Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum

Akvaryum çocuklarınıza hayvan sevgisi ve çevre bilinci aşılaması  açısından faydalı , sorumlu bir bakım bilincinin kazandırılmasıyla çocuklarda sorumluluk bilincinin oluşmasında ve çevreye karşı duyarlılığın erken yaşlarda gelişmesinde yardımcı olan bir uğraştır . Az bir suda bile nasıl hassas bir biyolojik dengenin kurulduğunu gören çocukların kafalarında , çevre kirlenmesi sonucunda nelerin kaybedilebileceği düşüncesi  açıklık kazanacaktır.
Sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde önemli bir zevk ve dinlenme noktası olan akvaryum ve balık bakımı, bilgi ve sorumluluk gerektiren bir uğraştır . 

Balık bakımı sadece yemleme , su değişimi ve akvaryumu seyretmekten daha öte balıkları ve bitkileri türlerinin gereğince yaşatabilmek için bilgi ve tecrübede gerektirir. Eğer bu zevkli uğraşa başlamaya karar verdiyseniz öncelikle konuyla ilgili kaynaklar okuyarak beslemeyi düşündüğünüz balık türleri ve akvaryum içerisine dikmeyi düşündüğünüz bitkiler ile ilgili bilgilerinizi arttırmalısınız. Yeterli tecrübeyi edinene kadar akvaryumunuzda bakmak için mutlaka dayanıklı, kolay hastalanmayan ve özenli su ve ısı değerleri gerektirmeyen balık türleri ve bitki türlerini tercih etmelisiniz. Günümüzde hobiciler artık internet ve kitaplar sayesinde beslemeyi düşündüğü balık veya bitki türleri ile ilgili yazıları, gereksinim duydukları akvaryum ve su koşullarını  dayanıklılık derecelerini ayrıntılarıyla kolaylıkla bulabilmekteler…

Bir önceki yazımız olan Vatoz Balıkları Tükeniyor. başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, Akvaryumda Vatoz Balıkları Nasıl olur ve Denizde Vatoz Balıkları Nasıl Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>