Japon baliklari nasil ciftlesir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:15

Japon Balığı Türleri

Japon baliklari nasil ciftlesir?

c-auratus
Hamile Dişi Japon Balığı

Japon balıkları 1 yaşında üreme çağına ulaşırlar. En verimli yaşları 3. yaşlarıdır. Üremeye hazır bir erkeğin solungaç kapaklarında ve yan yüzgeçlerinde beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar oluşur. 

Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? ve üreme çağındaki erkek dişi japon balığı yazılarımızı burada yayınlamıştık. Japon balıkları genellikle sabah ışığında sıcak sulara yumurtlar. Japon balıkları 10-26 dereceler arası yumurtlayabilirler ancak en uygunu 20 derecedir. Yavrular arkadan çıkmaya başlar. İlk önce kuyruğu farkedilir. Kafaları çıktığında boyları 1,5 ile 3 milimetre arası olur, tabi bu arada kocaman bir yumurta keseleri de kendilerine eşlik etmektedir

Japon baliklari çiftleşme

Japon Balığı Goldfish Yumurtlama Sağma

Balık sağma işinde aşırı dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağım işleminden sonra parazitlere karşı ilaçlı bir tedavi akvaryumunda balıklar eski güçlerini kazanana kadar bakılıp daha sonra ana akvaryuma konmalıdır.


japon balığı Yumurta


Sağım kabı temiz su ile doldurulduktan sonra geniş bir akvaryuma konulur. Akvaryum su yüksekliği 10-15 cm arasında tutulur. Yumurtaların bozulmaması için suya metilen mavisi ve kuvvetli bir hava taşı konulur. Böylece yumurtaların mantarlaşması engellenmiş olacaktır.
Çıkan yavrular rahatsız edilmemeli, 18-20 derecede 5-7 gün bekletilerek belirginleşmesi sağlanmalıdır.Bu süre zarfında karın altındaki yumurta sarısını yiyerek yaşayacaklardır. Bu günden sonra yavruları iyi yemlemeli ancak akvaryumdan 20 dakika içinde yiyemedikleri yemleri çıkarmalısınız. Balıklar büyüdükçe onları daha büyük akvaryumlara almanız gerekecektir.

Akvaryum Balıkları Japon Balığı Resimleri
Japon Balığı Akvaryumu
Akvaryum Balıkları - Japon Balığı

Su değişimi ani şekilde yapılmamalıdır. Su ilaveleri yavaş yavaş yapılmalıdır. Çok acil ve kötü durumlar dışında %50 su değişimi yapılmamalıdır.
makale ve resimler web sitelerinden derlenerek birleştirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Lepistes Kuluçka Üreme ve Yavru Verme başlıklı makalemizde dişi Lepistes, Karnı şiş lepistes ve Lepistes hamile mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Japon baliklari nasil ciftlesir? için yapılan yorumlar : 8 Yorum yapıldı


 1. yasincaner  yorumladı. 08:45 - 08 / 09 / 2012:

  Ya ben galiba sorularıma cevap bulamadım herhalde admin şimdi benim balıklar yem attıktan sonra bi kovalamaca oluyo erkek dişiyi yarım saat gibi bi sürede anüs bölgesine dogru vurarak kovalıyo bu olay sanırım yaklaşık 1 aydır falan sürdü ve dişinin karın bölgesi biraz şiş ben ne yapmalıyım yada balığın yumurtladıgını nasıl anlarım

 2. salih  yorumladı. 18:38 - 02 / 03 / 2013:

  nasıl çiftleşir bir türlü anlamadım ben yav

 3. delal gülsever  yorumladı. 14:15 - 27 / 03 / 2013:

  ya benimde balıklaımın arkasından anüs bölgesinden gri kuyruk gibi birşey çıktı turuncu balığın daha uzun sarı balığın daha kısa ne yapmalıyım

 4. delal gülsever  yorumladı. 15:26 - 27 / 03 / 2013:

  şimdide sarı balığın daha uzun ne yapmalıyım sorun ne yada çifleşiyorlarmı

 5. probalikçi  yorumladı. 21:03 - 25 / 01 / 2014:

  Balıkları çiftleştirdim anüsü büyüdü dişinin

 6. Ayşe Açıkel  yorumladı. 11:09 - 09 / 01 / 2015:

  Japon balıklarının yumurtlamaları çok ilginç. Bize bu bilgileri verdiğiniz için teşekkürler.

 7. hakan  yorumladı. 08:29 - 07 / 06 / 2015:

  ya benim balıkların erkeği dişisinden 3,4kat büyük .dişi yumurtlayıp çoğalabilirmi?

 8. Enes  yorumladı. 13:37 - 27 / 02 / 2017:

  Benim japon baligimin solungaclarinda beyaz beyaz benekler cikti internete gore kizismis bir erkek ama emindehilim erkek olduguna cunku hic ciftlesme yok bi se yok yardimlariniz icin simdiden tesekkurlerr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap