Lepistes dogumu nasil anlasilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:17

Lepistes Kuluçka Üreme ve Yavru Verme

Lepistes doğumu nasil anlasilir? Lepistesler için ideal sıcaklık 18-27 derece. 24 derece ise üreme için ideal sıcaklık; ancak lepistes erkekleri öylesine ısrarcı ki -özellikle sağlıklı olanlar- bu ideal sıcaklığa fazla aldırış etmiyorlar. 25 dereceye kadar olan sıcaklıkları çok iyi tolere ediyorlar.

Lepistes dogumu nasil anlasilir?
Lepistes dogumu nasil anlasilir?

Lepistesler fazla hacim istemez(mini 25-30 l)Beraber beslendiği balıklar olsada her balıkta olduğu gibi tek beslenmesi en iyisidir.Çok gösterişli bir balık olmasada çok sayıda olduğunda akvaryuma güzel bir görünüm verir.Hamile kaldıktan ortalama 28 gün sonra yavrular.Bir kerede ortalama 20-25 yavru verebilir.Hoş tercih edilen beslenmesi kolay bir balıktır.

Lepistes balıkları canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi de oldukça kolaydır. Dişi lepistes doğuma yakın, bol bitkili bir akvaryuma ayrılırsa yavruların pek çoğu hayatta kalabilir aksi halde annesi de dahil olmak üzere yavruları, diğer büyük balıklar tüketecektir.

Bunları Biliyor musunuz?

 • Erkek balık dişiyi dölledikten sonra dişi balık bu 6-8 doğum boyunca erkeğe ihtiyaç duymadan doğum yapabilir. Bu yüzden de bir kez çiftleşen dişinin, erkek balıkların olmadığı bir akvaryumda 6-8 ay boyunca doğum yapması ilginç bir gözlem olmaktadır.
 • Dişi lepistesler ortalama olarak her ay 10-50 arasında yavru verir. İlk kez doğum yapan bir dişinin yavru sayısı 10-15 kadar iken sonraki doğumlarda bu sayı artar.
 • Lepistesler küçük yaşta üremeye başladıklarında balığın (dişi balık) vücudunda kalıcı deformasyonlar oluşabilir.
 • Yeni doğum yapmış bir dişiyi doğumdan hemen sonra erkek balıkların arasına salmamalısınız. Dişiler doğum sırasında erkekleri kendilerine çeken bir madde salgılarlar. Doğum sırasında zaten bitkin düşen dişi balık, azgın erkekler tarafından hemen kovalanmaya başlarsa dişi balığı kaybedebilirsiniz.
 • Lepistesler, yakın akrabası olan bazı balık türleri ile çiftleşebilir ve bu çiftleşmelerden yavru alınabilir. Yakın akrabaları; gambusya, moli, velifera gibi balıklardır.
 • Rahatsiz edici balik türleri lepistes disilerinin düzenli ve saglikli yavru yapmalarini engeller. Bitkilendirilmesi iyi yapilmis akvaryumda yavrular saklanabilecekleri icin hayatta kalma sanslari artar.
Yavru Lepistes
Yavru Lepistes
 • Dişi yavruların karınlarının arka kısmında, aynen erişkin dişilerdeki gibi koyu renkli bir bölüm bulunur.Bu bölüm, aynen erişkin dişilerde olduğu gibidir ama bu siyahlık küçük bir nokta gibidir.

Bir önceki yazımız olan Sözlük, B başlıklı makalemizde akvryum, Balıklar ve Beta hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Lepistes dogumu nasil anlasilir? için yapılan yorumlar : 63 Yorum yapıldı


 1. uğur  yorumladı. 12:54 - 11 / 03 / 2015:

  benimde balığım 2 gündür kumun üstünde druyor. yem yemiyor lepistesi hamile acaba ondanmı

 2. Ferhat  yorumladı. 10:58 - 04 / 02 / 2017:

  Benim balığım karnında az birşey siyahlık var o hamilemidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap