Mavi Prenses Üreme ve Yavru Alma

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:26

Mavi Prenses Üreme ve Yavru Alma
Mavi Prenses Üreme ve Yavru Alma

Mavi Prenses Üreme ve Yavru Alma

Mavi Prensesler Sarı Prenses’e alışmış kişilere oldukça ilginç gelmektedir. Aynı alt grupta olmasına rağmen (Mbuna), aynı cins değildir. Mavi Prensesler tamamen otçuldurve Sarı Prenseslere göre daha agresiflerdir.


Erkek Mavi Prenseslerdeki anal yüzgeçte, yumurta noktası (beyaz noktalar) daha fazladır. Ayrıca ventral yüzgeçleri dişilere göre daha uzundur.

Mavi Prenses üremede asıl etken su değerleri ve balıkların sağlıklı ve formda olmalarıdır. Bunlar sağlandıktan sonra her balık olduğu gibi mavi prenseslerde üremeye başlarlar.DişiMavi Prensesler ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi Mavi Prenses oranının 1/5 olması önerilir. Kur zamanında erkek dişi Mavi Prensesin peşinde daire şeklinde kovalarlar. Bu dönemde beslenme ve su değerleri önemlidir. Dişi Mavi Prenses yumurtladığı zaman erkek balık da peşinden yumurtaları dölleyecektir. Ardından dişiMavi Prenses bu yumurtaları ağzına alır ve 20 günden birazdaha fazla ağzında durur. Bu dönemde dişi akvaryumda sakin bir köşe sececektir kendine.

Bir önceki yazımız olan Lepistes Kuluçka Üreme ve Yavru Verme başlıklı makalemizde dişi Lepistes, Karnı şiş lepistes ve Lepistes hamile mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Mavi Prenses Üreme ve Yavru Alma için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. ahmet  yorumladı. 17:45 - 09 / 03 / 2014:

    Benim maci prensesim erkek bu gunlerde cok agresiflesti diger baliklara zarar veriyor neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap