Cennet Balığı

Habitatları, deniz seviyesinde bulunan ırmakların denizlere döküldüğü yerlere yakın yerler olduğu için tuza azda olsa tahammül edebilirler.50lt suya atılan bir çay kaşığı tuz cennet balıklarının sağlıklı yaşamasını sağlar.Akvaryumdaki bazı hastalıklara direnç kazanmasını sağlar.Bitkili ortamlarda yaşadıkları için akvaryuma bol bol bitki koymanızda yarar var.Yavru döneminde iyi bir karma akvaryum balığı olsada büyüyünce Cennet Balığıagresifliğinden karma akvaryumlar için uygun olmayabilir.Yabani bölgede yırtıcıdırlar. Böcekler, omurgasız hayvanlar ve yavru balıkları yerler.
Cennet balığı Çin, Kore ve Tayvan’da deniz seviyesindeki ırmak ve göllerinde bulunur. Boyları 7-8 cm civarında güzel bir akvaryum balığıdır. Macropodus viridlaratus türünden,renkleri mavi ila yeşildir üzerinde bakır rengi dikey şeritler bulunur. M.opercularis’te renkleri turuncu şeritleri mavidir.Sırt ve anüs yüzgeçleri ile kuyruğunun her iki ucu ince uzun tül halinde olur.Karın yüzgeci de çok uzundur.Cennet balıkları akvaryumda kalabalık olarak beslenmezler.Çünkü kuvvetli olan erkek diğer balıkların ölümüne yol açabilir. Bitkili akvaryumdan çok hoşlanırlar.Cennet balıklarında üreme su yüzeyinde köpükten yuva yaparak olur, 500’e yakın yumurta bırakırlar.Ayrıca pul yemi de yerler yosun ve salyangoz yumurtası gibi değişik maddelerle de beslenirler. Ve salyangozların çok fazla üremelerini kontrol altına alırlar. En az 80 litrelik akvaryum gerektirir.Bakımı çok kolaydır.Yeni başlayanlara önerilir.

Cennet Balığı, Macropodus opercularis

cennet balığı
     Cennet balığı Çin, Kore ve Tayvan’da deniz seviyesindeki ırmak ve göllerinde bulunur. Boyları 7-8 cm civarında olan güzel bir akvaryum balığıdır. Macropodus viridlaratus türünden, renkleri mavi ila yeşildir. Üzerinde bakır rengi dikey şeritler bulunur. M.opercularis’te(cennet balığı) renkleri turuncu şeritleri mavidir.Sırt ve anüs yüzgeçleri ile kuyruğunun her iki ucu ince uzun tül halinde olur.Balığın karın yüzgeci de çok uzundur. Cennet balıkları akvaryumda kalabalık olarak beslenmezler. Çünkü kuvvetli olan erkek diğer balıkların ölümüne yol açabilir. Bitkili akvaryumdan çok hoşlanırlar.

Cennet balıklarında üreme su yüzeyinde köpükten yuva yaparak olur.Cennet balıkları 500’e yakın yumurta bırakırlar.Ayrıca pul yemi de yerler ve yosun ve salyangoz yumurtası gibi değişik maddelerle de beslenirler. Ve salyangozların çok fazla üremelerini kontrol altına alırlar. En az 80 litrelik akvaryum gerektirir.Bakımı çok kolaydır.Yeni başlayanlara önerilir.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !


reklam

Cinsiyet Ayrımı

Canlı Doğuranlar

Çok Sorulanlar