Zebra Çiklit, Cichlasoma nigrofasciatum

zebra ciklet Zebra ciklitler Guatemala, Panama, El Salvador ve Costa Rica’nın tatlı sularında doğal olarak bulunurlar. 10 cm. boya kadar büyüyebilirler. Türe özgü karma akvaryumlarda beslenebilirler, saldırgan balıklardır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 20-26°C sıcaklık uygundur. Bakımı tecrübe isteyen bu tür, en az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır. Özellikle üreme zamanında iyice saldırganlaşmaya başlayan zebralar jack dempsey ve ateş ağız gibi orta boylu çiklitlerle bir arada tutulabilirler.

Zebra chicletler açık alanlara veya kovuklara yumurtalarını bırakırlar. Üretimleri çok zor sayılmaz her türlü ortamda rahatça üreyebilirler. Erkek ve dişi yumurtalarını ve yavrularını ortaklaşa korur. Kendilerine yuva yapmak için kumları kazabilirler. Zebralar yavrularına çok iyi bakarlar. Bu balıklar, gençken birbirlerine alıştırılmalıdırlar. Sonradan gruba katılan bir başka balık, diğerleri tarafından hırpalanacaktır. Bitkisel ve hayvansal yemler yerler. Diğer çiklit türlerinin yiyebileceği her türlü yemi iştahla yerler.

Ateş Ağızlı Ciklet, Thorichthys meeki

ateş ağız

Orta Amerika, Meksika ve Yukatan’daki tatlı sular bu çiklitlerin anavatanıdır. 15-17cm.e kadar büyüyebilirler.
En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. pH 6-8 arasında olması uygundur. 22-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. Bakımı tecrübe ister.
Bu gösterişli balıklar adlarını üreme zamanları daha da belirginleşen ateş kırmızısı rengindeki boğazından ve karın bölgesinden alır. Gövdeye hakim olan renk mavi-gri-mor tonlarıdır. ateş ağızlı çiklitlerin yüzgeçleri mavi damarlı ve kırmızı kenarlıdır. Solungaçlarını kabartarak birbirlerini uyaran balıkların renklerinin adeta yanıp sönercesine bir anda canlandığı gözlenebilir. Erkekleri genellikle daha iri ve daha canlı renklidir. Ayrıca erkeklerin karın ve sırt yüzgeçleri dişilerinkilerden daha uzundur.
Özellikle çiklitler ve için hazırlanmış türleri de dahil her türlü kaliteli kuru yemi severek yerler. Kıyılmış taze karides ve midye etleri de balıklara verilebilir.
Birçok çiklit türüne oranla daha barışçıldırlar. Erkekleri ara sıra kavga edebilir ama bu çok şiddetli olmaz. En az 300 litrelik büyük bir akvaryumda 3-5 çift ateş ağız barındırılabilir. Geniş bir akvaryumdaki sürekli hareketliliklerini, sonu gelmeyen bölge çekişmelerini ve üreme faaliyetlerini izlemek oldukça zevklidir.
Üremek için hazır hale gelen bir çift, akvaryumun herhangi bir kısmını sahiplenirler. Bu bölgeye yaklaşan balıkları kovarlar. Kumları kazarlar ve 600 yumurta verebilirler. Balık çifti, yumurtaları ortaklaşa korur ve havalandırır. 1 hafta içinde yavrular yumurtalardan çıkıp yüzmeye başlarlar ve bu dönemde Artemia verilmelidir. Yavrular 3 haftalık olduklarında ayrı bir tanka alınmalıdırlar.

Astronot, Astronotus ocellatus

Astronot balıklarının doğal yaşam alanı Güney Amerika’dır. Genellikle Amazon Nehri’nin Rio ve Paraguay’daki kısımlarında yaşar. 30-36 cm. boya ulaşabilirler. Yurt dışında oscar veya oscarfish adı ile anılırlar.
Türe uygun karma akvaryumlarda beslenmelerini öneririm. Küçük ve sakin balık türleri ile bir arada bulundurulmamalıdırlar aksi halde saldırgan ve etoburdurlar. Etoburdurlar ama otçul da beslenebilirler.

Astronot balıkları için Suyun pH’ı 6,5-7,5 arasında olmalıdır ve astronotlar 23-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. En az 300 litrelik bir akvaryum gerektiren bu balıkların bakımı tecrübe gerektirir.
Bir seferde yaklaşık 2000 yumurta bırakabilirler ve yumurtalarını düz yüzeylerin üzerine bırakırlar.
Çok çabuk büyüyebilen bu balık, küçükken fazlaca sevimlidir. Ama kısa sürede büyüdükleri için bulundukları akvaryum yetersiz gelebilir.

 Küçük bir akvaryumda çeşitli hastalıklara yakalanıp ölebilirler. Bu balıklar çok iştahlı oldukları için bulundukları akvaryum çabuk kirlenir. Bu yüzden de iyi bir filtreleme sistemi gerekir ve su değişimleri ihmal edilmemelidir. Yaklaşık olarak 10 yıl ömürleri vardır. Güçlü balıklar oldukları için kumları kazıp taş ve bitkileri yererinden oynatabilirler.
Bu balıklar jack dempsey gibi sert yapılı çiklit türleriyle veya pacu türü characinlerle beslenebilirler.

Frontosa, Frontosa Kusturma Videosu

Ciklit Resimleri

Resimlerin Gerçek Boyutlarını Görmek İçin Lütfen Ustüne Tıklayınız

cichlidcichlidcichlidcichlidcichlidcichlidcichlidcichlidcichlidcichlidcichlidcichlid

Ciklet Balığı Resimleri
Ciklet Resimleri
Ciclet Resimleri
Cichlet Resimleri
Cichled Resimleri
Cichlid Resimleri
Ciklet Balığı Resimleri
Ciklet Balıkları
Akvaryum Balıkları
Akvaryum Balıkları
Akvaryum Balıkları
Akvaryum Ciklet Resimleri

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !


reklam

Cinsiyet Ayrımı

Canlı Doğuranlar

Çok Sorulanlar