Velifera, Poecilia Velifera

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:30

Velifera(Poecilia velifera) :Molinin çok yakın akrabası olan bu balık, aslında bir cins  iri molidir. Bazı özellikleri ile molilerden ayrılırlar. Anavatanı Orta Amerika’ nın tatlı ve yarı tuzlu suları olan velifera, ırmakların denize döküldüğü yerlerde yaşadıkları için tuzlu suya da adapte olmuşlardır. Bu yüzden bulunduklar akvaryumun suyuna 10 litreye 2-4 ay kaya tuzu atmak gerekir. Erkekleri 5-7, dişileri 7-10 cm. civarındadır.

Erkekleri gonopodlar sayesinde dişilerden ayrılır. Ayrıca erkeklerinin yelken gibi son derece gösterişli sırt yüzgeçleri vardır. Bu sırt yüzgeçlerinin düzügün gelişebilmesi için yüksek bir akvaryuma (en az 40 cm.) ihtiyaç duyarlar, aksi halde sırt yüzgeçleri gelişemez. 24-28 derece sıcaklığı severler. pH 6-8 arasnda olmaldır. Bol akıntılı suları severler. En az 80 litrelik ve yüksekçe (40 cm. ve yukarsı) bir akvaryumda bakılmaları gerekir. Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanrlar.En az 5-6 bireylik bir grup halinde bakılmaları önerilir. Bakımı biraz tecrübe gerektiren bu balığın üretimi kolay olsa da diğer poecilialara göre daha zordur. Yemleme konusunda sıkıntı yaşatmazlar. Bunlarda da yosun bulunmadığı taktirde haşlanmış ıspanak yaprağı verilebilir.


Veliferanın üretimi diğer poecilialara  göre biraz zordur. Dişiler 2 ayda bir ortalama 10-50 arasnda yavru dünyaya getirir. Yavrular oldukça iridir. Kendi yavrularına zarar vermezler. Bulundukları akvaryumda başka türden balıklar yoksa doğum yapmak üzere olan dişiyi ayrmaya gerek yoktur. Eğer bulunduklar akvaryumda başka türden balıklar varsa doğum yapmak üzere olan dişiyi 20 litrelik bir tanka almak gerekir. Moliler gibi bunlar da yavruluklarda üretilmemelidirler; ölü doğum olabilir, yavrular erkek doğabilir ve hamile balık stresten dolayı kaybedilebilir. 6 aylık olduklarında üremeye hazır hale gelirler.

Bir önceki yazımız olan Lepistes Balığı Hakkında Detaylı Bilgi (Besleme , Üretim, Akvaryum Şartları) başlıklı makalemizde lepistes Akvaryumu, Lepistes Beslenmesi ve Lepistes Üremesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , ,

Velifera, Poecilia Velifera için yapılan yorumlar : 7 Yorum yapıldı


 1. berkay  yorumladı. 10:38 - 04 / 04 / 2009:

  veliferalar çok güzel balıklardır tıpkı bir çöpçü gibi akvaryumdaki her şeyi yiyebilirler ve durmadan yem ararlar.veliferalar 60 litrelik sularda rahat büyürler ama 18 cm gibi bir boya ulaştırmak istiyorsanız en az 300 litre su gerekebilir

 2. oya  yorumladı. 21:15 - 11 / 12 / 2009:

  arkadaşlar biri bana yardım etsin beyaz bir dişi veliferam var fakat karnında siyahlık falan gözükmüyor bunda durmadan bişeyler yediği içinde karnının şişliğinden birşey anlamadım doğum zamanı geldiğini nasıl anlarım

 3. göksel  yorumladı. 20:56 - 07 / 07 / 2010:

  veliferalar çk güzel hayvanlar hele yavruları muhteşem . şimdi yine hamile balığım.

 4. göksel  yorumladı. 13:44 - 09 / 07 / 2010:

  en güzel yavru balklar velifera ve aykuyruğun oluyor . aslnda epsi muhteşem ama onlar 1 başka

 5. mahir  yorumladı. 10:10 - 08 / 12 / 2010:

  Herkeze slm
  07.12.2010 tarihinde arap olarak bilinen ve normal veliferam çifleşti ne zaman yavruları olur bilgisi olan yardım etsin
  şimdiden teşekkürler

 6. ege  yorumladı. 22:44 - 10 / 02 / 2011:

  gençler bnde 2e 4d velifera var ilk koyduğum akşam 2 erkekde dişilerle çiftleşti veya çalıştı ama sanırım çiftleştiler ertesi gün(bu gün) bazı dişi veliferaların karınları şişti ne kadar süre içinde doğururlar ne yapmalıyım!

 7. Ertuğrul  yorumladı. 16:00 - 11 / 05 / 2011:

  eğer balıklar velifera ise akvaryumu bol bitkilendirin yavruluk kullanmayın çünkü veliferalar yavruları yemiyolar ben almıyorum ama filitreye dikkat edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap