Akvaryum Balıkları & Sarı Prenses (Labidochromis caerulus)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:55

Akvaryum Balıkları & Sarı Prenses (Labidochromis caerulus)

Malawi Gölü’nün bol kayalıklı kıyı kesimlerinde yaşamaktadır.Bu yüzden akvaryumumuzun içini bol kayalarla saklanabilecekleri yerler hazırlamamız sarı prenseslerin daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Anavatanı : Malawi Gölü’nün bol kayalık kesimlerinde yoğun olarak görülürler.
Davranış türü : Barışçıl balıklardır.
Kendi Türlerine karşı Davranışı : Özellikle kendi türleriyle mutlu yaşarlar.
Yüzme Seviyesi : Orta – Dip .
Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar.
Sıcaklık : Akvaryumun ideal sıcaklığı 25°-26°C olmalıdır.
pH : Su pHı 7.7- 8.5
Minimum Akvaryum Hacmi: 120 lt
Cinsiyet Ayrımı :
Sarı prenseslerde cinsiyet ayrımı oldukça zordur.Dış görünüşüne bakarak anlamaya çalışmak aldatıcı olabilmektedir. Bazı belirleyiciler olsa bile kesin bu dişidir yada erkektir diyemeyiz.Kesin cinsiyet ayrımını vent açıklığı sayesinde öğrenebiliriz.Bu vent açıklığı, dişilerde anüs açıklığından daha büyüktür.Erkeklerde ki vent açıklığı ise hemen hemen anüs açıklığı kadardır.


Genelde erkeklerin dorsal, pelvic ve anal yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelesede kesin ayrım için anüs ve ventral açıklığa bakılır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise de dişidir. 
Sarı Prenses (Labidochromis caerulus)

Sarı prensesler ortalama 8 aydan sonra ergin hale gelirler ve yavru vermeye başlarlar. Erkek sarı prenses daha önceden hazırlamış olduğu yuvaya dişiyi çekmeye çalışır.Bunun için dişiyi sürekli rahatsız ederek titremeler yaparak dişiyi yuvaya çeker.Dairesel hareketler ile dişi yumurtalarını bırakıp ağzına aldıktan sonra yumurtalar erkek tarafından dişi sarı prensesin ağzında döllenir. Çiftleşme süresi akvaryum şarlarına ve dişideki yumurta sayısına göre değişim gösterir.

Üreme Türü: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.  Erişkin hale gelmiş bir sarı prensesin boyu ister 5cm isterse de 10 cm olsun yavru verebilmektedir.Dişi sarı prensesler yumurtlama öncesi karnı şişer ve yumurtlamaya hazır olduğunda tüpçük çıkartır. Bu zamandan sonra da görev erkek sarı prensese düşmektedir

Sarı Prenses Kusturma Videosu

Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Akvaryum Balıkları & Sarı Prenses (Labidochromis caerulus) için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. sadettin  yorumladı. 18:13 - 02 / 11 / 2010:

    çok güzel hayvanlar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap