Lepistes Balığı Beslenmesi ve Bakımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:57

Mozaik Lepistes Resimleri - Lepistes Çeşitleri

Kuyruklu Kepistes Balığı

Lepistes balıkları akvaryumlarda çokça görmeye alıştığımız bir grup balığıdır; en az 5-6’lık gruplar halinde bakılmaları tavsiye edilir. Bir erkek balığa 3 dişi lepistes düşecek şekilde sayı belirlenebilir. Dişi sayısının erkeklerden fazla olması sürekli erkekler tarafından kovalanan dişilere ara sıra dinlenme şansı verecektir ve üremeyi kolaylaştıracaktır.
Lepistesler, sadece kendi türleri ile değil, başta hemen her akvaryumda bulunan çöpçü ve cüce vatozlar olmak üzere elma salyangozları ve tetralar gibi diğer türlerle de karma akvaryumda beslenebilirler. Ayrıca lepistesler diğer canlı doğuranlarla bakılabilir. Plati, neon balığı, rasbora gibi küçük sakin balıklarla da bir arada tutulabilirler. Akvaryum yeterince büyükse ramirezi, kakadu ve agassizi gibi cüce çiklitlerle de beraber beslenebilirler.

Dişi Lepistes Resimleri

Lepistes balıkları gerek barışçıl yapılarıyla, gerekse kolay ve çabuk üretilmeleriyle akvaryum severlerin gönüllerinde ve akvaryumlarında taht kurmuşlardır. Akvaryuma yeni başlayan pek çok kişi öncelikle lepistes balıklarıyla tanışmışlardır. Akvaryumda doğal seleksiyonla çok değişik renk ve biçimlerde lepistesler üretilmiştir. Erkekleri dişilerin yarısı kadar olup dişilerden daha gösterişlidirler. Gebelik süresi yaklaşık 28 gün olup bu süre sıcaklık ve genetik faktörler yüzünden 21-40 gün arası değişebilmektedir. Aynı dişilerin erkekler tarafından devamlı kovalanmaması için dişi sayısını erkek sayısının 2 katından fazla tutmakta fayda var. Balıklar 3 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.


Erkek Lepistes Balığı

 

 • Lepistesler canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi kolaydır. Dişi lepistes doğuma yakın, bol bitkili bir akvaryuma ayrılırsa yavruların pek çoğu kurtarılabilir, aksi halde anneside dahil olmak üzere yavruları, diğer büyük balıklar tüketecektir. Yavru alabilmek için, akvaryumcularda satılan özel doğum kaplarındanda yararlanılabilir, dişi balık doğumdan bir kaç gün önce o kaba ayrılmalıdır. 
 • Akvaryumunuz sakinse rafya veya bol bitkilendirme ve saklanma yerleri oluşturarak yavru sayısını yüksek tutabilirsiniz. Dişi lepistesi veya erkek lepistesi yavrulama zamanı ayırmak zorunlu değildir, sadece yavru sayısında verimi yükseltmek için önerilir.

Lepistes balıkları ve yavruları bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Akvaryumculuğa yeni başlayanlar için de önerilebilecek bazı bitki türleri: Cryptocoryne wendtii, vallisneria spiralis, anubia barteri, vesicularia dubyana. Salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler yavru lepisteslerin saklanmaları ve beslenmeleri için çok yararlı olurlar.

 • Lepistes balığının akvaryum şartları tropikal balıklar olması dolayısıyla uzun süreli ışıklandırma ( 12 saat gibi ) Su ısısının 26 ile 28 derece arasında sabitlenmesi ve herhangi bir ısı değişiminin olmaması gerekir. Isı değişimi lepistesler için bir hayli önemli konudur. 
 • Lepistes akvaryumunda iyi bir ışıklandırma sisteminiz varsa balıklarınızın renklenmesi o kadar hızlı olur.

Bir önceki yazımız olan Sözlük, B başlıklı makalemizde akvryum, Balıklar ve Beta hakkında bilgiler verilmektedir.

Lepistes Balığı Beslenmesi ve Bakımı için yapılan yorumlar : 6 Yorum yapıldı


 1. Berat  yorumladı. 22:00 - 11 / 09 / 2012:

  Merhabalar
  ben ilk kez lepistes besliyorum ve balıklarım hamile ancak tam doğurma zamanaı yani doğuma yakın vakit olduğunu nasıl anlarım teşekkürler

 2. kadir  yorumladı. 08:23 - 17 / 10 / 2012:

  karnı hafif şişer ve arka kısmı karın kısmı siyahlaşır ise o balık hamiledir saygılar..

 3. Berkay  yorumladı. 20:59 - 06 / 11 / 2012:

  Ben eskiden 10 tane lepistes besledim şimdi ise iki japon balığım var onlar ölünce 1 erkek 3 dişi alıcam ve yavrulayınca bence herkes doğum kabı alsın bitki de olsa yavrular çıkıyor size tavsiye ederim lepistes mi alayım molimi diye pek karar veremedim ama lepistes almak istiyorum sizce hangisinden alayım bana tavsiye söyleyenler teşekkürler eeeeeeeedddddddddddeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrriiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmm…

 4. arif  yorumladı. 10:57 - 22 / 12 / 2012:

  arkadaşlar balıksatıyorum almak istiyorsanızfacede arkadaşlık isteği gönderin karaman

 5. Günay eser  yorumladı. 19:27 - 22 / 01 / 2013:

  MERHABA
  lepistes baliyim var içi cok sik batiyor napmam gerekiyor ?

 6. Cengizhan  yorumladı. 11:49 - 23 / 01 / 2013:

  Japon baliginin yanina lepistes koydum yasadi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap