Beyaz Benek Hastalığı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:09

Beyaz Benek HastalığıBeyaz benek hastalığına yakalanan balıklar;

 • Sürekli olarak tank ve dekorasyonlara sürtünme eğilimi vardır; kendisini oradan oraya silkeler, sanki üzerinde olan birşeyi atmak istiyormuş gibi davranır.Hasta balık sık, sık yüzgeçlerini gövdelerine yapıştırırlar ve akvaryumdaki nesnelere sürtünerek kendilerini kaşırlar. Hastalık solungaçlarına ulaştığında ise hastalık çok ilerlemiştir. Balık halsizleşir iştahını kaybeder ve zayıflar.
 • Rengi streste olduğu gibi koyulaşmaz aksine solar, özellikle renkli bir balığınız varsa size çok görünmeye başlar.
 • Balığın gövdesinde ve yüzgeçlerinde toplu iğne başından küçük, gözle görülebilir beyaz lekeler oluşur.

Hastalık tedavisi yapılmadığı taktirde tüm balıklarınızı ölme götürebilir. u hastalığa neden olan en önemli etkenlerden biri de ani ısı değişimleridir. Günlük 3–5 C ani ısı değişimleri, balığın derisindeki salgılara zarar verir.

Beyaz benek yapıştığı yerdeki deriyi yok ederek vücut sıvısına ulaşır ve beslenir. 0.5 ile 1.5 mm arasındalardır. Beyaz benekler açık suda iyi yüzücülerdir. Gelişmiş parazit balıktan ayrılır, sakin bir yer bulur ve kendini bir nesneye yapıştırır. Ardından bölünmeye başlar 2, 4, 8, 16, 32 … derken suyun sıcaklığına göre 8-24 saat içinde sayısı 1000′e ulaşır. Yeni parazitler 30 – 50 mikron arası olurlar ve yeni balık avına çıkarlar. Eğer 48 saat içinde yeni bir konak bulamazlarsa ölürler. Üzerindeki balık ölürse balığı birkaç saat içinde terk ederler.

Beyaz Benek nasıl tedavi Edilir?

Etiketler:, , , , , , , , ,

Beyaz Benek Hastalığı için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. Bêyâq MêLêq  yorumladı. 12:29 - 20 / 03 / 2011:

  benim balik beyaz benek hastaligina yakalandi hastaliyi çok ilerlemiş biz gec farketik ilaç aldim mavi renk 4 gün ama baligim öldü. çok düzgün bir sekilde herseyini yaptim deniz tuzu banyosu yaptirdi v.b ama öldü….!

 2. Pati07  yorumladı. 19:57 - 21 / 03 / 2011:

  Hastalığı geç fark ettiğiniz için ölmüş olabilir. Hastalığı geç fark edilen balıklar tedavi görse bile %90’ı ölüyor.

 3. fatih  yorumladı. 14:04 - 27 / 03 / 2011:

  bende 4 tane japon balıgı var 1 tane kopek balıgı 3 tane karısık turde copcu albino bronz komondo 2 vatoz peceli kuyruk beyaz japonda solungaclarında siyahı andıran buyuk siyah lekeler cıktı ama az gorunuyor akvaryum litre 50 belki fazla balık ama ilerde buyutcem akvaryumu tesekkur ederim

 4. selcuk  yorumladı. 22:50 - 22 / 04 / 2011:

  kardeş aman önemsememezlik yapma benim iki severum iki papağan iki cüce vatoz ardı ardına tek tek öldü çok lanet bi hastalık,hemen tedaviye başla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap