Yaşayan Kaya

Yaşayan KayaYaşayan kaya balıkları, malawiler arasında en sert balıklardan biridir…Özellikle küçük akvaryumlarda yanlarına başka tür koymayın.Küçükken çok fazla rahatsızlıkları yok ama büyüyünce sertliklerini doğal olarak gösteriyorlar.Yemleri çabuk yerler. Hızlı gelişir.Oldukça hareketlidir.
Yaşayan Kaya Balıkları Aşağıdaki Özelliklere sahiptir:
Latince Adı:  Nimbochromis livingstonii
Anavatanı: Malawi Gölünün çamurlu sığ bölgeleri
Balığın;
Boyu (max.) 24-cm
Besleniş şekli  Etçil,
Üremesi : 28 gün ağızda yumurtayı kuluçka yaparlar,
Balığın Davranışı  Sert ve agresiftir.
Akvaryum Boyu  En az 60cm olmalı
Bakımı Biraz tecrübe gerektirir.

Ram Balığı , Apistogramma Ramirezi , Papiliochromis Ramirezi

Ufak yapılı olan bu balığın hoş bir rengi vardır , cichlit ailesinden olan bu farklı mizaçlı balığı yansıyan ışık altında çok çekici bulursunuz. Vücut renkleri sarı alacalıdır.Diğer yumurta saklayan balıkların aksine ram balıkları yumurtalarını çakıllar içine kazılan keseciklerde saklar diğerleri gibi kayaların üzerine bırakmaz ,bu balıklar akvaryum içerisindeki su değişikliklerine çok duyarlıdırlar, diğer uysal türlerle rahat bir şekilde bakılabilirler, dikkat edilmesi gereken Ramirezi bakteri ve parazitlere karşı hassas bir balıktır.
Yumuşak sularda 24 derece sıcaklık ister,güney amerika kökenli olan ramirezi küçük cüsseli bir balıktır max. 7 cm kadar olur,canlı yem ve diğer kaliteli yemlerle beslenebilir. Erkekleri daha uzundur ve 2.ve 3. sırt yüzgeçleri sayesinde kolayca ayrılırlar üremeleri gayet kolaydır yaklaşık 150 kadar yumurta bırakırlar,yavruların büyütülmesi ise zahmet vericidir.

Makrakanta , Botia Macracantha , Clon Loach

akvaryumcenneti

Makrakanta , Botia Macracantha , Clon Loach 

   Kökeni:Endenozya, Sumatra, Borneo

   Max. boy: Akvaryumlarda 17 cm

    Isı: 25o-30o

                                                   Cinsel ayırımı:Dişiler erkeklerden daha ince yapılıdır,erkelerin kuyrukaltı (caudal) yüzgeçleri dişiye göre daha uzundur.

Belenme: Dondurulmuş yemler ve canlı yemlerle beslenebilir ,alg tabletleri , ayrıca salyongazlarında içlerini ağız yapısı sayesinde yiyebilir.

Su : Yumuşak ve az asitli.

Ph : 6.0 – 7.0

Üretimi : Uzmanlık ister.

Bitkili ve kayalık akvaryumlarda grup olarak dolaşmayı severler , kendi türleri ile barındırılmazsa bir köşeye çekilirler.Barbus’lar, loaches’lar, canlı doğuranlar, labirentliler ile beraber aynı tankda bakılabilirler.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !


reklam

Cinsiyet Ayrımı

Canlı Doğuranlar

Çok Sorulanlar