Cennet Balığı, Macropodus opercularis

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:25

cennet balığı
     Cennet balığı Çin, Kore ve Tayvan’da deniz seviyesindeki ırmak ve göllerinde bulunur. Boyları 7-8 cm civarında olan güzel bir akvaryum balığıdır. Macropodus viridlaratus türünden, renkleri mavi ila yeşildir. Üzerinde bakır rengi dikey şeritler bulunur. M.opercularis’te(cennet balığı) renkleri turuncu şeritleri mavidir.Sırt ve anüs yüzgeçleri ile kuyruğunun her iki ucu ince uzun tül halinde olur.Balığın karın yüzgeci de çok uzundur. Cennet balıkları akvaryumda kalabalık olarak beslenmezler. Çünkü kuvvetli olan erkek diğer balıkların ölümüne yol açabilir. Bitkili akvaryumdan çok hoşlanırlar.


Cennet balıklarında üreme su yüzeyinde köpükten yuva yaparak olur.Cennet balıkları 500’e yakın yumurta bırakırlar.Ayrıca pul yemi de yerler ve yosun ve salyangoz yumurtası gibi değişik maddelerle de beslenirler. Ve salyangozların çok fazla üremelerini kontrol altına alırlar. En az 80 litrelik akvaryum gerektirir.Bakımı çok kolaydır.Yeni başlayanlara önerilir.

Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap