Bunları Biliyor musunuz?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:27

En büyük deniz memelisi balinanın uzunluğu yaklaşık olarak 15m.’dir. Büyük beyaz köpekbalığının uzunluğu ise 12 m.’dir.

En büyük nehir balığı Güney Amerika nehir sularında görülen Arapaima balığıdır.Yaklaşık 2 m. uzunluğunda ve 111 kg. ağırlığındadır.

En küçük balık Filipinler’de yaşayan bir kaya balığı sadece 1 cm. boyundadır.

En uzun yaşayan balık Karadeniz’de yaşayan Mersinmorina’ların 120 yıl kadar yaşadığı görülmüştür. Bu balıkların ağırlıkları bir tondan fazladır.

En az yaşayan balık:Afrika ve Güney Amerika nehirlerinde en fazla bir yıl yaşayan 26 cins balık vardır. Yağmurlu mevsim sonunda nehirler kuruduğu zaman ölürler. Ölmeden önce, kuraklığa dayanıklı yumurtalarını yumurtlarlar. Yağmurlu mevsim başladığı zaman yumurtalardan yavrular çıkar. Bu balıklar bir yıldan daha az yaşarlar.

En hızlı balık :Yelken balığının saatte 68 mil (109 km.) hızla yüzdüğü bilinmektedir.

En zehirli balık :Büyük Okyanusu ve hint Okyanusun’da yaşayan taşbalıkları en zehirli balıklardır. Son derece acı veren zehirleri altı saat içinde ölüme sebep olur. Fakat bütün sokmalar öldürücü değildir.


Elektrikli yılanbalığında 550 voltluk elektrik vardır.

Bir Tarpo’nun 5 m. yükseğe sıçradığı ve 9 m.’lik yay yaptığı bilinmektedir.

En süslü balık hindi balığıdır.

En çirkin balığın taşbalığı olduğu söylenir.

En büyük balık sürüsüRinga balığı sürüsünde 300 milyon balık bulunur.

En uzun isimli balığın adı nedir?Çütre balığı Hawai’de
humuhumunukunuku-apuaa adıyla tanınır.

Kasırga ve hortumlarla denizden taşınan balıklar, gökyüzünden yağmur gibi yağarlar. Bu duruma, balık yağmuru denir. 1806’da Almanya’nın Essen kentinde büyük bir dolu tanesi bulundu. Dolunun içinde 4 cm. uzunluğunda bir sazan vardı. 2.7 kg. ağırlığında bir başka balık gökten, Hindistan’daki Jelapur’a düştü.

Bir kılıçbalığı kılıcının; bakır zırhı 10 cm.’lik levhayı, 30 cm.’lik beyaz meşe kerestesini, 65 cm.’lik sert meşeyi delip geçtiği bilinmektedir.

Oltayla tutulan en büyük balık :1959’da Güney Avustralya açıklarında 1.208 kg. ağırlığında bir büyük beyaz köpekbalığı yakalandı.

Her ne kadar köpekbalıklarında beş tane solungaç yarığı varsa da bazılarında altı solungaç yarığı bulunur. Yedi solungaç yarıklı köpekbalıkları da vardır.

Solungaç: Balıkların solunum organıdır. Solungaçlardaki ince deri tabakasının altında kan damarları bulunur. Kan çevresindeki sudan oksijen alır, artık olan karbondioksiti dışarı verir.

Bir önceki yazımız olan Xiphophorus helleri , Kılıçkuyruk başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, balık ve Balıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap