Akvaryum Kokusu Nasıl Giderilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:12

Akvaryumda çeşitli nedenlerden dolayı oluşacak kokuşmalara dikkat etmek hem ev sağlığı hem de akvaryumda bulunan balıkların sağlığı açısından önemlidir. Akvaryumda kötü kokuyu yok etmeden önce bunun neden kaynaklandığını tespit etmeniz ilerleyen dönemlerde size rahatlık sağlayacaktır. Akvaryum kokusu fazla yemlemeden, eksik dip çekiminden, filtrelerin kirlenmesinden, akvaryum malzemelerinin ve camının kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte suya gelen güneş ışınlarının da kokunun artmasına ve hızlanmasına neden olacağını da unutmayın.

Akvaryum Kokusu Nasıl Giderilir?

*Akvaryumun kokması su değerlerinin tam oturmadığı anlamına gelir.

*Akvaryumun kokması uzun süre su değişimi olmadığı için olabilir.


*Akvaryumun kokması dip kumun kirlenmesinden olabilir (uzun süre dip çekimi yapılmadığı zaman bu sorun tekrardan olur. Yemlemeyi biraz azaltmak ve %20 dip çekimi yapmak-ilk hafta-
Daha sonrasında her hafta %10 luk dip çekimi koku giderildikten sonra 2 haftada 1 %10 dip çekimi)

*Akvaryumun kokması aşırı yemlemeden dolayı artık yemlerden olabilir. Balık populasyonuna göre yem ayarlamasını yapınız. Akvaryumda kokma neden olur?

Bir önceki yazımız olan Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, bakım ve balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , ,

Akvaryum Kokusu Nasıl Giderilir? için yapılan yorumlar : 3 Yorum yapıldı


 1. aTTaCkPReNs  yorumladı. 19:36 - 13 / 12 / 2010:

  karbon kullansak olur mu ¿

 2. WebCosmo  yorumladı. 01:43 - 01 / 02 / 2011:

  Aktif karbon kullanmak akvaryum kokusuna iyi gelebilir ve hatta suyu berraklaştırır. Aktif karbon kullanıldığında, 30 yada 60 gün sonra karbon çıkarılmalı veya yenisi ile değiştirilmelidir. Bunun sebebi de karbonun doymuş olmasıdır. Doymuş karbonun önemli bir zararı olmaz ama faydası da olmaz.

 3. emre  yorumladı. 13:40 - 23 / 03 / 2011:

  mrb,
  Lepisteslerimi satıp yerine sarı prenses aldım, prensesleri akvaryuma koymadan önce taşları dezenfekte edip akvaryumu iyice temizledim fakat prensesleri koyduktan 2 gün sonra akvaryum aşırı derecede pis kokmaya başladı..
  bunun sebebi ve çözüm yolu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim, lepistesler varken böyle bir sorunla hiç karsılaşmamıstım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap