pH Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:57

Akvaryum Suyunun pH’ı:

Bilindiği gibi pH suyun asidik, bazik yada natürel(nötr) olup olmadığını gösterir. 1 ile 14 arasında değişen bir skalada 7 natürel(nötr), 7 nin altı asidik ve 7 nin üstü bazik olarak adlandırılır.

 5.5 lik bir pH değeri 6.5 lik bir pH değerinde 10 kere daha asidiktir. Bu sebeple pH değerini çok azda olsa aniden değiştirmek suyun kimyasal özelliklerinde  farklılıklar oluşturacaktır.


Akvaryum severler için pH’ın iki özelliği önem taşır.* Birincisi pH değerindeki ani ve hızlı değişimler balıklar için son derece sakıncalıdır ve mutlaka önlenmelidir. pH değerini günde 0.3 birimden fazla değiştirmenin balıklar üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir. Bu sebeple akvaryumun pH değerini mutlaka sabit tutmaya çalışmanız gerekmektedir. *İkincisi ise beslemekte olduğunuz balıkların alışık oldukları pH değerini mutlaka bilinmesidir.Bir çok balık alışık oldukları pH değerlerinden daha yüksek yada daha düşük değerlere zamanla alışır. Eğer suyunuzun pH değeri 6.5 ile 7.5 aralığında ise oldukça fazla balık türünü problemsizce besleyebilirsiniz.
Akvaryum da balık bakımı için pH kesinlikle bilinmesi zorunlu bir konudur.Unutulmamalıdır ki her su nötr değildir! Balıkların su içinde yasayabilmeleri için suyun belli derecede  beslediğiniz baliğin yasama ortamına uygun olması gerekir.Akvaryumcudan aldığım balık iki gün sonra öldüğün cevabi : % 70 ila % 80 pH tır.Balik yaşadığı su içinde belli derece asitlilik gerektiren bir ortamda bulunmalıdır.Her balik ayni asitlik derecesinde yasamaz. Örneğin canlı doğuranlar ailesinden lepistes pH ı 6 ile 8,5 arasında yaşarken Orta Afrika Çikletlerinde ;Kırmızı Mücevher cichlidi (Hemichromis guttatus) için PH 6,5-7,5 dir.
 Tatlı su balıkları genelde Ph’ı 7 de uzun yıllar akvaryumunuzda yasayabilir. Dünyada bu Ph 7 değeri hemen hemen bütün tatlı su balıkları için geçerlidir.

Bir önceki yazımız olan Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, bakım ve balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap