Caretta Caretta’larda Kur ve Çiftleşme

caretta carettaCaretta Caretta’ ların çiftleşmesi özellikle yuvalamanın başlamasından birkaç hafta önce, yer olarak yuvalama plajı yakınları veya özel toplanma alanlarında meydana gelebilir. Birbirlerine sıkıca sarılmış çiftler çoğunlukla yüzeyde görünmekle birlikte su altında birleşmelere de araştırmalar sonucunda ulaşılmıştır.

C.C.’lar ( Caretta Caretta) da kur yapma ve çiftleşme dişinin yumurtlama döneminden önceki kısıtlı bir  zamanda gerçekleştiğine inanılmaktadır. Daha sonra yalnızca dişiler kıyıya gelir, erkekler karayı terk edince bir daha asla geri dönmez çiftleşme mevsiminde erkekler bir dişinin kafasına burnunu sürterek ya da boynunun arkasını hafifçe ısırarak ve paletlerini dikerek kur yaparlar. Eğer dişi kaçmazsa, erkek ön paletlerindeki tırnakların yardımıyla dişinin kabuğunun üstüne çıkar. Daha sonra çiftleşmek için kuyruğunu dişinin kabuğunun altına sokar.

Genel olarak dişilerin çiftleşmesinin gerçekleştiği kumsallarda kuluçkaya yattığı ve erkeğin asıldığı kabuğundaki tırnak izlerinin kanayabildiği arştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.  Caretta Caretta’larda çiftleşme su yüzeyi ya da altında gerçekleşebilir. Bazen erkeklerin aynı dişi için kavga ettiği de gözlemlenebilmektedir.  C.C.’ların çiftleşmelerini gözlemleyenler hem erkeklerin, hem de dişilerin agresif bir tutum sergilediğini gözlemlemiştir. Dişi yumurtlama döneminden önce bir çok erkek ile birlikte olup birkaç ay için sperm biriktirebilir. Nihayetinde yumurtalarını bıraktığında bunlar bir çok erkek tarafından döllenmiş olur. Bu davranış popülasyonda genetik çeşitliliğin devamını sağlamaya da yardımcı olur.

Caretta Caretta&Yuva Yapma Davranışları

Caretta Caretta’ların sadece dişileri yuva yapar ve yuvaları genellikle geceleri yaparlar. Dişi okyanustan çıkar ve arada bir dinlenerek yuva yapacağı yere doğru ilerler. Bazen de Caretta Caretta’lar okyanustan çıkacak, fakat bilinmeyen nedenlerle yuva yapmayacaktır. Buna “ sahte çıkış ” denir ve bu bazen doğal, bazen ise kumsaldaki suni aydınlatma veya insanların varlığından dolayı olmaktadır. Yapılan araştırmalar bazı türlerin bireylerinin sadece bir kere, bazılarının ondan daha fazla yuva yapmasına rağmen çoğu dişi yuva yapma mevsiminde en az iki kere yuva yapar.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !


reklam

Cinsiyet Ayrımı

Canlı Doğuranlar

Çok Sorulanlar