Yunus Cichled (Cyrtocara moorii)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:30

Malawi cichlet gurubu balıklarındandır. Tatlı su balığıdır. Üreme; dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18-21 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/ 2 olması önerilir. Yunusların Beslenmesi oldukça basittir. 250 lt ve daha büyük kapasiteli bir akvaryumda, erkek dişi oranı sağlandıktan sonra, yavru alınması için hiçbir engel yoktur. Akvaryumun bir kısmı kumluk bırakılarak bu süreçdaha da hızlandırılabilir. Genelde erkeklerin alt ve üst yüzgeçleri sivri olup kuyrularını geçmektedir. En uyumlu olduğu türler arasında sarı prensesler vardır. İkisi uygun bir akvaryumda rahatlıkla birarada beslenebilir.
Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
Malawi türleri içinde en güzel balıklardır denilebilir, bakımı oldukça kolay ve çok uyumludurlar. Yeni başlayacaklar için yavru alıp büyütmeleri,tecrübeli insanlar içinde üreme dönemindeki yetişkin dişi ve erkeklerden oluşan güzel bir koloni kurabilirler.Tek olarak beslenmesi en idealdir üreme için,ama ev tanklarında genellikle çeşit arandığı için sarı prenses ile sorunsuz bir tank kurabilirsiniz.
Malawiler içinde ayrıca en ihtişamlı ve gösterişli balık yunuslardır. Üremesini ne kadar zor deselerde 100’lerce yavru alınan türdür. Tek tür ve mükemmel üretim, göz zevki için uygundur. Siyah Hagen kum, midye kırığı, çok çok ince kumda denedim ve çok çok yavru aldım. Tek önemli nokta stresten uzak tutmaktır. Haftada bir karides verilmesi iyidir. Mümkünse Granumeat ile beslenmelidirler. 1 erkek en az 3 dişi bulunmalıdır. Dişilerin adeti 8-10’a kadar yükseltilebilir. Aynı akvaryumda lacivert balık bakmamalı(ahli gibi) sonuçları kavgalı bir akvaryum olabilir.
Yunus cikletler Bakteriyel hastalıklara karşı çok duyarlılar; ama üremesi ve güzellikleri bunları göze almaya değer dedirtiyor.
Yumurtlama esnasında erkek, kur yapar halde dişiye karşı ilginç hareketler sergiler ve daha sonra dişi balık bir çukur veya taş oyuğu üzerine yumurta döker, yumurtaları erkek balık dölledikten sonra dişi yumurtaları ağızında kuluçkaya yatırmak suretiyle ortalama 18 ila 21 gün ağzında taşır. Dişiler kuluçka yaptıkları zaman çok ferah bir ortam isterler, dişiler kendilerine karşı ürkütücü hareketlerde, kalabalık ve rahatsız edici ortamlarda hemen yumurtaları tükürürler, onun için ağzında yumurta olan bir dişiyi rahatsız ediliyorsa ayrı bir yerde tutmak çözüm olabilir. Dişiyi ayrı bir tanka almak için en uygun zaman, gece ışıkları kapatıp o uykudayken yakalayıp ayırmaktır, eğer dişi ayırma sırasında yumurtaları tükürüse yumurtaları alıp dişinin olduğu tanka koymaktan ve onu rahat bırakmaktan başka yapılacak birşey yoktur, dişinin yumurtaları bulup tekrar ağzına alması beklenir, böyle bir sorun ile karşılaşmamak için çok dikkatli olmak gerekir.
Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra gümüş renktedirler, ancak 4cm boya ulaştıktan sonra mavi renk almaya başlarlar. İki cins arasında küçükken hiçbir renk ve farklılık olmadığı için erkek dişi ayrımı yapabilmek için uzun bir süre beklemek gerekir.
Yunuslar dev boyutlara ulaştıkları ve hızlı yüzüp, büyük bir hareket alanına ihtiyaç duydukları için erişkinler ve orta boydaki balıkların 450 lt. gibi hacimdeki tanklarda beslenmesi oldukça uygun olacaktır, kumlu kıyılarda yaşam sürdürdükleri için tankın zemin malzemesi olarak kum seçmek yeterlidir.


Bir önceki yazımız olan Monster Fish başlıklı makalemizde Aquarium, balık ve canlı balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , ,

Yunus Cichled (Cyrtocara moorii) için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. murat  yorumladı. 19:22 - 27 / 03 / 2009:

  arkadaşlar akvaryumum fazla buyuk deil ne kadar balık almam yaterlıdır sizce bide 3 4 aylık balıklar 1 ayda buyume gösterirlermi hiç

 2. barış  yorumladı. 20:37 - 15 / 08 / 2009:

  100tana yavru isteyen varmı 10 tane dişi100tane doğurdu yuuuu nası beslıcam satıcam kıyamıyom ama balıgı olana beleşe veririm

 3. barış  yorumladı. 20:39 - 15 / 08 / 2009:

  tanesi 1 kuruş

 4. mustafa çetin  yorumladı. 16:01 - 02 / 04 / 2011:

  13-16 cm lik 4 yunusum
  2 sarı presses
  1 de vatoz var 5-6 aydır bakıyorum yavru alamıyorum ne yapmalıyım?
  yardımcı olursanız çok sevinirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap