Sarı Prenses Beslenme

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 06:24

Sarı prensesler 7-8 aylıken yani 8 cm. ye geldiklerinde cinsel olgunluğa ulaşırlar. Yavrudan büyüğüne kadar sağlıklı bir akvaryum için beslenme şartlarına dikkat etmelisiniz.  Sarı prenses 1e/2d için ideal akvaryum 100 lt. ve üstüdür. Zeminde mutlaka pH açısından midye veya mercan kırığı kullanılmalıdır. Akvaryum kayalarla mağara oluşturulacak şekilde dizayn edilmeli ayrıca cichlidlerin çoğu kumu kazdıkları için bitki dikilmemelidir. Haftada bir 1/4 oranında dipten su çekilmeli bu sayede nitrat oluşumunun önüne geçilmelidir.


Hem etçil hem otçul olan sarı prenseslere protein ağırlıklı yemlerin yanı sıra gelişimleri ve kondisyon kazanmaları için mutlaka canlı yem (artemia tubifex su piresi vb.) verilmelidir. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır.  Bazen sarı prenseslerin morarması konusunda arayışa girenler bunun nedenini aramaktalar. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır.  Aşırı proteinle beslenmesinden kaçınılması gerekir. Protein açısından yüksek beslenme, rengi nedeniyle beslenen sarı prenseslerin canlılığını yitirmesine ve siyah lekelerin oluşmasına neden olur. Renklerini canlandırmak ve renk zenginliği elde etmek için bitkisel yemlerle beslenmesi önerilir. Özellikle karotenoidler bakımından zengin bitkisel yemlerin kullanılması, farklı tonların elde edilmesini sağlar. Günde bir kez kuru yem, düzenli aralıklarla haşlanmış sebze ve canlı yem ile beslenebilir. Yavru sarı prenseslerde gün içinde birkaç kez, yetişkinler ise bir kez yemlenme yeterlidir. Yem miktarı, balığın boyutlarına ve yemi kapma hızına göre ayarlanır.

Günde 4-6 defa sık ve az şekilde yemleyebilirsiniz. Günde 5 defa yemlerseniz en fazla 3 öğünü etçil verin. Diğer öğünleri bitkisel yeşil yemlerden öneririm. Sarı prensesler çok hareketli balıklardır. Kendi türleri ile bir arada beslendiklerinde uyumludurlar. En uyumlu olduğu balık, barışçıl bir ciklet türü olan yunus ciklettir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap