Rainbow, Herotilapia multispinosa

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:14

rainbow

Rainbow balıklarının Anavatanı Orta Amerika’nın nehir ve gölleridir. Nikaragua civarındaki tatlı sularda doğal olarak bulunmaktadır. 10-13 cm. boya ulaşabilen Rainbow çiklitleri sakin  çiklit türü sayılabilir. Türe özgü arma akvaryumlarda beslenebilirler. Etçil ve otçul beslenirler. Daha çok otçul beslenirler. Akvaryumdaki bitkileri yiyebilirler. Bu yüzden ince yapraklı bitkilerin yerine sert yapraklı bitkiler dikilebilir. Beslenme konusunda sorunsuzdurlar. En az yaklaşık 150 litrelik bir akvaryumda bakılmaları gerekir. Balıkların bakımı biraz tecrübe ister, su pH seviyesi 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 22-30°C arasındaki sıcaklıktan hoşlanırlar.


Rainbowların üretimi zor sayılmaz. Çeşitli su şartlarına kolayca alışabildiği için kolayca üreyebilir. İyi beslendikleri sürece her zaman üreyebilirler, belirli bir üreme mevsimleri yoktur. Kovuk, saksı, taş ve kayaların aralarına dişi balık 600 kadar yumurta bırakır. Bu yumurtalar, dişi rainbow tarafından korunur.

Çeşitli renklere bürünebilir. Zaten ismini de (Rainbow=gökkuşağı) buradan almıştır. *Üreme zamanında erkekler portakal rengi iken dişiler siyah-lacivert arasında bir renge sahip olurlar. *Korktuklarında kamufle olmak için ve bazen de sinirlendiklerinde renk değiştirebilirler.

Bir önceki yazımız olan Pseudotropheus elongatus başlıklı makalemizde Akvaryum balıkları ve malawi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Rainbow, Herotilapia multispinosa için yapılan yorumlar : 8 Yorum yapıldı


 1. hikmet  yorumladı. 12:39 - 19 / 08 / 2008:

  ben rainbow balıklarının hemen hemen her çeşidi var çok güzel balıklar

 2. sadık  yorumladı. 08:26 - 17 / 05 / 2009:

  slm bende 1 çift var ama dişi erkek ayrımı yapamıyorum ikiz gibi bişey 1 tanesi kavunuçi rengi fazla olunca öbürküne vuruyor anlam veremedim bazende birbirlerine baya yakın oluyorlar yardımınızı bekliyorum

 3. serkan  yorumladı. 12:09 - 14 / 09 / 2009:

  selamlar.. bendede 1 cıft var bu balıktan cok seevıyorum bunu da bı turlu yavru alamadım galıba ıkısıde aynı cıns burda bı akvaryumcuya gosterdım bndekı balıkların dısı oldugunu soyledı bnde bı erkek aldım umarım yavru alabılırım:D

 4. erdal doğan  yorumladı. 20:27 - 04 / 12 / 2009:

  benim 1 çift rainbowum var erkekli dişili bazı dönemler erkek titremeye başlıyo ama bi türlü yumurta alamadım akvaryumda başka cıklet balıklarımda var acaba ondan mı kaynaklanıyor. resmini size gönderirsem dişi erkek olduğunu anlarmısınız.veya videoya çeksem yardımcı olabilirmisiniz. meil atarsanız memnun olurum . teşekkür ederim.

 5. joker  yorumladı. 14:17 - 13 / 01 / 2010:

  arkadaşlar bırakın rainbowu bu balık değil akvaryumunuza bir çift calvus atın çiklitlerin kralıdır

 6. mert  yorumladı. 13:29 - 30 / 01 / 2010:

  Arkadaşalr rainbow bitki yer mi?

 7. büşra  yorumladı. 16:10 - 10 / 03 / 2010:

  bana bu balıkların fiyatları hakkında bilgi verirmisiniz acil olarak

 8. mustafa iskender  yorumladı. 16:16 - 17 / 03 / 2010:

  MERHABA : bende iki ad. raınbow cikleti var bunlarda biri bir hafta önce yumurtladı diğer balıklar yedi. diğer eşi ise dün yumurtladı önce yumurtlayan balık yumurtalarını yedi bu neden kaynaklanır yoksa aynı cinsten midir. bir de bana blue acara balığı lazım temin edebilirseniz görüşelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap