Akvaryum Dekoru & Pratik Bilgiler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:37

Akvaryum BakımıAkvaryumunuzu kurarken size gerekli olan günlük ve haftalık pratik bilgiler… 
Akvaryum Bakımı ve Günlük Bakım:
1-Su Düzeyi Kontrolü :
Akvaryumunuzda su düzeyini kontrol edin ve buharlaşmış suyu,  yüzey süzgecinin hala aktif olduğunu ve düşük su düzeyine bağlı olarak ta ısıtıcının kurumadığını garantilemek için bunu değiştirin.  Su akışı gerektiği kadar etkileniyorsa, iç filtrenin giriş ızgarasında tutulmuş ya da (eğer dış filtreniz de varsa) dış filtrenin giriş tüpünde tutulmuş olan bitkileri ve diğer parçaları alın.

 2-Filtre Kontrolü : Aynı zamanda filtre havalandırmanın doğru çalışıp çalışmadığını da aralıkla kontrol edin. Filtreden gereğinden az miktarda su çıkışı oluyorsa filtre ortamını temizleyin. Filtre çıkışı  öyle bir şekilde yönlendirilmelidir ki, su yüzeyi çok az bir şekilde dalgalanmalıdır. Bu, karbon di oksit kaybını azaltır ve böylece bitkiler için daha iyi büyüme koşulları oluşur buna bağlı yosun gelişimi de azalır.
 3-Isı Kontrolü : Modern akvaryumlarda ısıtıcı termostatları güvenilir bir şekildedir ve güvenli çalışmaktadır. Ancak herşeyin yolunda gittiğinden emin olmak için akvaryum termometresine günde bir kez bakmanız tavsiye edilir.
4-Besleme : Akvaryum balıklarınızı günde 3-4 kez, kısa zamanda ne kadar çok yiyeceklerini düşünerek, besleyin. Gece balıklarını ve dip sakinlerini akşam sonrasında besleyin. Bir defada çok yemleme yerine kısa aralıklarla azar azar beslemeniz akvaryum balıklarınızın daha hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.


BalıkAkvaryum Bakımı ve Haftalık Bakım:
1-Su Değişiklikleri:
Şimdiye kadar akvaryumlarda gözlenen, özellikle küçük akvaryumlarda, biyolojik dengelemeyi desteklemek için en önemli bakım ölçütü haftalık su değişiklikleri olmuştur. Büyük ya da daha az yoğun bir şekilde stok edilmiş akvaryumlarda her 2 ya da suya göre 3 haftada bir yapılan kısmi su değişiklikleri yeterlidir.  İyi bir hazırlık yapıldığında,  değiştirilen suyun miktarına bağlı olarak, su değiştirmesi yaklaşık olarark 20 dakika zaman alacaktır.

2-Bitki Gübrelemeleri : Bitkiler bir akvaryumda çok önemli görevlere sahiptir.Bunlar:
Balıklara gerekli oksijeni sağlamak
Biyolojik kirlenmeyi önlemek
Balıkları için sığınak ve bölge yerleri oluşturmak

    En uygun besin desteği için özel olarak geliştirilen ürünleri kullanmak doğru olacaktır. Yaprakları aracılığı ile besinlerini  alan su bitkileri için iyi dengelenmiş besinlere sahip sıvı gübre kullanmak gerekir. Tablet formundaki depot gübre,  bitki kökleri için yaklaşık olarak 4 hafta boyunca doğru besinleri sağlar.

3-Su Testi : En önemli su parametrelerini haftada bir kez kontrol etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, bakım ve balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Akvaryum Dekoru & Pratik Bilgiler için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. sweety  yorumladı. 13:07 - 26 / 04 / 2009:

  Benimde bir akvaryumum var.Bu akvaryuma sahip olalı 1 hafta oldu ve bu sabah uyandığımda balıklarımın birini ölmüş buldum.Bugün dikkat ettim diğer balıklarımında kuyruk ve kanatlarında beyaz noktalar var.Sanırım kuyruk ve kanat çürümesi hastalığına tutuldular.Onlar için araştırma yapıyorum.Bana yardımcı olursanız sevinirim.’Balıklarım japon balığıdır’İYİ GÜNLER…

 2. ali balıkyer  yorumladı. 14:15 - 17 / 02 / 2010:

  hepsi ölcek…..

 3. ayhan  yorumladı. 21:43 - 08 / 05 / 2010:

  beyaz olan noktaların ismi parazit bir diyer adı bitte deniyor.bütün akvaryumcularda bulabileceğin mavi mürakkep gibi bi ilaç var.onu su ya damlatıyorsun.bu bitler genellikle suyun soğuk olmasından kaynaklanıyor.sıcaklığı 19-20 nin altına düşürme.

 4. FRONTOSA BRUNDICI  yorumladı. 20:26 - 22 / 03 / 2012:

  Beyaz benek olabilir suyun derecesini 20 d. Altina dusurme suyuna sicak su ekleyip mavi murekkeple guclendir baliklarin eskisindende iyi olacaktir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap