Japon baliklari nasil ciftlesir?

Japon baliklari nasil ciftlesir?

c-auratus

Hamile Dişi Japon Balığı

Japon balıkları 1 yaşında üreme çağına ulaşırlar. En verimli yaşları 3. yaşlarıdır. Üremeye hazır bir erkeğin solungaç kapaklarında ve yan yüzgeçlerinde beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar oluşur. 

Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? ve üreme çağındaki erkek dişi japon balığı yazılarımızı burada yayınlamıştık. Japon balıkları genellikle sabah ışığında sıcak sulara yumurtlar. Japon balıkları 10-26 dereceler arası yumurtlayabilirler ancak en uygunu 20 derecedir. Yavrular arkadan çıkmaya başlar. İlk önce kuyruğu farkedilir. Kafaları çıktığında boyları 1,5 ile 3 milimetre arası olur, tabi bu arada kocaman bir yumurta keseleri de kendilerine eşlik etmektedir

Japon baliklari çiftleşme

Japon Balığı Goldfish Yumurtlama Sağma

Balık sağma işinde aşırı dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağım işleminden sonra parazitlere karşı ilaçlı bir tedavi akvaryumunda balıklar eski güçlerini kazanana kadar bakılıp daha sonra ana akvaryuma konmalıdır.

japon balığı Yumurta


Sağım kabı temiz su ile doldurulduktan sonra geniş bir akvaryuma konulur. Akvaryum su yüksekliği 10-15 cm arasında tutulur. Yumurtaların bozulmaması için suya metilen mavisi ve kuvvetli bir hava taşı konulur. Böylece yumurtaların mantarlaşması engellenmiş olacaktır.
Çıkan yavrular rahatsız edilmemeli, 18-20 derecede 5-7 gün bekletilerek belirginleşmesi sağlanmalıdır.Bu süre zarfında karın altındaki yumurta sarısını yiyerek yaşayacaklardır. Bu günden sonra yavruları iyi yemlemeli ancak akvaryumdan 20 dakika içinde yiyemedikleri yemleri çıkarmalısınız. Balıklar büyüdükçe onları daha büyük akvaryumlara almanız gerekecektir.

Akvaryum Balıkları

Akvaryum Balıkları Japon Balığı Resimleri

Japon Balığı Akvaryumu

Japon Balığı Akvaryumu

Goldfish Süs Balığı Resimleri Duvar Kağıdı

Akvaryum Balıkları - Japon Balığı

Su değişimi ani şekilde yapılmamalıdır. Su ilaveleri yavaş yavaş yapılmalıdır. Çok acil ve kötü durumlar dışında %50 su değişimi yapılmamalıdır.
makale ve resimler web sitelerinden derlenerek birleştirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Lepistes Kuluçka Üreme ve Yavru Verme başlıklı makalemizde dişi Lepistes, Karnı şiş lepistes ve Lepistes hamile mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Japon baliklari nasil ciftlesir?

7 - “Japon baliklari nasil ciftlesir?

  1. Ya ben galiba sorularıma cevap bulamadım herhalde admin şimdi benim balıklar yem attıktan sonra bi kovalamaca oluyo erkek dişiyi yarım saat gibi bi sürede anüs bölgesine dogru vurarak kovalıyo bu olay sanırım yaklaşık 1 aydır falan sürdü ve dişinin karın bölgesi biraz şiş ben ne yapmalıyım yada balığın yumurtladıgını nasıl anlarım

  2. delal gülsever 27 Mart 2013 at 14:15 - Reply

    ya benimde balıklaımın arkasından anüs bölgesinden gri kuyruk gibi birşey çıktı turuncu balığın daha uzun sarı balığın daha kısa ne yapmalıyım

  3. Ayşe Açıkel 09 Ocak 2015 at 11:09 - Reply

    Japon balıklarının yumurtlamaları çok ilginç. Bize bu bilgileri verdiğiniz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>