Yunus Cichlid Akvaryumu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 05:53

Mavi rengi ve gösterişiyle kendilerine hayran bırakan akvaryum  balıklarından biri de yunus cichlidlerdir. Yunuslar Malawi Cichlid balığı sınıfındandır. Doğada geniş kumluk alanları yem bulmak için gezerler.Sürüsünü diğer balıklara karşı savunur. Doğal ortamı içerisindeyken yunus ciklet balığı agresif bir yapı sergileyebilmektedir.

Doğal ortamındaki bu agresifliği akvaryumda da genellikle üreme dönemlerinde görebilmekteyiz. Üreme dönemleri içerisindeyken bulundukları ortamda dişi yunus ciklet balığı sayısının fazla olması agresif davranışları önleyebilmektedir. Karma akvaryum içerisinde bakıldıklarında da gene büyük akvaryumlar tercih edilmelidir ve en az iki dişi bir erkek yunus ciklet balığı olarak akvaryum içerisinde bakılması gerekmektedir. Daha fazla sayı olduğu taktir de gene dişilerin oran olarak erkeklerden fazla olmasına önem verilmelidir.


Yunus cichlidler için akvaryumda bol kumluk alan olmalı. Dişilerin ağzı doluyken ağzı dolu olan dişilerin saklanması açısından kayalardan mağara şeklinde dekor yapabilirsiniz. Yunus cichlid üretimini düşünüyorsanız ilk günden de bunu yapabilirsiniz. Bu mağaraları yeterli büyüklükte almalısınız ve akvaryumun farklı uç noktaları ideal olacaktır.

Yunus cichlidler için akvaryumunuzun dibi kum ve suyunu da 25 derecede sabitleyerek temiz tutmalısınız. Berrak temiz bir akvaryum suyunda yunus ciklet balıkları sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamaktadır. Akvaryum suyunun her hafta düzenli olarak belli bir kısmının değiştirilmesi sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Nemo Houdini başlıklı makalemizde akvaryum videosu, balık ve Nemo Houdini hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap