Sarı Prenses Balığı Hakkında Bilgi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:50

Sarı prenses çiftleri

Sarı Prenses balığı evrensel ismiyle Labidochromis caerulus Malavi Gölü balığıdır ve doğal ortamında Malawi Gölü’nün bol kayalık kısımlarında yaşamaktadır. Sarı prensesler hem etçil, hem de otçul olarak beslenebilir. Barışçıl bir balık türüdür. Yetişkinlerin ortalama boyları 11-13 cm’dir. Üremeleri dişilerin 20 gün ağızında yumurtaları kuluçka yapması ile olur. Sarı Prenses‘ler tabii ortamlarında kayalar üzerindeki küçük omurgasızları yiyerek beslenirler. Akvaryum ortamında kaliteli, kuru pul ve granül yemlerle beslenebilirler. Protein ağırlıklı yemleme yapılmalıdır. Bu balıklar ve diğer renk ağırlı olan cichlidlere karoteini bol yemler verilmesi halinde balıklarınız olağan üstü bir renk cümbüşüne bürüneceklerdir. Aşırı hayvansal proteinle beslenen balıklarda siyah lekeler artar ve renkler canlılığını yitirir. Sarı prenseslerde en güzel renkleri elde edebilmek için bitkisel yemleme yapılmalıdır. Karotenoidlerden zengin yemlerin kullanımı ile turuncuya dönük renk elde edilir.Sarı prenses balığı için akvaryumunun sıcaklığı 25-26 Derece olmalıdır. akvaryum hacminin 100 litreden fazla olmasında fayda vardır. Erkek dişi oranı ise 1/5 olmalıdır. Su hafif sert olmalı, pH’ı ise 7.7 ile 8.5 arasında olmalıdır. Sarı Prenses’lerin boyu 8-12 cm arasında değişen farklı boylara ulaşabilirler.

Sarı prenseslerde cinsiyet ayrımı yüzgeçlerdeki siyah hattın genişliği ile yapılır. Geniş siyah hat erkek balığı belirtir. Kesin cinsiyet belrlemek için anüs ve ventral açıklığa bakılmalıdır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise balığa erkek diyebiliriz. Ventral açıklık anüsten büyük ise balık dişidir.
Cichlid beslemeye yeni başlayanlar için uygun bir balıktır. Bakımı ve üremesi kolaydır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap