Ayı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:51

    Ayılar Hayvanlar Alemi içerisinde karada yaşayan büyük, etçil hayvan ailesi olan Ursidae’ dandırlar.Ayıgiller ailesi, üyeleri, kalın bir postla kaplı tıknaz gövdeli hayvanlardır. Ağırlıkları, ırklara göre 80 kilogram ile 1000 kilogram (hatta daha fazla)arasında değişebilir. Grubun en irisi olan Kodiak ayısının boyu yaklaşık olarak 4.70 metre iken; buna karşılık Pirene ayısının boyu hiçbir zaman 2 metreyi geçmez.Ayıların, bedeni taşıyan sağlam ayakları, bütün tabanıyla yere basar. Parmaklar, ayılara ağaçlara tırmanma, dalları koparma, yerleri kazma ve avını öldürme olanağı sağlayan ve çekilgen olmayan iri çengel tırnaklarla sona erer. Kuyruk küçüktür. Çeşitli tür ve ırkları birbirinden ayırt etmek için post rengi temel alınamaz, çünkü esmerden, gümüşü külrenginden ve kırmızımsı tonlardan geçerek siyahtan sarıya kadar değişen ilgi çekici bir çok renklilik gösterir.Ayıgillerde görüşün zayıf olmasına karşılık işitme duyusu ve koklama duyuları büyük ölçüde gelişmiştir.


Ayı, şaşılacak ölçüdeki çevikliği ve olağanüstü gücü nedeniyle, çok çeşitli ortamlara kolayca uyum sağlayan vahşi bir hayvandır. Ağaçlara tırmanmayı, kayalıkları aşmayı, yüzmeyi,suya dalmayı bilir. Deve ve zürafa gibi rahvan koşar; ama hızı saatte 50 km’yi geçmez. Aşırı sıcaklığı da, kuraklığı da sevmez; girip yıkandığı akarsu kenarlarını ve ağaçlık yerleri yeğ tutar.

Ayının, ininin çok yakınları bir yana bırakılırsa, ayının öteki avcı hayvanlar gibi bir yaşama alanı yoktur denilebilir. Ayılar iriliği ve gücüyle öteki hayvanlardan ürkmemesine karşılık insanlardandan çekinir; bu yüzden de, gececi bir hayvan olmuştur; ama Kuzey Amerika’nın ıssız bölgelerindeki ayılar gündüz avlanırlar.

Kış uykusuna yatan hayvanlar arasında ayılar da vardır. Sonbaharda ayılar, kış uykusu sırasında, derialtı yağ tabakasının kalınlığını artırmak için, bol miktarda kayın kozalağı ve kestane yerler. Kışın içi kuru dal ve otlarla döşenmiş, girişi oldukça koruntulu, güvenli bir barınakta uykuda geçirirler.

Ayılar çok çeşitli bitkilerle beslenirler. Ayılar, çoğu bitkiler, böcekler, memeli küçük hayvanlar, ender olarak dağ keçileri ve geyikgillerin küçükleri, hatta kuşlarla beslenirler. Aç karlılarsa , evcil hayvanlara saldırabilirler. Dağ akarsularında alabalık ve sombalığı yakalarlar. Ayı, kalın postuyla iyi korunduğundan, çok sevdiği balı ele geçirmek için, arı kovanlarını yağmalamaktan korkmaz.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap