Velifera, Akvaryum Balıkları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:30

Velifera, Akvaryum Balıkları (Poecilia velifera)

Velifera(Poecilia velifera) :Molinin çok yakın akrabası olan bu balık, aslında bir cins  iri molidir. Bazı özellikleri ile molilerden ayrılırlar. Anavatanı Orta Amerika’ nın tatlı ve yarı tuzlu suları olan velifera, ırmakların denize döküldüğü yerlerde yaşadıkları için tuzlu suya da adapte olmuşlardır. Bu yüzden bulunduklar akvaryumun suyuna 10 litreye 2-4 ay kaya tuzu atmak gerekir. Erkekleri 5-7, dişileri 7-10 cm. civarındadır. Velifera Balığı resimleri
Erkekleri, hemcinslerine karşı oldukça saldırgan olan veliferalardan akvaryumda sadece bir tane erkek bulundurulması gerekir. Aynı akvaryumda iki erkek beslemek isterseniz bunun için geniş bir akvaryum gerekmektedir.Erkekler daha renkli ve üst yüzgeçleri daha gelişkindir. Erkeklerde gonopod bulunurken dişilerde bulunmaz. Erkekleri 6, dişileri 8 cm. civarındadır. Kendinden ufak olan balıkların kuyruklarını yerler rahat vermezler yem yemelerine mani olurlar. Velifera, bitkisel ağırlıklı beslenir. Doğadaki yaşamlarında nehir ağızlarındaki acı sularda yaşalar bu yüzden tuzlu suyu daha çok severler. Akvaryumlarında litre başına 2 ile 3 gram tuz eklemek gerekir. Tıpkı moli gibi spiriluna yosunu başta olmak üzere yenilebilen her türlü yosuna bayılırlar.


24-28°C sıcaklığı severler. pH 6-8 arasında olmalıdır. Bol akıntılı suları severler. En az 80 litrelik ve yüksekçe (40 cm. ve yukarısı) bir akvaryumda bakılmaları gerekir. Velifera kendi familyaları arasında en zor üreyen balıklardır. Ancak akvaryumda gereken özellikleri sağlarsanız lepistes kadar yavru alabilirsiniz. Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar.

Moli, kılıçkuyruk, lepistes, plati gibi poeciliidae üyeleri ile bir arada bakılabilirler.

Bir önceki yazımız olan Lepistesler Hakkında Paylaşım başlıklı makalemizde Lepides, Lepistes Cinsiyeti ve Lepistes Soru Cevap hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Velifera, Akvaryum Balıkları için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Burak  yorumladı. 20:53 - 02 / 01 / 2018:

    İçeriklerinizi takip edip yeni makalelerinize ulaşmak istiyoruz, gelecekteki makalelerinizi dört gözle bekliyoruz. Harika işler yapıyorsunuz, paylaştığınız içerikler kesinlikle çok kıymetli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap