PLATI, Xiphophorus maculatus, xiphophorus variotus

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:43

Doğal örnekleri kahverengi ve gri tonlu renklere sahip olan platilerin, çeşitli melezleştirme ve seçici üretim yöntemleri ile birbirinden güzel ırkları üretilmiştir. Tuxedo, calico, wag tail, mond, fantom, korallen, simpson, sunset, blutendes herz, mickey mouse, gold, golden neon, golden moon, lirkuyruk, sarı, mavi, kırmızı, albino ırkları başlıcalarıdır. En yaygın ırkları calico, kırmızı ve fantom ırklarıdır.Poeciliidae ailesinin en bilinen üyelerinden biridir. Doğal olarak Guatemala, Honduras ve Meksika’daki tatlı sularda yaşarlar. Küçük, yuvarlak ve sevimli balıklardır. Erkekleri 4, dişileri 6 cm. civarındadır. Erkek platilerde de anüs yüzgeci gonopod şeklinde gelişmiştir.

Latince: Xiphophorus maculatus, xiphophorus variotus
Anavatanı: Orta Amerika kıtası,Atlantik yönündeki tatlı suları
Beslenme Biçimi: Kaliteli kuru yemler, akvaryumun içinde oluşan yosunlar ,yumurta sarısı
Davranış Türü: Barışçıl
Kendi Türlerine Karşı Davranışı: Barışçıl
Yüzme Seviyesi: Orta
Cinsiyet Ayırımı: Dişilerde gonopod bulunmaz.
Üreme: Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)
Sıcaklık: 20° – 26°C
Maximum Büyüdüğü Boy: Erkekler 5cm – dişiler 6cm
Minimum Akvaryum Hacmi : 50 lt
Su Sertliği: Sert
pH: 7.0 – 8.2.
platiPLATİ
Plati grup balığıdır. 25-30 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdırlar. 6-10 bireyden oluşan bir grup halinde ve bir erkeğe en az iki dişi düşecek şekilde bakılmalıdırlar. 20-28°C sıcaklıktan hoşlanırlar ve pH 7-8 arasında olmalıdır. ayrıca bulundukları akvaryumda bol bitki bulunması balıklar için faydalıdır.2.5-3 aylıkken üremeye hazır hale gelirler. Üretimleri çok kolaydır ve özel şartlar gerektirmezler. Yetişkin bir plati her ay yaklaşık 20 yavru dünyaya getirir. Erkekler sürekli dişilerin peşinde gezer. Dişilerin hamile olduğu, karınlarındaki şişlikten ve arka kısımdaki koyuluktan(genellikle siyah) anlaşılır. Arka kısımları simsiyah olmuşsa doğum yakında gerçekleşecek demektir.


Platilerin çoğu yavrularını yemezler, daha çok genç platiler kendi yavrularını yeme eğilimindedirler. Yine de doğum yapacak platiyi ayrı ve bitkili bir yavruluğa almakta fayda vardır. Yeni doğan yavruları artemia ve yumurta sarısı ile besleyebilirsiniz, birkaç hafta sonra kuru yemlerden verebilirsiniz.Her türlü kuru yemi severek yiyen platiler, beslenme konusunda sorun yaşatmazlar. Yosun, çeşitli bitkisel yemler ve böcek larvalarıyla beslenebilirler.

Platiler hangi balıklarla bir arada beslenebilir?

Lepistes, kılıçkuyruk, moli, velifera, corydoras türleri, tetra türleri, otocinclus, ancistrus, danio, zebra balığı, küçük ve sakin çiklit türleri ve labirent balıkları ile bir arada bulundurulabilirler.

Hangi balıklarla bir arada olmamalıdırlar?

Japon balıklarına zarar verebilecekleri için bunlarla bir arada bulundurulmamalıdır. Etçil ve saldırgan balıklarla da bir arada bulundurulmamalıdır. Scalare (melek balığı) plati ile aynı akvaryumda bulundurulabilirse de platiler bunların geniş yüzgeçlerine zarar verebilirler.

Çoğu plati yakın akrabaları olan balıklarla melezleşebilir ve bu melezleşmeden yavru alınabilir. Plati varyetelerinin geliştirilmesinde kılıçkuyruk balıkları (xiphophorus helleri) da kullanılmıştır. Akvaryumlarda bakılan platilerin çoğunda kılıçkuyruk genleri de vardır. aynı şekilde kılıçkuyruk varyetelerinin çoğunda da plati genleri vardır.

Etiketler:, , ,

PLATI, Xiphophorus maculatus, xiphophorus variotus için yapılan yorumlar : 5 Yorum yapıldı


 1. mustafa  yorumladı. 14:43 - 09 / 06 / 2009:

  elinize sağlık bu bilgiler gerçekten lazımdı

 2. mustafa  yorumladı. 14:45 - 09 / 06 / 2009:

  yha peki benim akvaryumumun içinde 1 tane bitki ver ama büyük

 3. ilyas bilgi  yorumladı. 14:14 - 23 / 09 / 2009:

  dehşetin oğlu vahşet

 4. mustafa  yorumladı. 13:01 - 11 / 07 / 2010:

  benim plati her hafta yavru verio

 5. mstoyz  yorumladı. 09:40 - 20 / 10 / 2010:

  bende bi ara ay kılıç ile plati eşleştirmiştim ortaya sivri kuyruk şeklinde plati çıkmıştım nesillerini kapattım şimdi tekrar bu işe kolları sıvadım

Comments are closed.

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap