Yunus Cichlid Balığı Hakkında Bilgi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:21

Yunus Cichlid balıkları evrensel adlarıyla Cyrtocara moorii akvaryumda bağlanabileceğiniz, küçükten büyüyene kadar 20-25 cm’ye kadar boylarıyla ve mavi renkleriyle gösterişli bir balıktır. Yunus Cichlid balıklarında renk olarak mavinin değişik tonların bulunanilir.  Bu balıkların bakımı ve beslenmesi cichlid türleri arasında en kolay olanlardandır.  Verebileceğiniz yem çeşidi çoktur.  Genelde bitkisel ve havyasal gıdaları aynı anda vermek balığınızın aç kalmaması içim çok iyidir. Yunus Cichlid akvaryumu için sert sular daha uygundur.


Akvaryum suyunun pH’ı 7,4 ile 8,6 arasında olmalıdır. Yunuslar için ideal akvaryum su sıcaklığı ise 24-27 derece olmalıdır. Ayrıca Yunus Cichlid akvaryumlarında kayalık bölgelerin olması balıklar için iyidir aynı zamanda akvaryum dekorunuzu da görselleştirir.  Akvaryum hacminiz balıkların sağlığı ve mutluluğu açısından biraz geniş tutulmalı, bir balık için en az 200 litre olmalıdır. İlave edilecek balık sayısı arttıkça akvaryum litresi de büyültülmelidir.

Akvaryumda su değişimini haftada bir kez 1/3 oranında yapmanızda sağlıklı balıklar için oldukça iyidir. Mevcut yunus balıklarınızı diğer Malawi türleri hatta Tanganyika türleri ile de beslemek mümkündür. Dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18 ila 21 gün ağızda kuluçka oluşturulması için tutarlar. Erkek dişi oranının 1/2 olmasına dikkat edilmelidr.

Bir önceki yazımız olan Nemo Houdini başlıklı makalemizde akvaryum videosu, balık ve Nemo Houdini hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap