Lepistes, Akvaryum Balıkları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:35

Akvaryuma yeni başlayanların zorlanmadan bakabilecekleri bol renkli, çeşitli ve küçük balıklardır lepistesler. Lepistes balıklarının bakımı da sanıldığı kadar zor değildir.

Lepistes Cinsiyeti

Lepistesler için ideal sıcaklık 18-27 derece. 24 derece ise üreme için ideal sıcaklık; ancak lepistes erkekleri öylesine ısrarcı ki -özellikle sağlıklı olanlar- bu ideal sıcaklığa fazla aldırış etmiyorlar. 25 dereceye kadar olan sıcaklıkları çok iyi tolere ediyorlar.

*Lepistesin çabuk doğurmasını istiyorum. Neler yapabilirim?
Isıyı 26-28 derecelere getirebilirsin. Akvaryumdaki dişi ve erkek lepistes sayısını ve akvaryum yoğunluğunu da ayarlamalısın.Lepistes balıkları canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi de oldukça kolaydır. Dişi lepistes doğuma yakın, bol bitkili bir akvaryuma ayrılırsa yavruların pek çoğu hayatta kalabilir aksi halde annesi de dahil olmak üzere yavruları, diğer büyük balıklar tüketecektir.

Lepistes

Yavru alabilmek için, aquapetlerde satılan özel doğum kaplarından da yararlanılabilir, dişi balık doğumdan bir kaç gün önce o kaba ayrılmalıdır.Lepistesler günde ortlama 3 kez yemleme lepistesler için öngürülen bir ölçüdür. Yeni doğum yapmış bir dişiyi doğumdan hemen sonra erkek balıkların arasına salmamalısınız. Dişiler doğum sırasında erkekleri kendilerine çeken bir madde salgılarlar. Doğum sırasında zaten bitkin düşen dişi balık, azgın erkekler tarafından hemen kovalanmaya başlarsa dişi balığı kaybedebilirsiniz. Verilecek yem miktarı beslenen balık sayısına göre değişmelidir. Ancak tüm akvaryum balıklarında olduğu gibi 5 dk içersinde bitirebilecekleri miktarda yem vermeye özen gösterilmelidir. Yoksa aşırı yemlemeden kaynaklanan kirlenme ve su değerlerinde oynamalar balıkların sağlığında olumsuz etkilere yol açacaktır.


Lepistes 

Ortalama 5 ay içersinde olgun bireyler haline geldikten sonra beslenmeye daha dikkat etmek gerekmektedir. Hiç bir zaman doygunluk hissi olmayan bu balıklarda erişkin hale geldikten sonra verilen yem miktarında yarı yarıya bir oranda azaltma yapılabilir. Özellikle erkeklerin karın bölegleri şişkinlik göstermesi halinde aşırı yemleme yapıldığı anlaşılabilir.

Lepistes Resmi

Erkek lepistesler dişi lepisteslerden daha küçük ve daha canlı reklere sahiptirler.Erkeklerde alt yüzgeçlerde üreme organı bulunan Gonopod adı verilen erkeklik üreme organı bulunur,dişilerde ise alt kısımda üçgen biçimi almış anal bir organ vardir.
Yani lepisteslerin cinsiyeti çok kolay ayırt edilebilir. Ayırt etmekte en dikkat çekici özellik, erkek lepisteslerin, dişilere oranla ciddi şekilde küçük; dikkat çekici oranda renkli ve gösterişli olmasıdır.
Tüm canlıdoğuranlarda olduğu gibi, lepistesler de anal yüzgeçlerinden ayırt edilebilirler. Dişi lepisteslerde anal yüzgeç geniş ve yelpaze şeklinde, erkeklerde ise ince ve uzun olarak bulunur.

Canlı doğuran akvaryumu demek bitki akvaryumu demektir. Neredeyse canlı bitkilere en çok ihtiyacı olan balıklardır. Akvaryumunuzda bitkiniz nekadar çoksa erişkin balıkların gelişimi ve üremesi, yavru balıkların hayatta kalması ve büyüme hızı o denli artacaktır.Kurulan akvaryumlarda haftada en az 1 kez %20 ila 30 arasına su değişimi yapmak hem balıklar hem bitkiler açısından önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Lepistesler Hakkında Paylaşım başlıklı makalemizde Lepides, Lepistes Cinsiyeti ve Lepistes Soru Cevap hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Lepistes, Akvaryum Balıkları için yapılan yorumlar : 7 Yorum yapıldı


 1. mert  yorumladı. 09:44 - 02 / 10 / 2010:

  7 tane yavru aldım 29 eylül tarihinde kaç gün sonra akvaryuma bırakayım şuan yavruluktalar ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 2. can  yorumladı. 16:01 - 20 / 10 / 2010:

  3 ay sonra en idealidir

 3. Ömer  yorumladı. 12:30 - 29 / 11 / 2010:

  Ben de 16 tane yavru aldım dün doğdular hepsini toplayamadım 5 6 tanesini yediler şu anda yavruluktalar yavrulukta durmaları ideal mi yoksa ayrı bir tank gerekir mi? yavrular yavruluğa büyük gelemezler mi 3 ayda?

 4. Carnage  yorumladı. 21:20 - 30 / 11 / 2010:

  Ben acemiyim. ilk denemem de 25 yavru verdi benim kizim:D Ama ben yavruluk kullanmadim. 35 e 15 ebatlarinda yuksekligi 26 cm olab ufak bi akvaryum aldim. dogum yaklasmadan 1 hafta once attim icine disi baliği. Hem erkek baliklardan kurtulup biraz kafayi dinledi. iyi oldu:)) Dogumdan hemen sonra disiyi geri aldim. Su an yavrularin demeyin keyfine. rahat rahat dolasiyorlar. Hoppidi hoppidi zipliyorlar. Yani diyecegim ufak bir tank onlari mutlu etmeye yeter. Bence yavrulariniza 10-15 litrelik bi akvaryumu cok gormeyin.

 5. can_can_can  yorumladı. 14:28 - 13 / 12 / 2010:

  bendede var herhalde hamile öyle gözüküyor işallah hamiledir

 6. mustafa şeker  yorumladı. 00:56 - 24 / 01 / 2011:

  bende iki adet bir metrelik akvaryum var.biri karma akvaryum.digeri üretim akvaryumu akvaryumu bir camla ikiye ayırıp akvaryum silikonuyla silikonladım.sag tarafta hamile lepistes,plati ve velifera gibi balıklar.sol taraftada bunların yavrusu bir tane ısıtıcı ve şelale tipi aratıcı yeterli doğurcanı anladığım balıklar olunca ısıtıcıyı sag tarafa alıp daha rahat doğurmaları için 28 dereceye ayarlıyorum.herkese bol yavrulu günler.

 7. emir  yorumladı. 17:15 - 27 / 03 / 2011:

  benim kızım 15 tane doğurmuş fakat yedi ve 4 tane kaldı doğum günleri 24 mart 2011 4:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap