Lepistes Çeşitleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:54

Lepistesler akvaryumlarda en çok beslenen akvaryum balık türlerindendir. Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz lepistesin hızlı ve kolay üretilebilen bir balık olması.Lepistesin hızlı ve kolay üretilebilen bir balık olmasından dolayı her geçen gün piyasaya yeni yeni varyetelerin çıkması yeni renkleriyle karşılaşılması doğal olmaya başladı. Evet akvaryumcularda ve petshoplarda bibnbir renkte birçok lepistes çeşidiyle karşılaşabilirsiniz. Ama tüm lepistesler genel olarak 4 varyetesiyle oluşmuştur.
4 ana lepistes varyetesin…
1- Tuksedo Lepistes :Vücutlarının arka yarısı koyu renktedir. Smokin giydirilmiş bir lepistese benzer. Dominant bir varyete olan tuksedolar, diğer varyetelerle çaprazlandığında sayısız değişik tipte lepistes elde edilebilir. Bazılarını görsel öğelerle destekleyerek anlatmakta fayda var.
2- Mozaik Lepistes Bu varyetedeki lepistesler genelde parlak metalik ve yeşile çalan renkteki vücutlarıyla ve mozaik desenli kuyruklarıyla diğerlerinden ayrılırlar. Kuyrukları genelde yelpaze şeklindedir. Desenleri mozaiklidir. Çim (grass) varyetesine benzerler, çoğunlukla da bunlarla karıştırılırlar.
3- Kobra Lepistes Bu varyete, vücudundaki desenlerin kobra yılanlarının desenlerine benzemesinden dolayı bu adı almıştır. Bir zamanlar en bilinen ve en sık rastlanan varyete idi. Kobra desenleri tüm vüzudu kaplayabilir de, kaplamayabilir de. Desenler benekten ziyade, birbirine bir şekilde bağlı desenlerdir.
4- Çim Lepistes Genelde vüzut renkleri metalik mavi veya yeşil ağırlıklıdır. 1985 yılında ilk kez fotoğrafı çekilerek bir dergide yayınlanmış ve büyük ilgi toplamıştır. Almanya’da 1960′ların sonlarına kadar “leopar çim” adı altında üretilmiş bir soy üretilmiş, sonra devam ettirilmediği bildirilmiştir.
Renklerine göre gruplandırılan tüm varyeteler, bu dört ana kültür ırkından elde edilmiştir.
Tuksedo Lepistes

Tuksedo Lepistes
Kırmızı Tuksedo Lepistes Resimleri

Kırmızı Tuksedo Lepistes Resimleri


Kırmızı Tuksedo Lepistes Resimleri
Kırmızı Tuksedo Lepistes Resimleri

Mozaik Lepistes

Mozaik Lepistes Resimleri
Mozaik Lepistes Resimleri - Lepistes Çeşitleri

Mozaik Lepistes Resimleri – Lepistes Çeşitleri

Mozaik Lepistes Resimleri - Lepistes Çeşitleri
Kobra (Cobra) Lepistes Resimleri - Lepistes Çeşitleri
Çim desenli(Grass):Mavi ve Kırmızı türleri vardır.Bu renklerin aralarında küçük siyah noktalar vardır
Çim desenli(Grass):Mavi ve Kırmızı türleri vardır.Bu renklerin aralarında küçük siyah noktalar vardır

Bir önceki yazımız olan Sözlük, B başlıklı makalemizde akvryum, Balıklar ve Beta hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap