Pirana mı?

[vimeo]https://www.vimeo.com/2492477[/vimeo]

Piranalar Videosu

[vimeo]https://www.vimeo.com/1362493[/vimeo]

Plati & Pirana (Platy and Nattereri)

Plati & Pirana (Platy and Nattereri)

[vimeo]https://www.vimeo.com/1154140[/vimeo]

Plati Canlı Doğuranlar Videosu için tıkla

Akvaryum Balıklarına Dikkat

Sayın Necip KARA’ya yazısı için teşekkürler.

Bugün akvaryumumun karşısına bir kere daha oturdum. Akvaryum ve balıklar…Düşündüm…İnsan biraz akvaryumdakilere ilgi duyunca yani akvaryum balıklarını severse veya ne bileyim akvaryumdaki herhangibir balığı 5-6 dk. seyrederse Kendini akvaryuma, akvaryumdaki balıklara verirse oturduğu yerde çok keyif alıyor, bunu yapmak insanı çok rahatlatıyor.

Akvaryumu izlerken ilk günkü amatörce hareketlerim aklıma geliyor. Benim akvaryumumda lepisteslerim vardı. Lepisteslerim dediğime bakmayın. 2 lepistes ve onlarca yavrusu…Akvaryumcuları geziyordum. Bir sürü güzel balıklar vardı. Çok güzeldiler. İçeri girdim biraz daha izledikten sonra onları dedim:

 tane şu balıktan, şunu da istiyorum ve bir de şunu dedim. 3 tane balık almıştım. Eve geldim. Balıkları akvaryuma bıraktım. Çok sevinçliydim… Biraz sonra dışarı çıktım.

Akşam üzeri eve geldim ve hemen akvaryumumun başına geçtim. Akvaryumda eksik birşeyler vardı. Evet lepisteslerim ve yavruları yoktu. Akvaryumumun her yerine baktım. Her yerine. Ama yoktu. Lepisteslerin ne kendilerinden bir haber vardı ne de yavrularından…

Piranalarınız İçin

Pirana akvaryumu hazırlamak: 

Akvaryumun boyutu: Piranalarınızı almadan önce akvaryumunuzun boyunu ayarlamalısınız. 2 adet pirana için 220 litrelik bir akvaryum seçmeniz piranalar için güzel bir tercih olacaktır.Sonra ekleyeceğiniz her balık için hacmi 60 litre büyütmelisiniz. Bundan az hacimde akvaryumda da piranalarınızı besleyebilirsiniz. Ama balıklarınızın mutluluğu ve doğal çevrelerindeki o karakteristik yaşam biçimini gözleyemezsiniz.Yüksekliği fazla olan ve çok köşeli akvaryumları tercih etmeyiniz.Akvaryumun Yeri: Akvaryumunuzu odanızın en az ışık gören noktasına yerleştirmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Böylece hem su gereğinden fazla ısınmaz hem de alg oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca akvaryum fazla ayak altında olmamalıdır. Devamlı insanların gelip geçmesi balıklarda stres yaratabilir.Akvaryum suyunun Özellikleri: Piranalar çok dayanıklı balıklardır. Hemen hemen her tür su ortamı içinde hayatlarını devam ettirebilirler. Ama onlar için ideal su özellikleri 25-27C arasındaki su sıcaklığı ve 5,5–8 arası pH değerine sahip, dinlenmiş sudur.Sağlıklı piranalar inanılmaz aktiflerdir. Üzerinde hiçbir darbe olmadığına dikkat edin. Her iki göz bebeği de parlak ve net olmalıdır. Her an yemek yemeye hazır olmalıdır ( 7/24 yemek yemeye hazır olmalı ) , solungaç solunumu normal olmalı, ve herhangi bir parazit belirtisi olmamalıdır.

Akvaryumun Işıklandırması: Piranalar genellikle loş ışıklı bölgelerde yaşamaya alışkındır. Amazon nehirlerinde genelde yağmurlu geçen mevsimlerde su içindeki kaya ve ağaç oyuklarına sığınırlar ve direkt ışıktan kaçarlar. Büyük gözbebeklerine sahip olan piranalar bu sayede direk ışığı absorbe edebilirler. Akvaryumun ışıklarını mümkün olduğunca açmamaya özen gösterin, eğer açmanız gerekiyorsa bilin ki piranalar bu duruma tahammül edeceklerdir ama çok hırçın davranışlar göstereceklerdir. Eğer ışık kullanmak istiyorsanız akvaryum için geniş yapraklı bitkileri tercih ediniz. Bu sayede piranalar bu yaprakların arkasına sığınarak direk ışığın kendilerini rahatsız etmelerinden kurtulacaklardır.

Akvaryum Aksesuarları: Akvaryumunuzun içine koyacağınız aksesuarları seçerken plastik veya gerçek bitkiler konusunda yukarıda yazdığımız gibi tavsiyemiz geniş yapraklı bitkiler seçmenizdir. Eğer akvaryumunuzun zemini için torf ( Singapur kütüğü ) kullanmak niyetindeyseniz akvaryuma koymadan önce torfu biraz su içinde bekletip üzerindeki bütün toz ve kabukların ayrılıp temizlenmesini bekleyin.
Akvaryumunuza çakıl taşları koyabilirsiniz. Yalnız çok iyi yıkayıp öyle akvaryuma eklemeyi unutmayın.
Kaya tercihlerinizde sivri kayaları kesinlikle tercih etmeyiniz, balıklarınız kendilerini yaralayabilirler. Granit, bazalt, Gneiss, Kuartz kayalar akvaryumunuz için uygundur. Kesinlikle  alkalin ve mermer türü taşları akvaryumunuza koymayın.
Bu aksesuarlar harici akvaryumunuza PVC’den küpler, evler, dalgıç ve sandıklar vs. ekleyebilirsiniz bu sizin zevkinize kalmıştır.
Isıtıcı: Pirana akvaryumlarını ısıtma mantığı da diğer balık akvaryumları gibidir. Akvaryumunuzu yeterli miktarda ısıtabilen her ısıtıcı akvaryumunuz için uygundur.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !


reklam

Cinsiyet Ayrımı

Canlı Doğuranlar

Çok Sorulanlar