Yunus Chiclet, Cyrtocara moorii

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:19

yunus

Yunus chicletler malavi gölünün nadir türlerinden olmalarına rağmen dünya genelinde çok geniş ticari değere sahipler. Türkiye de bu balıkların yaklaşık 10 yıldır tanınmasına rağmen afrikadan dünyanın çeşitli yerlerine 1965 yılından beri ihrac ediliyorlar.
Bu balıklar doğal yaşamda kumluk bölgelerde yaşarlar. Yiyeceklerini bu tür kumluk bölgelerden sağlarlar. Hem etçil-hem otçul beslenme alışkanlıkları olmasına rağmen aç kaldıkları zaman aşırı saldırgan ve etçil balıklara dönüşürler.
Cinsiyet, Üreme:
Erkek yunuslar ortalama 20 cm boyutlarında olurken dişilerin 16 cm’i geçtiği nadir görülür. Büyüme ve olgunlaşma süreleri diğer malavi ciclidlerine oranla daha yavaştır. Genellikle 12-15 ay arasında üremek için yeterli olgunluğa gelseler de doğada 2 yaşından önce kolay kolay üremezler. Dişiler bir batında 20 ila 90 yumurtayı ağızlarında kuluçka yaparlar. 2 ayda bir yavru verebilirler. akvaryumdaki dişiler yumurtalarını ağızlarına aldıktan en az 15-16 gün sonra kusturulursa daha çok sayıda yavru alınabilir(yanlız bu uygulamada çok dikkatli olunmalı. oldukça ürkek bir yapıya sahip olan bu balıklar herhangi bir ani harekette ya da başka bir nedenden dolayı ürktüklerinde yavrularını kolayca ağzından dışarı bırakabilir ve bu yavruların diğer balıklara yem olmasına neden olur. bu olayın gerçekleşmemesi için yavru kusturma işlemi için en uygun zaman akşam saatlerinde akvaryumun karanlık olduğu bir anda aniden ışıkların yakılarak balığın sersemletildiği andır. bu anda balık yakalanırsa yavrular sağlıklı bir şekilde kurtarılabilir.)
Bu balıların üremesi için en iyi yöntem 1 yetişkin ve baskın erkeğin yanına 4 ila 6 dişi konarak bir koloni oluşturulmasıdır.


Dişi erkek ayrımı yüzgeçlere ve kafa yapısına bakarak olur. Erkekler sivri hatlı yüzgeçlere sahip olur ve kafalarında yaşlarıyla orantılı bir hörgüç oluşur.
Dişilerin yüzgeçleri ise daha yassı ve kafalarındaki hörgüç daha az gelişmiş olur.
Eğer bu balıklar akvaryum ortamında beslenmek isteniyorsa yaklaşık 125 cm uzunluğunda ve geniş akvaryumlar kullanılmalı. Akvaryumun kenar kısımları yeterli miktarda kayalandırıldıktan sonra orta kısımda balıkların hoşlarına gidecek ve doğal ortamlarını yansıtabilecek geniş kumluk alanlar bırakılmalıdır.

Yunus Çiklitler ile ilgili makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Bunları Biliyor musunuz? başlıklı makalemizde Akvaryum balıkları, balık ve Balıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , ,

Yunus Chiclet, Cyrtocara moorii için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. hasan  yorumladı. 10:32 - 16 / 07 / 2008:

  valla baya acıklayıcı olmuş.
  çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim ama bi kaç sorum olacaktı benim 25 lt lik bi akvaryumum var burda yunus besleyedilirmiyim. bu balıklar digar hangi balıklarla uyumlu yaşarlar.

 2. engin  yorumladı. 11:11 - 03 / 05 / 2009:

  slm hasan,sarı prensesle,ahli,sarı kuyruklu,yaşayan kaya,beyaz yunus,mozambik..gibi birçok ciklet türüyle bir arada yaşayailir ama akvaryumun çok küçükmüş.

 3. oguzhan KARDAŞ  yorumladı. 08:29 - 10 / 10 / 2009:

  benim ahli balıgım var çiftleştiler ve dişinin agzına yumurtalar geldi ama 4,5 gün sonra o yumurtalar kayboldu o balıgı kaç gün sonra kusturmam gerekir ve o balıgın agzındaki yumurtalar nereye kayboldu

 4. oguzhan KARDAŞ  yorumladı. 08:30 - 10 / 10 / 2009:

  izmir içi 30cm yunus alınıır ölellikle erkek olsun ve kafalı gözlü olsun
  Olursa memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap