Caretta Caretta’larda Kur ve Çiftleşme

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:14

caretta carettaCaretta Caretta’ ların çiftleşmesi özellikle yuvalamanın başlamasından birkaç hafta önce, yer olarak yuvalama plajı yakınları veya özel toplanma alanlarında meydana gelebilir. Birbirlerine sıkıca sarılmış çiftler çoğunlukla yüzeyde görünmekle birlikte su altında birleşmelere de araştırmalar sonucunda ulaşılmıştır.

C.C.’lar ( Caretta Caretta) da kur yapma ve çiftleşme dişinin yumurtlama döneminden önceki kısıtlı bir  zamanda gerçekleştiğine inanılmaktadır. Daha sonra yalnızca dişiler kıyıya gelir, erkekler karayı terk edince bir daha asla geri dönmez çiftleşme mevsiminde erkekler bir dişinin kafasına burnunu sürterek ya da boynunun arkasını hafifçe ısırarak ve paletlerini dikerek kur yaparlar. Eğer dişi kaçmazsa, erkek ön paletlerindeki tırnakların yardımıyla dişinin kabuğunun üstüne çıkar. Daha sonra çiftleşmek için kuyruğunu dişinin kabuğunun altına sokar.


Genel olarak dişilerin çiftleşmesinin gerçekleştiği kumsallarda kuluçkaya yattığı ve erkeğin asıldığı kabuğundaki tırnak izlerinin kanayabildiği arştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.  Caretta Caretta’larda çiftleşme su yüzeyi ya da altında gerçekleşebilir. Bazen erkeklerin aynı dişi için kavga ettiği de gözlemlenebilmektedir.  C.C.’ların çiftleşmelerini gözlemleyenler hem erkeklerin, hem de dişilerin agresif bir tutum sergilediğini gözlemlemiştir. Dişi yumurtlama döneminden önce bir çok erkek ile birlikte olup birkaç ay için sperm biriktirebilir. Nihayetinde yumurtalarını bıraktığında bunlar bir çok erkek tarafından döllenmiş olur. Bu davranış popülasyonda genetik çeşitliliğin devamını sağlamaya da yardımcı olur.

Etiketler:, , , , ,

Caretta Caretta’larda Kur ve Çiftleşme için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. aslan  yorumladı. 09:16 - 08 / 10 / 2008:

    Caretta carettaların neslinin tükendğni dydm. Yavaş yavaş tüm hayvnlr yok oluyor.Bizler bunun Önüne geçmek için ne yapabliriz?

  2. oktay  yorumladı. 11:43 - 13 / 05 / 2010:

    carettaların çiftleşmelerini kamerama çektim.toplam 6 dak yakın planda ve görsel olarak müthiş bir görüntü yakaladım.eğer istenirse iletişime geçebilirsiniz.0507 380 02 02 arayabilirsiniz kaçırılmayacak bir fırsat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap