Lepisteslerde Doğum Belirtileri Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:45

Dişi Lepistes Resimleri

Lepistesler canlı doğuran akvaryum balıklarındandır. Özellikle erkek lepisteslerin rengarenk kuyruk yapısı bu balıkların akvaryumlarda daha çok tercih edilme sebeplerindendir.  Lepistes balıkları bildiğiniz gibi ortalama 30 günde bir doğum yaparlar. Tercih edilme nedenlerinden biri de şüphesiz bu durumdur. İlk kez doğum yapan bir lepistes 3-5 tane yavru dünyaya getirir. Bir ay sonra doğum yaptığında ise doğan yavru sayısı 6-8 tanedir. Bu durum bu şekilde ilerler. Zaman ilerledikçe lepistesin bir seferde doğurduğu yavru sayısı da artar.

Eğer doğum yapmış bir lepistes sahibi iseniz artık doğumlara hazır olmanız gerekir. Çünkü daha önce doğum yapmış her lepistes hamiledir.Dişi lepistesler, erkeğin materyallerini vücutlarına depolarlar. Ve bu sayede 7-8 kez (ortalama 7-8 ay) doğum yaparlar. Dolayısıyla bir lepistesiniz daha önce doğum yaptıysa, normal koşullarda yeniden doğum yapacak denebilir. Hamile bir lepistesin arka kısmı (anüs kısmı) koyu bir renge sahip olur. Ayrıca üstten bakıldığında, balığın yanlardan da şiştiği görülür.

Bu bilgiler ışığında lepistes sahibi her akvaryum sever 30-40 günde bir lepistes yavrularını gözlemleyebilir. Hamile olan lepistes balıkları, normal şartlarda ortalama 30 günde bir doğum yapar. Bu süre aslında 27-40 gün arasında değişir. Bu süreyi etkileyen etkenler; balığın ırkı, balığın yaşı, beslenme durumu, suyun özellikleri gibi etkenlerdir. Lepistesin doğum süresini, başta da belirttiğim gibi “lepistesinizin ırkı, lepistesinizin yaşı, beslenme durumu, suyun özellikleri” gibi unsurlar belirler. Hamile Lepistesler genelde doğumdan birkaç saat öncesinde gizlenme ihtiyacı hissederler. Duruma göre değişebilmekle birlikte, hırçınlaşabilirler. Ve erkek lepistesler en çok doğumu yaklaşan hamileleri kovalarlar.


Lepistes balıkları üremesi ve çoğalmasıyla ilgili bu bilgileri verdikten sonra Lepisteslerde Doğum Belirtileri Nelerdir? konusuna gelelim. Bir lepistesin doğum yapacağı zamanı nasıl anlayabiliriz, doğum belirtileri nelerdir? Lepisteslerde doğum belirtileri:

1- Lepistes doğum yapmadan önce karın kısmı iyice şişmiştir. Bazı durumlarda balığa yukarıdan bakıldığında dropsy hastalığında görüldüğü gibi pullar kalkabilir (bu pul kalkması durumu her zaman olmayabilir).

2- Anüs kısmı koyu renklidir. Hamilelik ilerledikçe o kısmın rengi koyulaşır. Doğumdan önce o kısmın rengi çok koyudur.

3- Doğumdan bir gün veya birkaç saat önce anüs kısmında bir çıkıntı belirir. Bunu görebilmek için dikkatlice bakmak gerekir (görmek tecrübe ister).

4- Erkek balıklar tarafından kovalanır. Dişi, doğum öncesinde erkekleri çılgına çeviren bir madde salgılamaktadır.

5- Balığın solunumu çok hızlanmıştır.

6- Balık dibe çökebilir. Taban malzemesi üstünde çok hızlı solunum yaparak ve ön yüzgeçlerini telaşlı bir şekilde hareket ettirerek durur.

7- Saldırganlık gözlemlenebilir. Karnı çok şişen, hızlı bir şekilde solunum yapan, tabana çöken, ön yüzgeçlerini telaşlı bir şekilde hareket ettiren ve erkek lepistesler tarafından aşırı şekilde taciz edilen dişi lepistes doğuma saatler ve hatta dakikalar kala agresif davranışlar sergileyebilir.

Bir önceki yazımız olan Sözlük, B başlıklı makalemizde akvryum, Balıklar ve Beta hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap