Canlı Doğuranlar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:39

Canlı doğuran akvaryumu demek bitki akvaryumu demektir. Neredeyse canlı bitkilere en çok ihtiyacı olan balıklardır. Akvaryumunuzda bitkiniz nekadar çoksa erişkin balıkların gelişimi ve üremesi, yavru balıkların hayatta kalması ve büyüme hızı o denli artacaktır.Kurulan akvaryumlarda haftada en az 1 kez %20 ila 30 arasına su değişimi yapmak hem balıklar hem bitkiler açısından önemlidir.
LepistesLepistes: Lepisteslerin insan eli altında üretilmiş bir çok varyeteleri vardır. Bunlar genellikle kuyruk tiplerine göre birbirlerinden ayrılırlar. (Lir kuyruk, top kuyruk, flama kuyruk, kılıç kuyruk vb.) Renk bakımından da bir çok çeşitleri vardır.
Lepistes gibi canlı doğuran cinslerinin en az 40-50 lt lik akvaryumlarda bakılması önerilir. Lepistesler de grup balığıdır. En az 4 lü gruplar halinde bakılmalıdır. Bu gruplar 1erkeğe 3 dişi oranında tutulmalıdır.

Velifera: Molinin çok yakın akrabası olan bu balık, aslında bir cins  iri molidir. Bazı özellikleri ile molilerden ayrılırlar. Anavatanı Orta Amerika’ nın tatlı ve yarı tuzlu suları olan velifera, ırmakların denize döküldüğü yerlerde yaşadıkları için tuzlu suya da adapte olmuşlardır. Bu yüzden bulunduklar akvaryumun suyuna 10 litreye 2-4 ay kaya tuzu atmak gerekir. Erkekleri 5-7, dişileri 7-10 cm. civarındadır. Erkekleri gonopodlar sayesinde dişilerden ayrılır. Ayrıca erkeklerinin yelken gibi son derece gösterişli sırt yüzgeçleri vardır.


PlatiPlati: Plati, doğal yaşam alanı Orta Amerika olan, yaklaşık olarak 4 ila 6 cm boyunda barışçıl bir balık türüdür. Oldukça sakin bir balıktır. Fazla hareket etmezler, diğer türlerle iyi geçinir. Kendi gibi küçük türlerin yaşadığı karma akvaryumda beslenebilir. Akvaryum hobisine yeni başlayanlara tavsiye edilen bir balık çeşididir. Üretimi çok kolaydır. En az 10 en fazla (yetişkin boya ulaştığında) 60′a kadar yavru doğurabilir. Dişiyi bol bitkili başka bir akvaryuma koymak yavrular için daha sağlıklıdır.

Kılıç KuyrukKılıçkuyruk: Kılıçkuyruklar platinin çok yakın akrabasıdır. Bu balıkların anavatanı Orta Amerika’nın tatlı sularıdır. İnce uzun balıklardır. Kılıçkuyruk konusunda dikkat edilmesi gereken belki de en önemli nokta, akvaryumun üzerinin kapatılmasıdır. Akvaryumun üzeri hava alabilecekleri ama dışarı atlamalarını engelleyecek şekilde kapatılmalıdır. Bu balıklar sıklıkla tanktan dışarı atlayabilirler.

MoliSiyah Moli: Poeciliidae ailesinin en hassas üyesidir. Denildiği gibi özellikle ısı değişimlerine karşı çok hassastır. Kolayca mantar hastalıklarına yakalanabilirler. Bu yüzden de bakımı biraz tecrübe gerektiren bir balık türüdür. Moliler, yakın akrabaları olan bazı balıklarla melezleşebilirler ve yavru alınabilir. En yakın akrabaları velifera, gambusya ve lepistestir.Moliler oldukça barışçıl olduklarından lepistes, velifera, plati, kılıçkuyruk gibi poeciliidae üyeleri ile bir arada bulunabilirler. Labirent balıkları, sakin çiklit türleri, neon tetra, zebra balığı da bunlarla iyi arkadaşlık eder.

Bir önceki yazımız olan Lepistes Balığı Hakkında Detaylı Bilgi (Besleme , Üretim, Akvaryum Şartları) başlıklı makalemizde lepistes Akvaryumu, Lepistes Beslenmesi ve Lepistes Üremesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Canlı Doğuranlar için yapılan yorumlar : 9 Yorum yapıldı


 1. furkan  yorumladı. 06:24 - 25 / 05 / 2009:

  japon nası yavrular cevabını yaz göder

 2. gökhan  yorumladı. 11:51 - 26 / 05 / 2009:

  furksn bey japonlar canlı dohurmazlar yumurta bırakırlar erkekte yumurtaları döller

 3. saffet filizkaya  yorumladı. 00:15 - 24 / 12 / 2009:

  selam arkadaslar ben japon balıgı besliyordum sıkıldım canlı doguran cinse gectim. 1 hafta oldu daha. neyse 2 tane lepistesim hamile idi karınları şiş ve popo kısımlarına dogru kararma vardı. ve 3 gun once baktıgımda akvaryumumda yavrular vardı ve ben onları yavruluga aldım 11 adet cokda zor oldu. hala içinde yavrular var almadım onlarda sansıma kurtulabilirlerse buyucekler. şimdi bu hangi balıgın yavruları? lepisteslerimin hala karnı şiş ve popoları kararık. lepistesler dogurmus gibi gorunmuyor. acaba moliler yada pilaty lermi dogurdu nasıl anlıycam yavrularım ne balıgı?

 4. tyfn baba  yorumladı. 20:43 - 08 / 01 / 2010:

  yavrular doğduğu anda büyüklerse moli olabilir çok küçüklerse lepistestir

 5. Mustafa  yorumladı. 09:48 - 01 / 06 / 2010:

  büyük bir ihtimalle mollyler doğurmustur çünkü molly balıkları karnı o kadar da şişkin olmaz eğer lepistes balığı balığı hala şişkin ise

 6. berkay uşak  yorumladı. 08:08 - 13 / 09 / 2010:

  balığım hamile 11-12 sonra doğuracak .cinsini bilmiyorum . bilmediğim icin bilgi alamıyorum.buda beni sinir ediyor.malavi çiklitlerinin siyah gri çizgilileri varsa öle bişi olabilir.bilgisi e-mail ime mesaj atsın.baliğin resmini göndereyim . e-mail:brko196@w.cn lütfen

 7. berkay uşak  yorumladı. 08:32 - 15 / 09 / 2010:

  baiğim renkte değiştiriyor

 8. zehra  yorumladı. 11:14 - 28 / 07 / 2011:

  erkek lepistes yem yemiyo ve sırtı şişiyo vede titreyerek yüzüyo acaba ne olabilir

 9. zehra  yorumladı. 11:15 - 28 / 07 / 2011:

  erkek lepistesimin sırtı şiş acaba neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap