Neolamprologus Brichardi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:05

Tanganyika Cichlidleri ‘nden Neolamprologus Brichardi kendi tür çevresi dışındaki kendi türünden veya benzer Lamprologus türünden balıklara karşı saldırgandırlar. Tek türün beslenmesi için 80 cm ‘lik bir akvaryum yeterli olabilir. Diğer türlerle beraber yaşatmak için ise, yavrularını büyütürken diğer balıklara karşı koruyacakları alana sahip en az 150 cm ‘lik geniş akvaryumlar gerekir. Küçük boylarına karşın, sınırını bilemeyen daha büyük cichlidleri dahi öldürebilirler. Neolamprologus Brichardi, Tropheus ile beraber yaşayabilirler. Bitkilere zarar vermezler. Akvaryumda taşlarla kovuklar oluşturmak gerekir. Sıcaklık olarak 23-25 dereceyi severler akvaryumun orta seviyesinde daha çok zaman geçirirler.Brikardi Afrika tanganika gölünün kayalık kıyı şeritlerinde yaşarlar daha çok 5 ile 10 m arası derinliklerde görülürler. Erkekleri 9 cm dir, dişileri ise daha küçüktür. Türüne uygun her akvaryumda beslenilebilir. Görünüş olarak ideal bir akvaryum balığı olan bu tür, renklerinden çok biçiminin güzelliği ve ilginç davranış şekilleri nedeniyle beğenilir. Cinsiyet ayrımı dişilere göre daha büyük olan erkeklerde alın daha yuvarlaktır. Doğada yosunlar arasında buldukları küçük su canlılarıyla beslenirler. Akvaryumda canlı yemlerin yanı sıra kıyılmış karides, midye de verilebilir. Aynı zamanda unutmamak gerekir ki etçil bir türdür. Bu türün üreme davranışları son derece ilginçtir. Çiftlerin oluşabilmesi için en uygun yöntem, bir grup genç balığı bir araya koymaktır. Ortalama 50 – 80 yumurtayı gizli kaya kovuklarına bırakılır kimi zaman akvaryumun büyüklüğüne göre yumurtaların sayısı 200 de bulabilir. Bölge sınırları içinde çok iyi korunan yavrular, büyüdükten sonra da ebeveynler tarafından kovalanmaz ve yeni kardeşlerinin bakımına yardımcı olurlar. Böylece, doğada da görülen, yabancı balıkların sokulmadığı akraba kolonileri oluşur. Yavaş büyüyen yavrular, yaklaşık 8 ayda, boyları 4 cm iken cinsel olgunluğa ulaşırlar. Bakılması gereken uygun akvaryum ebatları tür akvaryumları için 80 cm, karma akvaryumlar için ise 150 cm uygundur. Bu türlerin bakımı tecrübeliler içindir ve bakımları diğerlerine göre biraz daha zordur.


Etiketler:, , , ,

Neolamprologus Brichardi için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Estetik Bilgi  yorumladı. 22:13 - 09 / 05 / 2009:

    Türüne uygun her akvaryumda beslenilebilir. Görünüş olarak ideal bir akvaryum balığı olan bu tür, renklerinden çok biçiminin güzelliği ve ilginç davranış şekilleri nedeniyle beğenilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap