi her 3-4 günde 1 suyu değiştirmemi ve sabah ve akşamları 2 şer adet yem vermemi söyledi.Kendisi örnek olarak orada besliyor bu şekilde.Ben biraz balık hakkında tecrübem olsun diye aldım bunları.Hayalimde büyük bir akvaryum yapmak var.Ama bu konularda kesinlikle profesyonel yardım almak gerekiyor.Bunu öğrendim.Çokda zevkli bir uğraş bence…

 16. tolga can sosar 18 Ocak 2009 at 20:49 - Reply

  Benim 53 tane balığım var akvaryumum 1 oda genişliğinde ve balıklarımın cinsi alabalık iri japonlar… ne zmn çiftleşirler bilmiyorum

 17. ben balık alalı 2 gün ldu japon balıgı günde 1 yem atıyorum. balıkçıdan aldıgım tavsiyede bu .yinede bir danışmak istedim
  birde ben onları fanusta besliyorum bişi olurmu

 18. Benim japon balıklarım yem yemiyor 3 4 gündür ölecekler diye korkuyorum ne yapılması gerek bilen var mı?

 19. ben de jabom balıgı var 2 gunde 1 yem verıyorun amam simdi hepsi 1.5 kılo satılık alcak varsa satıyorun her cesıt var alcak varsa

 20. ben 4 sendir japon balı besliyorum şuandan 35 tane balığım var her gelene bakacak olana veriyorum elimde sadece 6 balık kaldı yavru. Nekadar az beslerseniz akvaryumda okadar çok rahat büyüyolar ve dayanıklı hayvanlar besleyenlere sesleniyorum eğer temizlemekte zorluk çekiyosanız vatoz alın birtane çok yararı oluyo.

 21. arkadaşlar eyer hayvan beslicekseniz herşeyi temin etmelisiniz fanus balıklar için bir hapisana ömürleri çok kısa oluyo ve gün geçtikçe halsiz ve hastalanması daha kolay oluyo beslicekseniz ucuz akvaryumlar var hava tüpü herşeyi içinde onalran alın. hem bakmasıda daha kolay oluyo fanuz her hafta değişmem lazım hem hayvana hem sana eziyet

 22. arkadaşlar ben ilk 6 tana japon balığı aldım,1 tane aslanbaş japon balığı kaldı.daha sonra 3 tane aldım aslanbaşla birlikte 4 oldu diğer 3’ü öldü gene benim balık kaldı arkadaşım 2 tane hediye etti onlar öldü yine benim balık kaldı akvaryumda besliyorum büyük bir akvaryum.ben ona her sabah göz kararı yeticek kadar veriyorum.bazen ona haşlanıp kurutulmuş ıspanak veya bezelye veriyorum tavsiye ederim çok sağlıklı

 23. benim balığım dişiymiş şimdi fark ettim. ama çok kilolu aldığımdan beri!! benim için problem yok ama bilmilmiyorum en uzun yaşayan balık o ama gebede olabilir diye şüphelendim ama onun yaşına uygunda yoktu eskiden.SAKIN AMA SAKIN FANUSTA BESLEMEYİN BALIKLARI BİLE BİLE ÖLÜME SÜRÜKLEMİŞ OLURSUNUZ!!!BENDE ESKİDEN BİLMİYORDUM BESLEDİM 2 TANE AMA SATAN KİŞİ BANA OKSİJEN DİYE BİR HAP VERDİ HER SUYUNU DEĞİŞTİRDİĞİMDE ONU KOYUYORDUM AMA SON SAKIN FANUS FALAN YOK AKVARYUM

 24. YORUM YAZAN SİNEM ARKADAŞIM SANA ÖNCELİKLE BİR AKVARYUM ALMANI TAVSİYE EDERİM ISITICISINI VE FİLTRESİNİNİ UNUTMA AKVARUYUMU TEMİZLEMEK İÇİN Bİ ALET VAR ADINI BİLMİYORUM BENDE VAR POMPA GİBİ BÜTÜN PİSLİĞİ ÇEKİYOR.AKVARYUMUNDİBİNE SERT SÜS VB. GİBİ ŞEYLER KOYMA TAMAMEN DOĞAL KUM VB. GİBİ ŞEYLER KOY.YEME GELİNCE HER SABAH YETİCEK KADAR GÖZ KARARI ATARSIN VE YUKARDA YAZDIKŞLARIMIDA OKU FAYDALI OLACAKTIR HA BİRDE HAŞLANMIŞ KURUMUŞ BEZELYE (KABUĞU SOYULMUŞ) VE ISPANAK VERMEYİ UNUTMA SANA KAĞIT GİBİ İNCE RENKLİ YEMLERDEN VERMENİ TAVSİYE EDERİM BEZELYE (KABUĞU SOYULMUŞ VE ISPANAK) HAFTADA BİR KERE UNUTMA

 25. arkadaşlar benim 6 tane japonum vardı onlar 2 haftada öldü ama japon balıkları nasıl besleyecem bilemiyorum

 26. merhaba arkadaşlar benim 1 tane japon balğım var biraz iri akvaryum kullanıyorum su motoru var ışık var biraz daha balık alacağım yine japon olacak ama küçük olacak iri olan onları yermi ve ben balığı nasıl besleyeceğim lütfen yardım acilll!!!!!!!!!!!!!!!!1

 27. arkadaşlar ben 3 senedır balık beslıyorum ve hıç balıgım olmedı yemlerını duzenlı olarak verıyorum gunde 2 defa sabah ve akşam her balık için bir yem ye renksız yem kullanın cunku renklı yemlerde boya var ve balıklar o yemlerden ole bılıyo

 28. arkadaşlar benim 2 tane japon balıgım var.yem atmadan önce attıktan sonra her zamam yem yerlermiş gibi dik duruyorlar yem attığımda ise suyun dimine iniyorlar ve yem yemiyorlar acaba ne den olabilir lütfen biri söylesin

 29. benimde 30 tane büyük japon balığım vardı elektrikler kesildi 20 si öldü 10u kaldı acaba gerçekten sorun nerde
  usta balıkçı celal

 30. sevgili sinem balıklara 2 öğün yem vermelisin sabah akşam 2 adet yeter sabah 2 akşam 2 adım cengiz şimdiden teşekkürler by…

 31. onur arkadaşım vatoz balı çok uysal görünür bende besledim vatoz balığı ama tavsiye etmem eyer büyük vatoz balığı alırsaan japon balıklarını yiğe bilir.bende 2 tane var şuanda 13 tanede japon balıüım var ama vatozum küçük oldu için saldıramıyo eyer illede beslicem diyosan küçük vatoz al

 32. ya ben 4 senedir japon balı besliyorum ilgimi çekti mürekep balı aldım onu nasıl beslemeliyim bilen varmı japon balıklarımın yanında besliyorum bide :(

 33. arkadaşlar ben japonlar ve lepistesleri bir arada yaşatmayı çok istiyorum bana bilgi werirseniz sewinirim şimdiden teşekkürler.

 34. arkadaşlar benimde bir japon balığım var önceleri çok iştahlıydı fakat yaklaşık 1 aydır yemiyor çok şişmanladı ve hareket etmiyor en ilgincide sırt üstü duruyor neden olbılır bir fikriniz varsa paylaşırmısınız şimdiden teşekkürler

 35. arkadaşlar benim 2 tane japon balığım var ikiside sanki aç gibi birşey arıyor yeminide veriyorum beni bilginendirirmisiniz arkadaşlar?????

 36. 1-balığa verilecek yem balığın 2-3 dakka içinde tüketeceği kadar olmalı
  2-fanusta japon beslenir ama su temizliği aksatılmadan düzenli olarak dinlenmiş suyla yapılmalıdır
  3-su özelliğini kaybetmemesi için 2 haftadan fazla dinlendirlmemeli!!
  4-herzaman aynı yem kullanılmazsa balık için değişiklik olur ve daha sağlıklı olur
  5-yemikolay sindirebilmesiiçin için pul yem çeşitleri kullanılmalı
  6-arada bir kıvırcık,salata,soğulcan gibi değişik besinler verirseniz daha sağlıklı ve daha doğal yetişirler
  7-aşırı yağlanmasını engellemek için 10 günde bir ac bırakılmalıdır

 37. japon beslemek cok zevklidir fazla zaraı yoktur bu balıkların eger ilk defa balık alacaksanız kesinlikle japon tavsiye ediyorum pişman olmazsınız balık beslemek insana huzur verir

 38. arkadaşlar benim japon balıklarım var hangisi dişi hangisi erkek oldugunu bilmiyorum acil yadım lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>