Leopar Vatoz (Hypostomus plecostomus)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:45

Leopar Vatoz Bu akvaryum balığı (Hypostomus plecostomus) 15 yıldan daha fazla yaşayan bir çöpçü balıktır. Yaşam alanlarının bağlı olarak büyüme hızları değişiklik göstermekle birlikte ne kadar geniş alan olursa o kadar hızlı büyür. Leopar vatozlarda da baskın balık diğer balığı bölgesine sokmamak için saldırgan davranabilir.
Vatozların aksine Leopar vatozların diğer türlere zararı yoktur. Üreme şekilleri çoğu yerde bilinmiyor olsa da yumurta dökerek ürerler.
Cinsiyet ayrımında vücut şekillerinden faydalanılır, yuvarlak geniş vücutlu vatozlar dişi, ince uzun vücutlu vatozlar erkektir.
Yumurta dökmek için karanlık, mağaralar ve kovuklar ararlar. Bunun için en basit yöntem olarak pvc boru kullanılabilir. Yavrular toplanıp anne babadan ayrı olarak büyütülmeli yemlemede de artemia ve toz yemler kullanılmalıdır.
Leopar vatozun ilginç bir özelliği vardır. Ters yatmaları. Bu yüzden yavaş hareket eden büyük balıklarınız varsa (Japon gibi) bu vatoz türü size göre değil. Akvaryumun ışığını kapattığınızda ağzı yukarıya doğru gelecek şekilde yatar ve üstünden geçen balığınıza yapışarak onu öldürür.
Cichlid akvaryumu için leopar vatoz çok uygun bir balık. Görsel olarak kesinlikle çok keyif verici. Ayrıca akvaryumun temizliğine de büyük yardımları oluyor.


KEY: Leopar Vatoz, Hypostomus plecostomus, vatoz balığı, çöpçü balık

Etiketler:, , , , , ,

Leopar Vatoz (Hypostomus plecostomus) için yapılan yorumlar : 6 Yorum yapıldı


 1. ferhan  yorumladı. 18:20 - 31 / 07 / 2009:

  benim 3 tene balıkım vardı
  geçenlerde bitane daha aldım
  sonra hepsi öldü
  fazlamı yem verdim yoksa yeni aldıgım balık hastamıydı.

 2. hakan akyar  yorumladı. 13:15 - 05 / 12 / 2009:

  benim bi tane leopar çöpçü var

 3. GAZİ  yorumladı. 15:15 - 04 / 01 / 2010:

  beyler bnm bi tane vatoz um var ama hep cama yapışık duruyor nasıl besleyueceğim o balığı camdan ayrılmıyor ki bi yardım edin

 4. mehmet ali  yorumladı. 16:30 - 09 / 03 / 2010:

  benim 1 tane leopar çöpçüm var hep dipde duruyor öldümü yoksa yada hastamı

 5. kerim gökçen  yorumladı. 14:25 - 28 / 11 / 2010:

  leopar balığı ve vatos balığı salılır fiat görüşülür(((((kerimgokcen@hotmail.com)))))

 6. mustafa  yorumladı. 15:55 - 10 / 03 / 2011:

  Arkadaşlar Benim 2 Tane Köpekbalığı Var Yaklaşık 5cm KAYSERİ İçi Alacaklar Eklesin Msn Den Konuşalım Fiat 20 TL (Pazarlık Payı Var) eray_afan@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap