Yunus Ciklitler , Üremeleri

Yunus Ciklitler , Üremeleri

Yunus Ciklet BalıklarıMalawi Gölü cichlid türleri arasında diğer türlere göre daha sakin bir türdür. Kafa yapısı yunus balığına benzer.Bu yüzden yunus ismini almışlardır.Erkek yunusların boyları 17-20cm civarına ulaşırken dişiler genelde13-16cm civarına kadar ulaşabilmektedir. Erkek yunusların mavi rengi dişilerden daha parlak ve göz alıcıdır.Doğal ortamlarında kumun arasını karıştırarak beslendikleri için akvaryumumuzun taban kısmının kumluk olması yunus cichlidlerin daha rahat etmesini sağlayacaktır.
Yunuslarda cinsiyet ayrımının en belirgin özelliklerinden bir tanesi; dişi yunusun anal yüzgeci oval, erkek yunusun ki sivridir.
Erkeklerin dudak ve kafa yapısı dişilere oranla daha belirgindir.Bazı yunusların kırmızı dudak yapıları ile sanki ruj sürmüş gibilerdir.Saf bir yunus cichlid ortalama 1-1,5 yaşından sonra yavru vermeye başlayacaktır.Beslenmeye veya balığın kırma olup olmamasına bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.Dişi yunus çiftleşmeye hazır olduğu zaman erkek kur davranışları sergilemeye başlar.Dişi tüpçük çıkardığı zaman artık yumurtlamaya hazır hale gelmiş demektir.Erkek yunusun yumuşak tavırları bu dönemde agrasifleşir.Dişinin karşısında titremeler ve ilginç hareketler sergileyerek çiftleşmek istediğini belirtir.Kumun üstünde dairesel hareketler yaparak çiftleşmeyi gerçekleştirirler.Dişi titreyerek yumurtalarını döker ve hemen sonrasında arkasını dönerek yumutaları ağzına alır.Bu sırada yumurtaları ağzına alırken erkek yunus yumurtaları döller.

Eğer dişi yumurtayı arkasına döndüğünde alamazsa yada ağzından kaçırırsa erkek yunus kaçan yumurtaları yiyebilir.Çiftleşme akvaryumunuzun durumuna göre (balık sayısı, balık çeşitliliği) 15dk-1saat arasında değişiklik gösterebilir.Bunun nedeni de erkek yunus yanlarına yaklaşan balıkları uzaklaştırır yada dişideki yumurta sayısına bağlı olarak değişir.Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi yunus 20-25 gün arasında kuluçkaya yatar.Ve bu zaman sonunda da anne yunus yavruları ağzından dışarıya doğru salmaya başlar.Tehlike anında tekrar yavruları ağzına toplamaya çalışır.Yavrular belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra artık anne yavruları kendi haline bırakacaktır.Dişi yunusların ağzındaki yumurtalar çeşitli sebeplerden dolayı azalabilir.Yunuslar hassas balıklar olduklarından stres anında yumurtaları yutabilirler yada ilk yavruları olduğundan tecrübesizliği olabilir.Zamanla tecrübe kazanarak yumurtları ağzında tutmayı başaracaktır.  Eğer yunuslardan başarılı bir üretim yapmak isterseniz tek tür beslemenizi ve akvaryumunuzun sakin bir yerde olmasını tavsiye ederim.Annenin yavrusunu kendi bırakması beklenmeden erken kusturulur ise yavrular yumurta keseleri şeklinde dünyaya gelir.Ve bu keselerden besin ihtiyacını karşılar.

Zamanla bu keseler kaybolmaya başlar.Tamamen kaybolduktan sonra yemleme yapılmaya başlanmalıdır.Yunus yavruları renksiz olarak dünyaya gelir. 3-4cm civarlarına geldiğinde mavi renkleri belirginleşmeye başlar.Zamanla bu mavi renkler daha belirgin bir hal alır.Yavru yunusların cinsiyet ayrımı oldukça zordur.Renklerinin tam oturmayışı ve anal yüzgeçlerinin tam belirginleşmediğinden balıkların büyümesini beklemek gerekmektedir. Aynı batım yavrularda daha hızlı büyüyen balık genellikle erkek olmaktadır.Ama tabi ki bu balığa kesin erkek dememiz yanlış olacaktır.Yunus balıkları bence Malawi Cichlidleri arasında en sevimli olanlarıdır.İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara ilk olarak önerebileceğim türler arasındadır.Yavru alma konusunda biraz sabırlı olurlar ve dişi – erkek oranını 1’e-3 şeklinde ayarlayabilirler ise yavru almaları kaçınılmaz olacaktır. Vermiş olduğu yavru sayısı 20-45 ile bu bekleyişin karşılığını alacaklardır.
Yunus Chiclet, Cyrtocara moorii daha geniş bilgiyi burdan bulabilirsiniz.

Pin It

Yunus Ciklitler , Üremeleri

262 - “Yunus Ciklitler , Üremeleri

 1. ŞERİFE AKDEMİR 31 Ocak 2008 at 20:07 - Reply

  MERHABALAR,
  BEN YUNUS VE PRENSES BESLİYORUM .
  ŞÜKÜR YAVRU ALABİLİYORUM
  BENİM SORUNUM ;
  YUNUS YAVRULARI ORTALAMA 1 AY SONRA ÖLMEYE BAŞLIYOR NE YAPABİLİRİM.
  AYRICA BEN YAVRULARI AYRI AKVARYUMA ALDIM BÜYÜK AKVARYUMDAKİ ÖZENİ ONADA GÖSTERİYORUM AMA ENGEL OLAMIYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ
  TEŞEKKÜRLER

 2. Yavruları aldıgınız akvaryumda zararlı parazitler olabilir. Yapmanız gereken yavruları etkilemeyecek şekilde dezenfektan kullanmanız. Cikletlerin beyaz benek olmadığını belirteyim fakat farklı parazitler olabilir. Ayrıca vitamin ialçlarıda kullanabilirsiniz. Birde büyük yavruların küçüklerine zarar vermediklerinden emin olun. Ayrıca yem çeşidinizi arttırın diğer yemlerin yanında bitkisel yemlerede yer vermeyi unutmayın. Büyük çiklitlere gösterdiğiniz özen yarular için yetmeyebilir çünki onlar daha hasssastırlar. bundan dolayı suyun temizliğine, oksijen miktarına, sıcaklığına ve ph’ına özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer bunları yaptığınız halde hala çözüme ulaşamadıysanız bu konuda uzman birine sormanızı tavsiye ederim.

 3. ben 2 ay oldu yunus beslemeye başlıyalı ve yunuslarım damızlık 3dişi 1erkek yunusum var birbirlerine kuryapmaya yeni başladılar ben bu işin acemisiyim sayılır yunuslarım ne zaman yavrular acaba merak ediyorum hakkında bilgi almak nistiyorum.

 4. Yunuslarınızın yavrulaması hakkında kesin bir tarih vermemiz mümkün değil Fakat yunuslarınızın bakımına dikkat edin ve damızlık arttırıcı vitamin ilaçları kullanın.

 5. Merhaba, mavi yunusları kusturmanın bir püf noktası olup olmadığını merak ediyorum. Çünkü bi kaç kez başıma geldi, eğer anneyi ilk seferde yakalayamazsam ağzındaki yavruları kendisi kusuyor.Tabi bunun sonucunda tahmin edebileceğiniz gibi diğerlerine yem oluyor veya büyük akvaryumdan toplamak çok zor oluyor, şimdiden teşekkür ederim…

 6. Agizda yumurta tutan baliklar yavrularini guvenli bir yere birakip kendileri besleniyor. Akvaryumda guvenli hissetmedikleri icin bunu yapmiyorlar.
  Dolayisiyla “dogal yoldan” dedigimiz sey`in olmasi zaten mumkun degil. Herseyin dogal olmasini istiyorsak zevklerimiz icin bu canlilari evimizde beslemememiz gerekiyor.
  Ben 20 gun ac kalan anneye cok aciyorum dogrusu.
  Bir ara akvaryumda yalniz biraktigim anneye yem atiyordum ve hamilelik boyunca 1-2 parca yem yedirebiliyordum ama anne cidden halsiz dusuyordu.
  Kustururken agzina zarar vermeyebilirsiniz, kucuk bir yavruluga alin ve avcunuzun icinde guzel guzel sevin. heycan yapmayin, gerekirse 10 dakika bekleyin. anne bu sekilde salacaktir yavrularini.

 7. abicim ben konunun tam olarak acemisiyim.1 m lik bi akvaryum aldım mavi yunus beslemeyi düşünüyorum.acaba nasıl olur fikri olan varsa bütün fikirlere açığım.beslemesi bakımı ve üremesi hakkında bilgi alabilirsem çok sevinirim

 8. 1.olarak eğer yeni başlıyorsan bu tercihin isabetli bir karar.Bakımı kolaydır, biraz ilgi isterler.
  2.olarak yunuslar kumu kazmaktan hoşlanırlar.dekoru buna göre hazırlamalısın.aşırı ışıktan kaçarlar buna da dikkat et.

  not:Bakımı en zevkli Malawi türü olduğunu düşünüyorum. Filtre akıntısına karşı inatla yüzmeleri hoş bir görüntü yaratıyor. Güzel renk elde etmek için ilk etapta kaliteli ve protein ağırlıklı yemlemek gerekir. Diğer bir etmen doğru ışıklandırma. Şiddetli ışıkta rahat olamadıkları için renklerini sergilemiyorlar. Yunuslar, kuluçka süresi boyunca biz akvaristleri her zaman tedirgin etmiştir. Diğer balıklar tarafından rahatsız edilirlerse ya da başka bir etmen onların huzurunu bozarsa yumurtaları atmaları an meselesidir. Yine yem aşkına aynı davranışı sergileyebilirler. Sıklıkla kumları ağızlarına alıp tükürürler, karıştırırlar. Bu yüzden kum seçiminde ince taneli malzeme kullanımı uygun bir tercih olacaktır.

 9. benim 1 erkek 3 dişi yunusum var cinsiyetlerinde yanılmıyorsan. ben daha yeniyim bu işte hatta hiç bilgim yok diyebiliriz.dişinin yumurtaları ağzına aldığı çok mu belli olur,rengi değişirmi,saldırgan mı olur.Çünkü dişinin birtanesinin ağız kısmı diğerlerine göre biraz daha şişkin duruyor

 10. cem’e:
  sayın cem bilimsel bilgi ile ne kasdediyorsun?
  ansiklopediler de gereğinden fazla bulacağına inanıyorum. aynı zamanda sitelerden de yardım alabilirsin
  Cyrtocara moorii isminde de arama yapabilirsin.

 11. sayın M.ali beyefendi ben sitenizi cok beğendim.Keşke herkeslerde sizin gibi balık ve akvaryum üzerine böyle değişik siteler açsa,ne de güzel olurdu.başarılarınızın devamını diliyorum.

 12. arkadaşlar benim 10-11 boyunda yunusum var erkek diğer yunusun yanında titreme yapıyor ne zaman yavru alabilirim bide sarı prenses 6-7 cm onunda ağzı karardı dişiyi kovalayıp duruyo ve etrafında değişik hareketler yapıolar bunlardan ne zaman yavru alabilirim

 13. siteniz çok güzel çok faydalı bilgiler öğrendim ciklet balıkları için bizimde tane yavru ciklet balığımız var.ne zaman yavru vereceklerini merak ediyoruz.1.5 ay oldu alalı hee bide sarı prenseslerimiz var.

 14. Yunus yavrularını pazarlayabilecek bir yer bulabilir miyiz? 16 adet dişi damızlık yunusum war ortalama 1500 adet 3,50 4 cm yavru yunusum var tesekürler………..

 15. Arkadaşlar bende 5 TANE YUNUS VAR EN KÜÇÜĞÜNÜN BOYU 8 CM CİNSİYET AYRIMI YAPAMIYORUM DİYOSUNUZ ANAL YÜZGEÇLERİ SİVRİ OLUR DİYE AMA BENİM Bİ YUNUSUM VAR O HANGİ YUNUSU GÖRÜRSE ONA KUR YAPIYO DİŞİ DİYECEĞİM TÜPCÜK ÇIKMARMAMIŞ ERKEK DİYECEĞİM ANAL YÜZGECİ SİVRİ DEĞİL AMA ARKADAKİ KUYRUĞUNUN YARISINA KADAR GELMİŞ Bİ YARDIMCI OLURMUSUNUZ ARKADAŞLAR YAAA ÇOK ACİL /(ykz_tyfn@hotmail.com)

 16. selam arkadaşlar bende 2 dişi ve 1 rkekden oluşan yunuslarım var fakat zamanla dişi yunusun biri çok halsizleşti ve sürekli temizleme motorunun üzerinde bekliyor ve yemde yemiyor acaba hamilemi yada hastamı çözemedim bana yardımcı olursanız sevinirim

 17. ya şimdi aite çok gzl de anal yüzgeç ne oluyo yada erkek dişi olup olmadığnı başka yolu yokmu anlayabilceğim şekilde şimdiden sağolun

 18. slm benim 3 tane yunus çikleti var ikisi dişi biri erkek bunları alalı 1 hafta oldu ben bunların çiftleştiğini nasıl anlayabilirim? iki dişi ve erkek birbirinden hiç ayrılmıyorlar ne yapabilirim yavrulayabilmeleri için ne yapabilirim? tşk

 19. selam ben m.ali hayvanların yavrulayacağı an erkek dire çizerek yüzer ve o anda istekli dişi varsa aynı daireyi takip eder ve erkek yumurta bırakır o anda ve dişi aynı istikamtte yumurtaları ağzına alır ve 15 gün sonra 28-29C ARASI SICAKLKTA SAĞIM ZAMANI GELİR

 20. SAYIN SERİFE AKDEMİR yunus balıklarını doğduğu ortamdan ayıramazsın ancak akvaryumu file ile 2 kısıma ayırabilirsin ancak bu şekilde yavrular hayatta kalır çünkü yavrular diğer ortama bünyeleri dayanmaz ayrıca bu akvaryumun kç cm bilmiyorum ama suyunu 3 ay değiştirmemeni tavsiye edr başarılar dilerim.

 21. hocam bende 3 adet damızlık yunusum var 2 diş 1 erkek fakat akvaryumda 7 tanae frontoza var frontozalarla beraber yavru alablirmiyim tşk ederim

 22. hocam benim ciklitler hep diplerde yüzüyo bazen oturduklarını görüyom uyuyorlarmı acaba akvaryumumda 1 metreye yakın ama değil ne yapmalıyım

 23. yunus ve frontaza besliyorum 5/5 aynı akvaryumda.aynı akvaryumda olmaları yavrulamalarına engel teşkil edermi,teşekkürler..

 24. cevaplayabılırım ıstedıgınız soruları 02 Ağustos 2008 at 08:48 - Reply

  warlenz sarı prenseslerde 1 erkege 5 dısı ıdael

  akvaryumu sıkmayım dersen bole koy yada 2 erkege 8 dısı yap

 25. cevaplayabılırım ıstedıgınız soruları 02 Ağustos 2008 at 08:49 - Reply

  ercan yunuslar baska balıkla cıftlesmez cıkletler arasında dıgerlerıyle cıftlesen sayılı balık var

 26. cevaplayabılırım ıstedıgınız soruları 02 Ağustos 2008 at 08:50 - Reply

  wanhelsinc balıgının turunu yazarsan daha ıyı yardımcı olabılırım

 27. cevaplayabılırım ıstedıgınız soruları 02 Ağustos 2008 at 08:52 - Reply

  hasan yavru alabılmen ıcın herturun ayrı akvaryumda olması daha ıyı yan yana fazla rahat edemezler ama akvaryumun yoksa sorun deıl

 28. cevaplayabılırım ıstedıgınız soruları 02 Ağustos 2008 at 08:54 - Reply

  erdem yunuslar 17-20 cm kadar uzuyolar senın akvaryumun ne kadar kucuk boyut yazarsan yardımcı olurum

 29. arkasaslar japon balıklrı yavrulamıyor en az 3 aydır bekliom yavrulamıolar birde kaplumbağa çifti var onlarda yavrulamıor nası olacak bu i bi yol gosterin

 30. merhaba
  arkadaşlar bende yunus ve sarı prens var yavru iken aldım 2 yaşını doldurdular bunlar şu anda titreme yapıyor ve dairesel şekilde dönerek yüzüyorlar bu eşleşmenin göstergesimi
  yunus ile yanında sarı prensin olması üremelerine engelmi
  tüpcük atma dediğiniz olayı açıklarmısınız
  yunuslar yılda kaçkez yavru verir hangi mevsim üreme mevsimidir
  birde arkadaşlardan rica ediyorum üreme hakında çok detaylı baştan sona neler yapmalıyız bunların bilgilerini ister burda paylaşmalarını yada mail atmanızı rica ediyorum
  herkese şimdiden tşk ederim

 31. slm cikletlerim yavruladı ayırmam gerekirmi daha önce lepistes besledim yiyolardı ve ayırarak büyüttüm bunlar sahip çıkıyo gibi geldi yavrular kımıldamaya başladı
  ayrı biyere ayırmalımıyım
  lütfen acil cvp bekliyorumm
  yanlız ayrı akvaryum yok fanustada yaşarlarmı yavrular düzenli bakarsam

 32. ~~BENİM AKVARYUMUMDA 2 ERKEK 2 DİŞİ YUNUS TÜRÜNDEN CİKLET VAR VE KAYALARDA SANKİ BİRŞEY ARIYOR GİBİ HAREKET EDİYORLAR
  ACABA YAVRULAYACAKLARMI ŞİMDİDEN SAOLUN~~

 33. 2 tane japon balığım var yaklaşık alalı 1 seneyi geçti ama hiç yumurtlamadılar bunun sebebi neler olo bilir dişi ve erkek olduklarını nasıl ayıra biliriz

 34. Arkadaşlar benim yaklaşık 32 yunuz 8 tanede sarı prenses yavrum var.Şimdi bi arkadaşa sordum kirli suda daha çabuk büyürler dedi.benim ne yapmam gerek açıklarmısınız…İLGİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER!
  cvp Bekliorum.

 35. merhaba arkadaşlar

  ben karma ciklet besliyorum.neredeyse 1.5 yıl oldu ama hala sadece 1 yavru alabildim dşi ve erkek çok agrasif tanımlardaki gibi ve erkekte renk solması,titreme var ama yavru yok bu konuda ayıntılı bilgi rica ediyorum

  şimdiden teşekkürler!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>