Sarı Prensesler Nasıl Sağlıklı Yavrular Verir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:10

Sarı Prenses Bakımı

Erkek sayısını akvaryumunuzda her zaman az tutmaya çalışın.(1e/5d) Bu şekilde daha çok yavru alabilirsiniz. Eğer dişi – erkek oranını (1e /3d ila 5d) şeklinde ayarlayabilirseniz yavru almanız çok daha kolay olacaktır. Bu sayede yavru büyütmenin zevkini de tatmış olursunuz.Eğer erkek sayınız

akvaryumda fazla olursa erkekler arasında kavgalar yaşanabilir ve güçsüz olan erkek zarar görebilir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir.


  • Erkek Sarı PrensesDişi erkekten büyük olduğunda ya da çiftleşme dönemlerinde titreyebilir.Erkekler çiftleşecekleri dönemde yuva kazarlar. Dişinin önünde titremeler yaparak dişiyi yuvaya çekmeye çalışırlar.
  • Dişi erkekten büyük olduğunda erkeği kovalayabilir.İki dişi sarı prenses birbirlerini kovalayabilir, ağız ağza kavga edip titreyebilirler. Üstünlük kurmaya çalışabilirler.
  • Dişilerde kumu kazabilirler.
  • Dişiler üreme dönemlerinde tüpçük çıkarırlar.Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.
  • Dişilerin üreme dönemlerinde karınları hafif şiştir.
  • Dişi yumurtaları ağzına aldığı zaman hiç yem yemez. Bazı durumlarda yem yediği görülmüştür.
  • Ortalama 8 aylıktan sonra sarı prensesler yavru vermeye başlarlar. Bu zamandan sonra boyları ister 5 cm isterse de 8–10 cm olsun yavru alabilirsiniz.
  • Stres durumunda dişilerde de çok fazla olmasa bile hafif kararma görülebilir. Akvaryumun en az 100 litrelik bir akvaryum gerektirir. pH 7 olmalıdır. Sıcaklık ise ortalama 25C olmalıdır.

Sarı Prenses Akvaryumu

  • Dişi sarı prenses yavrularını ortalama 20-25 gün sonra ağzından bırakacaktır.Dişi Sarı Prensesden fazla yavru almak istiyorsanız 13-14 gün arasında kusturunuz. Dişinin yavrularını kendisinin bırakmasını istiyorsanız boş bir akvaryuma alarak 20-25 gün bekleyiniz. Serbest yüzer şekilde annenin ağzından çıkan sarı prenseslerin sarı renkleri ilk dünyaya geldiğinde de hakimdir.İlk başlarda anne gözetiminde olan yavrular belli bir zamandan sonra artık kendi başlarının çaresine bakmak zorundadırlar.
Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap